Jak plánovat výsadbu angreštu a rybízu, aby úrody bylo tak akorát

1. 2. 2020

Rybíz se může stát jednou ze stěžejních rostlin v zahradě. Může být užitečné si už před výběrem odrůd ujasnit, kdy budeme zpracovávat sklizeň.

Množství rybízu

Předpokládejme, že výnos bude při lepší péči 5–7 (10) kg. Starší odrůdy urodí 4–6 kg. Stromkové rybízy mají úrodu velkou 3–5 kg.

Odhadneme-li, že za sezonu spotřebujeme například 3 kg rybízové marmelády, 10 l šťávy, 10 l vína a 3 l kompotu, můžeme si vypočítat, kolik ovoce bychom měli sklidit a kolik ovocných dřevin vysadit.

Sklizeň černého rybízu, pokladu zahrádky

Černý rybíz někdo nemusí, ale jiný na výraznou chuť plodů, zavařenin a kompotů nedá dopustit; foto Shutterstock

Termín sklizně

Podobně se dá promýšlet i volba odrůdy. Jediná odrůda nebo odrůdy zrající v tutéž dobu znamenají jednorázovou sklizeň a zpracování. Pokud raději co nejdéle ochutnáváte ovoce čerstvé, volte jednu odrůdu ranější, další na konzervaci plodů a a závěrečnou zase na zobání.

Opylení a výsadba

U bílých a červených rybízů není problém s opylením, černé rybízy kupujeme raději dva, každý od jiné odrůdy. Zjistíme si, které odrůdy se vzájemně opylují nebo alespoň kvetou ve stejnou dobu. Bez jistoty opylení se výnos nebude zvyšovat, ani nebude stálý.

Více odrůd s různým termínem zrání prodlouží zážitky z coihutnávání

Krásný a výborný; foto Shutterstock

Při výsadbě počítáme asi s metrovou vzdáleností mezi keři Pro pás rybízu s cestičkou na každé straně potřebujeme 2–2,5 m široký pruh. Podle informací o jednotlivých odrůdách se dozvíme, jaké výšky mohou keře dosáhnout.

Sklizeň angreštu

Ze stromku sklidíme asi 2 kg angreštu. Angrešt na keři dává vyšší úrodu, ale výnos je o něco nižší než u keřových rybízů, podle bujnosti odrůdy. O angrešt ve tvaru keře se hůře pečuje – méně odolné odrůdy trpí více hnědým padlím, sklizeň bývá nepříjemná vinou trnů.

Výnos keřů a stromků bobulovin se blíží optimální úrodě asi po třech (stromky) až pěti letech (keře).

Angrešt v červené verzi

Když se úroda vybarví, chutná i zdobí; foto Shutterstock

Životnost při dobré péči je u keřů i 20 let, u stromků 8–12 let. Nejsou výjimkou vysoce plodné keře i stromky starší, ale život stromečkům obyčejně ukončí pravidelná obnova sortimentu, výsadba nových, zdravých či k chorobám a škůdcům odolnějších (atraktivnějších) odrůd.

Stromky potřebují oporu, ta má být vyšší než je korunka stromku. V samostatné výsadbě se dávají keře zhruba metr od sebe, při prostřídání s keři rybízu zhruba počítejme s mezerou 1,5–2 m. U střídavé výsadby raději vysadíme stromky nejméně 120 cm vysoké, aby je keře nepřerůstaly.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x