Osvědčené odrůdy brusnice brusinky: Kolik váží úroda keře

5. 9. 2021

Brusinky se dají ochutnat čerstvé, přidat do nápojů, ovocných salátů, moučníků, omáček Konzervují se v kompotech, džemech, šťávách, likérech.

Kvůli využití a obsahu zdraví prospěšných látek brusnice lákají zahrádkáře k pěstování, ačkoliv zajistit nároky těchto kyselomilných rostlin není snadné. K osvědčeným odrůdám patří:

Ida

Odrůda pochází ze Švédska. Vytváří malé dekorativní keře vysoké 10–20 cm, nepříliš husté. Keře rostou silně a vzpřímeně, listy jsou velké, s výraznými žilkami na svrchní straně.

Ida, odrůda brusinek

Brusinky odrůdy Ida dozrávají od poloviny do konce srpna

Rostliny poměrně brzy vstupují do plodnosti, jsou středně úrodné. Velmi velké (0,5–0,8 g), velikostně nevyrovnané plody jasně červené zářivé barvy se nacházejí na krátkém, středně hustém hroznu. Dozrávají středně brzy – od poloviny do konce srpna. Rostliny mají tendenci kvést podruhé v témže roce. Sklizeň dosahuje ve třetím roce po výsadbě 140 g z jedné rostliny.

Koralle

Byla vyšlechtěna v roce 1969 v Nizozemsku, je to jedna z nejznámějších odrůd. Je rozšířena v zahradách i ve velkovýrobě. V současné době jsou snahy o její nahrazování novějšími kvalitnějšími odrůdami, přesto je však stále nejrozšířenější a vysazuje se. Vytváří vzhledné a poměrně vzrůstné keře o výšce 20–30 cm s lesklými kožovitými listy, velmi dobře odnožuje.

Brusinky odrůdy Koralle

Nizozemská odrůda Koralle

Odrůda je poměrně úrodná, úroda z keře se dosahuje 200 g. Bobule dorůstají na dlouhém, středně hustém hroznu. Velikost plodů je malá až střední (okolo 0,3 g), jejich barva je zářivě červená. Bobule jsou velikostně vyrovnané, jejich sběr je však kvůli nerovnoměrnému dozrávání postupný.

Linnea

Byla vyšlechtěna v roce 1997 ve Švédsku. Má hustý růst, vytváří množství výhonů vysokých 20–25 cm. Listy má lesklé, poměrně velké. Rostliny brzy vstupují do plodnosti, přičemž květy mají seskupeny ve středně velkých hustých hroznech.

Brusnice brusinka Linea

Odrůda brusinky Linea

Vyrovnané plody jsou středně velké až velké (0,35–0,45 g), tmavě červené barvy, dozrávají pozdě až koncem srpna. Ovoce má, zřejmě i díky vyššímu obsahu kyselin, silnou odolnost proti zahnívání. Plody jsou také poměrně pevné, lze je dobře skladovat. Druhé kvetení je slabší a nepravidelné. Sklizeň v třetím roce dosahuje 150 g z rostliny.

Red Pearl

Starší nizozemská odrůda je rozšiřována zejména mezi zahrádkáři. Vytváří vysoké silné, vzpřímeně rostoucí keře, které dorůstají až do výšky 35 cm. Vyniká také tmavě zelenými lesklými listy, které působí velmi dekorativně, což ji umožňuje pěstovat v okrasných záhonech.

Plodí dva krát ročně. Plody jsou středně velké až velké, tmavě červené barvy a výborné chuti. Odrůda je nenáročná na prostředí, oblíbená je i jako výborný opylovač jiných odrůd. Brusnice brusinky jsou sice samosprašné, ale cizí pyl podporuje velikost bobulí.

Runo Bielawskie

Odrůda je polského původu, pochází ze známých Bolimowských lesů. Vyniká zdravým a vitálním růstem a odolností vůči nemocem. Tvoří silnější rostoucí vzpřímené kompaktní keře dorůstající do výšky 25 až 30 cm. Keře velmi dobře odnožují, vytvářejí souvislé zapojené porosty. Lesklé tmavě zelené listy jsou charakteristické jemným zoubkováním na okrajích.

Řadíme ji mezi středně rané odrůdy – brusinky dozrávají v první polovině srpna. Druhá sklizeň nastává koncem podzimu a plodů je méně.

Beusinka brusnice Runo Bielawskie

Brusinky odrůdy Runo Bielawskie

Plody dorůstají na středně dlouhých až dlouhých hroznech. Jsou středně velké (0,3–0,35 g), tmavě červené barvy, velikostně nevyrovnané a nerovnoměrně dozrávající. Plody mají v čerstvém stavu natrpklou chuť, využívají se proto zejména na zpracování. Odrůda nachází své uplatnění zejména v zelinářských zahradách a okrasných výsadbách.

Sanna

Byla vyšlechtěna ve švédské Univerzitě zemědělských věd ve městě Balsgard. Roste vzpřímeně, vytváří středně vzrůstné kompaktní kulovité keře s vysokými výhony délky 20 až 30 cm. Keře středně pokrývají povrch půdy. Listy jsou kulaté, podobné odrůdě. Kvete koncem května, hrozny jsou husté, středně velké až velké.

Brusinky odrůdy Sanna

Švédská odrůda Sanna

Plody dozrávají středně pozdě – v polovině srpna (druhá úroda chybí), jsou kulaté, atraktivní tmavě červené barvy, střední velikosti (0,35 g). Plody jsou rozmístěny po okrajích keře na koncích výhonů, což umožňuje sběr pomocí ručních česáčků. Vynikají vyšším obsahem kyselin a odolností proti hnilobám. Vyrovnanost plodů je malá, výhodou je však jejich rovnoměrné zrání. Odrůda je velmi úrodná, výnos z keře dosahuje 200–250 g, některé zdroje uvádějí dokonce až 600 g.

Sussi

Odrůda má stejný původ jako Sanna. Keře jsou nízké (15–25 cm), středně silného vzpřímeného růstu, tvoří výhonky z kořenů, velmi dobře pokrývají povrch půdy. Listy má oblé, lesklé, sytě zelené barvy. Kvete dvakrát, poprvé koncem května, podruhé na konci léta. Hrozny jsou husté, střední velikosti.

Plody jsou kulaté, tmavě červené barvy, středně velké až velké (do 0,4 g), velmi dobré kvality i chuti. Podobně jako v případě odrůdy Sanna jsou plody sice méně vyrovnané, ale rovnoměrně dozrávající. Dozrávají přibližně 20. srpna, v našich polohách i dříve. Od třetího roku se rostliny dostávají do plné plodnosti. Jsou středně až velmi úrodné, průměrné výnosy z keře se pohybují od 200 do 300 g.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x