Ostružiník pěstujme pro plody, ale i jako živý plot

24. 5. 2023

Nejčastěji ostružiník pěstujeme pro jedlé plody. Mohou krásně posloužit i jako živý, neprostupný plot na naší zahradě.

Ostružiník japonský

Ostružiník japonský

Ostružník japonský (Rubus parviflorus)

Rubus phoenicolasius, také známý jako japonská či vinná malina. Jde o plazivou, vytrvalou, v chuti i vzhledu atraktivní rostlinu. Je vhodná k pěstování na drátěnce. Snadno se množí zakořeňováním prutů ležících na zemi. Velmi dobře může sloužit i jako živý plot.

Poslední roky má vcelku naději na to, že přinese úrodu, protože zimy byly poměrně mírné a protože není nijak významně mrazuodolná.  Při mém působení v botanické zahrady v Táboře jsme pozoroval, že jakmile přišly mrazy pod –10 °C, rostlina až k zemi zmrzla.

Před mrazem by se dala chránit položením na zem a přikrýt listím, kompostem a na jaře vyzvednout zpět na drátěnku.

Růžové květy rozkvétají v období června a července, oranžovočervené plody pak zrají v průběhu července až září.

Je atraktivní i pro ptactvo, pokud není porost zakrytý, sklízejí zralé plody obyčejně dříve než my, podobně jako borůvku chocholičnatou.

Jahoda-malina

Ostružiník jahodnatý

Ostružiník jahodnatý (Rubus illecebrosus)

Ostružiník jahodnatý (Rubus illecebrosus), zvaný též jahoda-malina, pochází původem z Japonska. Jde o červenoplodý druh trnitého keře, který plodí na nových výhonech.

Pětičetné atraktivní květy kvetou od května do června. V srpnu pak vyrůstají plody o velikosti až 2 cm, tvarem připomínající jahodu a velkým množstvím semínek jako malina. Proto název jahoda malina. Plody mají sladkokyselou chuť.

Ostružník jahodnatý má rád slunce a v období léta je citlivý na sucho. Při nedostatku vláhy jsou plody špatně vyvinuté a bez šťávy. Zapomenout bychom neměli na pravidelné hnojení organickými hnojivy. Pozor na kořenové výmladky, kterými se zběsile množí. Můžeme si z něj vytvořit i nižší živý plot, přes který se nedá přejít bez poškrábání.

Pěstoval jsem dvě odrůdy, jeden dorůstal okolo 40 cm výšky, druhý byl o 20 cm vyšší. Keř může dorůstat do výšky až 150 cm. I po 3 letech, co jsem skončil s jejich pěstováním, mi menší z obou vytrvává v místě výsadby a v okolí.

Ostružiník nutkajský

Rubus parviflorus je hustý keř, který dorůstá výšky až 3 m. Najdeme ho spíše v sekci okrasných rostlin. Je zajímavý tím, že jako jeden z mála nemá trny.

Květy má poměrně velké 2 – 6 cm, což je značně v rozporu s jeho latinským názvem parviflorus, což znamená – s malým květem. Plody má kyselé, větší a jemnější než maliny. Právě kvůli své jemnosti se zpracovávají především na džem.

Vysadit si ho můžeme také pro svůj estetický vzhled. Pruty jsou vzpřímené a nepoléhají.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x