Kanadské borůvky; co potřebují, aby úroda byla bohatá
4. 2. 2024Mnozí řadí kanadské borůvky mezi nejchutnější ovocné druhy, proto si zaslouží místo v našich zahradách. Potřebují ale kyselomilné podmínky.
K pěstování kanadských borůvek je třeba kyselá, vlhká půda, slunce a závětří. Pro dobré opylení a bohatou úrodu vysazujeme více kusů.
Nejlepší doba na vysazování borůvek je podzim nebo brzy zjara. Nezapomínáme na pravidelné hnojení, řez a před dozráním překrýt keře sítí. Jinak nám hrozí, že bude mít místní ptactvo hostinu a my oči pro pláč.
Jde o poměrně novou odrůdu vyšlechtěnou v USA v roce 1986. Vytváří keře vysokého vzrůstu, s výškou 180 cm. Dozrává v polovině července. Plody střední velikosti mají perfektní chuť a jsou vhodné k přímé spotřebě i ke zpracování. Sběr je ideální provádět ručně a to ve dvou etapách/termínech. Snáší mrazy –24 až –28 °C.
Americká odrůda dosahující výšky 120–180 cm. Vyznačuje se velmi velkými plody, cca 49 plodů/0,25 l a velmi dobrou chutí. Plody dozrávají ve třetí dekádě července. Sklizeň z keře se pohybuje v rozmezí 5–9 kg. Lépe roste na teplých a slunných stanovištích, kde dosahuje vyšší úrody a lepší jakosti plodů. Vhodná je do zahrad i na plantážní pěstování. Sklízí se zpočátku ručně, později lze i pomocí česáčku. Vyznačuje se také odolností vůči houbě Phytophtora cinnamoni a vysokou odolností vůči mrazům (–34 až –40 °C).
Vytváří nízké husté keře výšky 120 cm. Plody jsou menší, úrodnost je však velmi vysoká, do 9 kg z keře. Tmavě zbarvené plody jsou aromatické a vůní velmi připomínají lesní borůvky. Vhodné jsou pro ruční, tak mechanizovanou sklizeň. Začátek sklizně je ve třetí dekádě července. Ideální kvalitu mají hned po dosažení sklizňové zralosti. Odrůdě se daří v oblastech s velkou sněhovou pokrývkou. Odolnost proti mrazu je vysoká, snáší mrazy –34 až –40 °C.
Je jednou ze základních odrůd světového sortimentu, tvoří nosnou odrůdu plantážních výsadeb. Silně rostoucí keř tvoří vzpřímené výhony dlouhé až 160–200 cm. Plody jsou velké cca 65 plodů/0,25 l . Dozrávají v první dekádě srpna a sklizně z jednoho keře jsou 4,5–9 kg. Úrodnost je pravidelná. Odrůda je vhodná pro ruční i mechanizovanou sklizeň. Plody jsou velmi chutné a jsou vhodné jak k přímé spotřebě tak i ke zpracování. Snáší výborně sucho, bujný růst si zachovává i na sušších stanovištích. Odolnost proti mrazu je do –34 °C. Odrůda je ideální pro produkční výsadby.
Vytváří keře vysoké cca 120–180 cm. Tato odrůda je velmi úrodná, sklizně dosahují okolo 9 kg z keře. Plody dozrávají začátkem srpna. Jsou velké, lesklé, výborné chuti. Odrůda je vhodná pro přímou spotřebu i ke zpracování. Hodí se na plantážní pěstování i na pěstování v zahradách.
Vytváří keře střední velikosti rozložitého vzrůstu, které dorůstající do výšky 150 cm. Při nadúrodě může docházet k alternaci sklizní, díky čemuž není velmi vhodná do velkovýsadeb a rozšiřuje se spíše v přídomních zahrádkách. Plody dozrávají na přelomu července a srpna v řídkých hroznech, které jsou velké okolo 65 plodů/0,25 l. Jelikož nesnášejí dobře transport, jsou vhodné zejména k přímému a rychlému zpracování. Odolnost proti mrazům je –28 až –30 °C.
Tvoří řídké keře s pevnými vzpřímeně rostoucími výhony, dorůstajícími do výšky 200 cm. Odrůdě se daří zejména na stanovištích s propustným podložím. Z důvodu citlivosti na jarní mrazy se doporučuje její pěstování jen v nejlepších oblastech. Souplodí jsou velmi velká a řídká, což umožňuje snadný sběr. Plody jsou střední velikosti, dobré chuti, vhodné zejména pro rychlou spotřebu a dozrávají v druhé dekádě srpna. Odrůda je vysoce úrodná. Mrazy snáší do –28°C.
Keře dorůstají výšky 150–210 cm, růst je vzpřímený až mírně rozložitý. Patří mezi pozdější odrůdy, které začínají zrát počátkem srpna. Plody jsou velmi velké, jedny z největších vůbec, v průměru 57 plodů/0,25 l. Odrůda je atraktivní také pro vynikající chuť plodů, proto se řadí k typicky dezertní odrůdě. Vhodná je do zahrad i velkovýsadeb. Odolnost proti mrazům je –23 až –28°C.
Patří mezi nejatraktivnější odrůdy borůvek na trhu. Od ostatních odrůd se liší voňavými růžovými květy, ale zejména výraznou růžovou barvou plodů. Dorůstá výšky asi 1,5 m, pěstování i uplatnění má stejné jako ostatní odrůdy. Díky barvě je však vítaným ozvláštněním jakéhokoliv cukrářského či kulinářského výrobku. Je úrodná a chutná.
Kromě klasických odrůd borůvek se na trhu vyskytují i odrůdy tzv. borůvky nízké. Ta vznikla jako mezidruhový kříženec borůvky chocholičnaté a borůvky úzkolisté (Vaccinium corymbosum x Vaccinium angustifolium).
Odrůdy z tohoto křížení dorůstají přibližně do výšky 1 m, což umožňuje jejich užší spon, jakož i pěstování v nádobách formou mobilní zeleně. Tvoří poměrně husté keře s listy užšími a menšími než u borůvky vysoké. Plody jsou atraktivní modré barvy, menší až středně velké, aromatické a velmi chutné. Oproti borůvce chocholičnaté je o něco tolerantnější na vyšší pH půdy i na těžší půdy. Je vysoce úrodná.
Foto archiv autora a Shutterstock
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.