Odrůdy kanadských borůvek podle ranosti

20. 3. 2024

K pěstování kanadských borůvek je třeba kyselá, vlhká půda, slunce a závětří. Pro dobré opylení a bohatou úrodu vysazujeme více kusů.

Nejlepší doba na vysazování  borůvek je podzim nebo brzy zjara. Nezapomínáme na pravidelné hnojení, řez  a před dozráním překrýt keře sítí. Jinak nám hrozí, že bude mít místní ptactvo hostinu a my oči pro pláč.

sázení borůvek

Borůvkám se daří pouze v kyselých půdách

Borůvky rané

  • Duke

Jde o poměrně novou odrůdu vyšlechtěnou v USA v roce 1986. Vytváří keře vysokého vzrůstu, s výškou 180 cm. Dozrává v polovině července. Plody střední velikosti mají perfektní chuť a  jsou vhodné k přímé spotřebě i ke zpracování. Sběr je ideální provádět ručně a to ve dvou etapách/termínech. Snáší mrazy –24 až –28 °C.

  • Patriot

Americká odrůda dosahující výšky 120–180 cm. Vyznačuje se velmi velkými plody, cca 49 plodů/0,25 l a velmi dobrou chutí. Plody dozrávají ve třetí dekádě července. Sklizeň z keře se pohybuje v rozmezí 5–9 kg. Lépe roste na teplých a slunných stanovištích, kde dosahuje vyšší úrody a lepší jakosti plodů. Vhodná je do zahrad i na plantážní pěstování. Sklízí se zpočátku ručně, později lze i pomocí česáčku. Vyznačuje se také odolností vůči houbě Phytophtora cinnamoni a vysokou odolností vůči mrazům (–34 až –40 °C).

  • Northland

Vytváří nízké husté keře výšky 120 cm. Plody jsou menší, úrodnost je však velmi vysoká, do 9 kg z keře. Tmavě zbarvené plody jsou aromatické a vůní velmi připomínají lesní borůvky. Vhodné jsou pro ruční, tak mechanizovanou sklizeň. Začátek sklizně je ve třetí dekádě července. Ideální kvalitu mají hned po dosažení sklizňové zralosti. Odrůdě se daří v oblastech s velkou sněhovou pokrývkou. Odolnost proti mrazu je vysoká, snáší mrazy –34 až –40 °C.

Středně rané odrůdy

  • Bluecrop

Je jednou ze základních odrůd světového sortimentu, tvoří nosnou odrůdu plantážních výsadeb. Silně rostoucí keř tvoří vzpřímené výhony dlouhé až 160–200 cm. Plody jsou velké cca 65 plodů/0,25 l . Dozrávají v první dekádě srpna a sklizně z jednoho keře jsou 4,5–9 kg. Úrodnost je pravidelná. Odrůda je vhodná pro ruční i mechanizovanou sklizeň. Plody jsou velmi chutné a jsou vhodné jak k přímé spotřebě tak i ke zpracování. Snáší výborně sucho, bujný růst si zachovává i na sušších stanovištích. Odolnost proti mrazu je do –34 °C. Odrůda je ideální pro produkční výsadby.

  • Blueray

Vytváří keře vysoké cca 120–180 cm. Tato odrůda je velmi úrodná, sklizně dosahují okolo 9 kg z keře. Plody dozrávají začátkem srpna. Jsou velké, lesklé, výborné chuti. Odrůda je vhodná pro přímou spotřebu i ke zpracování. Hodí se na plantážní pěstování i na pěstování v zahradách.

  • Herbert

Vytváří keře střední velikosti rozložitého vzrůstu, které dorůstající do výšky 150 cm. Při nadúrodě může docházet k alternaci sklizní, díky čemuž není velmi vhodná do velkovýsadeb a rozšiřuje se spíše v přídomních zahrádkách. Plody dozrávají na přelomu července a srpna v řídkých hroznech, které jsou velké okolo 65 plodů/0,25 l. Jelikož nesnášejí dobře transport, jsou vhodné zejména k přímému a rychlému zpracování. Odolnost proti mrazům je –28 až –30 °C.

Pozdní odrůdy kanadských borůvek

  • Berkeley

Tvoří řídké keře s pevnými vzpřímeně rostoucími výhony, dorůstajícími do výšky 200 cm. Odrůdě se daří zejména na stanovištích s propustným podložím. Z důvodu citlivosti na jarní mrazy se doporučuje její pěstování jen v nejlepších oblastech. Souplodí jsou velmi velká a řídká, což umožňuje snadný sběr. Plody jsou střední velikosti, dobré chuti, vhodné zejména pro rychlou spotřebu a dozrávají v druhé dekádě srpna. Odrůda je vysoce úrodná. Mrazy snáší do –28°C.

  • Darrow

Keře dorůstají výšky 150–210 cm, růst je vzpřímený až mírně rozložitý. Patří mezi pozdější odrůdy, které začínají zrát počátkem srpna. Plody jsou velmi velké, jedny z největších vůbec, v průměru 57 plodů/0,25 l. Odrůda je atraktivní také pro vynikající chuť plodů, proto se řadí k typicky dezertní odrůdě. Vhodná je do zahrad i velkovýsadeb. Odolnost proti mrazům je –23 až –28°C.

  • Pink Lemonade

Patří mezi nejatraktivnější odrůdy borůvek na trhu. Od ostatních odrůd se liší voňavými růžovými květy, ale zejména výraznou růžovou barvou plodů. Dorůstá výšky asi 1,5 m, pěstování i uplatnění má stejné jako ostatní odrůdy. Díky barvě je však vítaným ozvláštněním jakéhokoliv cukrářského či kulinářského výrobku. Je úrodná a chutná.

  • Borůvka nízká

Kromě klasických odrůd borůvek se na trhu vyskytují i odrůdy tzv. borůvky nízké. Ta vznikla jako mezidruhový kříženec borůvky chocholičnaté a borůvky úzkolisté (Vaccinium corymbosum x Vaccinium angustifolium).

Odrůdy z tohoto křížení dorůstají přibližně do výšky 1 m, což umožňuje jejich užší spon, jakož i pěstování v nádobách formou mobilní zeleně. Tvoří poměrně husté keře s listy užšími a menšími než u borůvky vysoké. Plody jsou atraktivní modré barvy, menší až středně velké, aromatické a velmi chutné. Oproti borůvce chocholičnaté je o něco tolerantnější na vyšší pH půdy i na těžší půdy. Je vysoce úrodná.

Foto archiv autora a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2024

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x