Novější odrůdy rakytníku obsahují v dužnině víc oleje

14. 5. 2019

Rakytník si již vydobyl zaslouženou pozornost. Obohatil sortiment drobného ovoce, rozšířil nabídku doplňkových potravin.

Díky bohatému obsahu vitaminů a dalších biogenních látek upevňuje zdraví a směle jej můžeme zařadit mezi rostliny léčivé. Významnou složkou obsaženou v plodech rakytníku je olej. Ten je obsažen jak v dužnině (do 9 %), tak v semenech (až 13,1 %).

Oranžový olej z dužniny plodů obsahuje karotenoidy a karoteny, vitaminy E, F a K, cholin, betain.
Olej ze semen je světle žlutý, významný je obsahem kyseliny olejové, palmitové a linolenové.

V nabídkách zahradnických podniků jsou zejména odrůdy německé. Tyto odrůdy jsou dosti vzrůstné, velmi úrodné, plody jsou s bohatým obsahem důležitých biogenních látek, ale sklizeň ztěžuje značná trnitost.

K mání jsou i odrůdy ruské, které mají méně trnů, plody již nejsou tak kyselé a dají se snáze odtrhávat od větví. V dostupném sortimentu jsou to odrůdy Sluníčko a Krasavice.

Plody rakytníku odrůdy Sluníčko

Plody rakytníku odrůdy Sluníčko obsahují 7.3 % oleje

Sluníčko má jemnou dužninu díky oleji

Sluníčko tvoří středně vzrůstný keř s pevnými větvemi, má jen málo trnů. Listy jsou delší, kopinaté stříbřitě ojíněné. V českých podmínkách dozrává během července.  Plody jsou velmi atraktivní, barva plodů je svítivě oranžová. Při hodnocení získaly z pětibodové stupnice, plných pět bodů. Jsou také dosti velké, válcovité a při včasné sklizni se odtrhávají bez rozmačkání a výborně snesou i delší přepravu, váží až jeden gram.

Dužnina je šťavnatá, na chuť příjemná, aromatická a ne tak kyselá jako u starších německých odrůd. Dužnina je také jemná díky vysokému obsahu oleje. Oranžové plody jsou velmi lákavé, 100 g obsahuje 130 mg vitaminu C, 8,5 mg karotenoidů, 8,4 % cukru, oleje 7,3 %. Kyselin je v plodu jen 2,1 %. Mají všestranné použití.

Při výsadbě se doporučuje spon 4 x 1,5–2 m. Sklizeň ze čtyřletého keře dosahuje až 11 kg. Sluníčko je odolné k nízkým teplotám i chorobám či škůdcům. Je to vhodná odrůda pro české klimatické podmínky, pro větší pěstitele i pro malé zahrádky.

Plody rakytníku odrůdy Krasavice na keři

Plody rakytníku odrůdy Krasavice obsahují 6,7 % oleje

Krasavice proti skleróze

Velmi zajímavá je také ruská odrůda Krasavice (Krasavica Nečernozemja). Tato odrůda je keřovitého růstu. Keř roste rozložitě. Větévky jsou středně otrněné. Listy jsou kopinaté, lesklé. Plody mají červeně oranžovou barvu a jsou střední velikosti, váhy asi 0,5 g. Chutnají sladkokysele. Ve 100 gramech plodů je 248 mg vitaminu C, 17,5 mg karotenoidů, cukrů 2,8 %, kyselin 1,5 %, oleje 6,7 %.

Tato odrůda se vyznačuje (oproti ostatním odrůdám) zvláště vysokým obsahem rutinu (519 mg). Rutin pomáhá zpevňovat stěny cév, činí je pružnější, brání skleróze.

Je dobře známo, že rutin je asi jedním z dvou tisíc flavonoidů, které byly dříve nazývány souhrnně vitamin P. Flavonoidy mají ochrannou úlohu při přechlazení, nedostatku kyslíku, odstraňují otoky, vykazují protialergické a protiastmatické účinky. Hlavně však chrání vitamin C a zvyšují jeho využití v organismu.

Krasavice v českých podmínkách dozrává během července. Je to velmi mrazuvzdorná a odolná odrůda. Je vhodná pro zpracování do nejrůznějších výrobků, také je cenná vysokým obsahem oleje. V tuzemsku se velmi dobře aklimatizovala.

Srovnání Sluníčka a Krasavice

Srovnání barevnosti a velikosti plodů odrůd Sluníčko a Krasavice

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 5/2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy