Novější odrůdy rakytníku obsahují v dužnině víc oleje

19. 5. 2020

Rakytník si již vydobyl zaslouženou pozornost. Obohatil sortiment drobného ovoce, rozšířil nabídku doplňkových potravin.

Díky bohatému obsahu vitaminů a dalších biogenních látek upevňuje zdraví a směle jej můžeme zařadit mezi rostliny léčivé. Významnou složkou obsaženou v plodech rakytníku je olej. Ten je obsažen jak v dužnině (do 9 %), tak v semenech (až 13,1 %).

Oranžový olej z dužniny plodů obsahuje karotenoidy a karoteny, vitaminy E, F a K, cholin, betain.
Olej ze semen je světle žlutý, významný je obsahem kyseliny olejové, palmitové a linolenové.

V nabídkách zahradnických podniků jsou zejména odrůdy německé. Tyto odrůdy jsou dosti vzrůstné, velmi úrodné, plody jsou s bohatým obsahem důležitých biogenních látek, ale sklizeň ztěžuje značná trnitost.

K mání jsou i odrůdy ruské, které mají méně trnů, plody již nejsou tak kyselé a dají se snáze odtrhávat od větví. Dostupné bývají mj. odrůdy Sluníčko a Krasavice.

Plody rakytníku odrůdy Sluníčko

Plody rakytníku odrůdy Sluníčko obsahují 7.3 % oleje

Sluníčko má jemnou dužninu díky oleji

Sluníčko tvoří středně vzrůstný keř s pevnými větvemi, má jen málo trnů. Listy jsou delší, kopinaté stříbřitě ojíněné. V českých podmínkách dozrává během července.  Plody jsou velmi atraktivní, barva plodů je svítivě oranžová. Při hodnocení získaly z pětibodové stupnice, plných pět bodů. Jsou také dosti velké, válcovité a při včasné sklizni se odtrhávají bez rozmačkání a výborně snesou i delší přepravu, váží až jeden gram.

Dužnina je šťavnatá, na chuť příjemná, aromatická a ne tak kyselá jako u starších německých odrůd. Dužnina je také jemná díky vysokému obsahu oleje. Oranžové plody jsou velmi lákavé, 100 g obsahuje 130 mg vitaminu C, 8,5 mg karotenoidů, 8,4 % cukru, oleje 7,3 %. Kyselin je v plodu jen 2,1 %. Mají všestranné použití.

Při výsadbě se doporučuje spon 4 x 1,5–2 m. Sklizeň ze čtyřletého keře dosahuje až 11 kg. Sluníčko je odolné k nízkým teplotám i chorobám či škůdcům. Je to vhodná odrůda pro české klimatické podmínky, pro větší pěstitele i pro malé zahrádky.

Plody rakytníku odrůdy Krasavice na keři

Plody rakytníku odrůdy Krasavice obsahují 6,7 % oleje

Krasavice proti skleróze

Zajímavá je také keřovitá ruská odrůda Krasavice (Krasavica Nečernozemja). Keř roste rozložitě. Větévky jsou středně otrněné. Listy jsou kopinaté, lesklé. Plody mají červeně oranžovou barvu a jsou střední velikosti, váhy asi 0,5 g. Chutnají sladkokysele. Ve 100 gramech plodů je 248 mg vitaminu C, 17,5 mg karotenoidů, cukrů 2,8 %, kyselin 1,5 %, oleje 6,7 %.

Tato odrůda se vyznačuje (oproti ostatním odrůdám) vysokým obsahem rutinu (519 mg). Rutin pomáhá zpevňovat stěny cév, činí je pružnější, brání skleróze.

Je dobře známo, že rutin je asi jedním z dvou tisíc flavonoidů, které byly dříve nazývány souhrnně vitamin P. Flavonoidy mají ochrannou úlohu při přechlazení, nedostatku kyslíku, odstraňují otoky, vykazují protialergické a protiastmatické účinky. Hlavně však chrání vitamin C a zvyšují jeho využití v organismu.

Krasavice v českých podmínkách dozrává během července. Je to velmi mrazuvzdorná a odolná odrůda. Je vhodná pro zpracování do nejrůznějších výrobků, také je cenná obsahem oleje. V tuzemsku se dobře aklimatizovala.

Srovnání Sluníčka a Krasavice

Srovnání barevnosti a velikosti plodů odrůd Sluníčko a Krasavice

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x