Mochyně jsou jedlé, ale pozor některé druhy i jedovaté!

7. 10. 2024

Mochyně (Physalis) si znovu získávají pozornost zahradníků, a to nejen kvůli svým atraktivním plodům – krásným oranžovým lampiónkům.

Do této skupiny patří jednoleté, podmíněně jednoleté i vytrvalé rostliny, které mohou být jedlé nebo jedovaté. Často se debatuje o tom, zda je mochyně židovská třešeň (Physalis franchetii či Physalis alkekengii) skutečně jedovatá? A co ty další?

Mochyně je třeba nechat dozrát

Mochyně peruánská má také jedlé plody

Mochyně peruánská (Physalis pubescens)

Zralé plody druhů jako mochyně peruánská či mochyně pýřitá (Physalis pubescens) nebo dalších letničkových druhů jsou jedlé. Plody jsou však jediná jedlá část těchto rostlin, neboť zráním se obsah solaninových glykoalkaloidů snižuje až na téměř nezjistitelné množství. Při konzumaci nezralých plodů a dalších částí rostliny může dojít k otravě projevující se bolestí v krku, zvracením a průjmem. Zralé plody v nafouklém kalichu mochyně peruánské se dokonce řadí mezi superpotraviny. Zejména pokud je konzumujeme sušené.

Jedovaté odhalení

To jestli jsou plody některých mochyní jedovaté, v poslední době vyřešili botanici. Aby se nám to nepletlo, tak mochyni židovskou třešeň přeřadili do samostatného rodu. České jméno zůstalo (zatím?). Latinské už není P. alkekengii nebo P. franchetii, ale Alkekengii officinarum. Toto pojmenování není žádnou novinkou. Jen se botanický svět přiklonil k popisu a pojmenování tohoto druhu rostliny z roku 1802, kdy ji popsal Conrad Moench. A tak můžeme napsat, že celá rostlina mochyně židovské, patřící do rodu Alkekengii je jedovatá. Celá rostlina včetně zralých plodů obsahuje glykosidy.

Léčivé účinky mochyně

Plody této mochyně se využívají k léčbě různých zdravotních potíží, podobně jako u mnoha dalších jedovatých rostlin. Obsahují alkaloidy jako solanin a physalin, ale také vitamin C, karotenoidy a cukry. Používáme je jako diuretikum, při krvácení, dně a revmatismu. Častěji se uplatňují jako homeopatikum, avšak jejich podávání bez konzultace s lékařem se nedoporučuje.

Pěstování není obtížné

Jednoleté mochyně pěstujeme podobně jako rajčata, začínáme s výsevem v polovině března. Po ledových mužích je vysazujeme na stanoviště.

Od poloviny léta začínáme sklízet zralé plody, které obvykle padají na zem. Díky kalichům však zůstávají hygienicky zabalené a připravené ke konzumaci, aniž by bylo potřeba je omývat, i když mohou být mastné nebo lepkavé. Mochyni židovskou třešeň (Alkekengi officinarum) lze také pěstovat z výsevu, ale častěji ji množíme vegetativně. „Keře“ se v dobré půdě rozrůstají a snadno zakořeňují oddělky. Jakmile se mochyně v zahradě uchytí, zbavit se jí může být velmi obtížné.

Mochyni peruánskou (Physalis peruviana), která tvoří pevné keře, lze množit i řízkováním a pěstovat ji jako trvalku v nádobách. Rostliny, které přezimovaly, plodí více a jejich plody dozrávají dříve než u rostlin vysazených v tom samém roce.

Často až vtíravý host

Pěstování mochyní je nenáročné, ale jakmile je jednou vysadíme, už se jich nezbavíme. Pokud plody spadnou na zem a nejsou včas sebrány, zůstanou v půdě do dalšího jara. Následně, když se teplota půdy zvedne nad 10–15 °C začnou klíčit. Ty „letničkové“ jsou v subtropických oblastech řazeny za invazivní rostliny, podobné problémy začínají vznikat i u nás. Šíří se na rumištích a kompostovacích plochách mimo zahrádky a zahrádkářské kolonie. K jejich šíření navíc napomáhají hlodavci a ptáci, kteří roznášejí semena do okolí.

Lampionky jsou floristicky oblíbené

Kdo si chce dopřát trochu floristické abstrakce v barvách podzimu pro potěchu svou či někoho blízkého, může využít plody mochyní (kalichy) k vytvoření krásných dekorací. Mochyně sklízíme v období plné zralosti, když už jsou kalichy pevné a plně vybarvené, což bývá koncem září. Sušíme je jednotlivě nebo celé na odlistěných stoncích zavěšených v průvanu a suchu. Rozmanitou inspiraci pro podzimní tvoření najdete například v příspěvku Hany Šebestové Kindelmannové.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 11. 2024

Podzimní zahrada v barvách listů, plodů i posledních květů

Zahrada se připravuje k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře vystřídaly všechny odstíny podzimních barev, které se k radosti našich očí tu a tam vykoupaly v odlivu slunečních paprsků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x