Kanadské borůvky; co potřebují, aby úroda byla bohatá

4. 2. 2024

Mnozí řadí kanadské borůvky mezi nejchutnější ovocné druhy, proto si zaslouží místo v našich zahradách. Potřebují ale kyselomilné podmínky.

Borůvka kanadská (správě b. chocholičnatá – Vaccinium corymbosum) patří do skupiny méně známého ovoce. Spolu s brusinkami a klikvou patří mezi kyselomilné ovoce, což hodně zužuje možnost jejich pěstování. Jako ideální jim totiž vyhovuje pH na úrovni okolo 4–4,5 a to najdeme jen v málokterých oblastech. Proto je třeba tento jejich specifický pěstební nárok předem zohlednit a při výsadbě na něj myslet.

Borůvkový keř s plody

kanadské borůvky patří mezi velmi chutné drobné ovoce

Borůvky se prodávají prakticky výhradně v kontejnerech, což umožňuje jejich celoroční výsadbu. Samozřejmě, s výjimkou měsíců s trvale promrzlou půdou. Borůvky lze rozmnožovat sice i řízkováním, ale vitalita růstu je podobná, jako když se množí pomocí meristémových kultur.

Výsadba na záhon

Ideální je výsadba přímo do volné půdy, ta však musí mít zmíněné nízké pH. Pokud máme takovou možnost, jsme pány situace. Pozemek před výsadbou zbavíme plevele, protože borůvky mají mělký kořenový systém a plevele jsou proto pro ně významným konkurentem v boji o vodu a živiny.

sázení borůvek

Borůvkám se dáří pouze v kyselých půdách

Pomůže také přihnojení organickými hnojivy, nebo zapravení rostlinné hmoty do půdy. Sazenice sázíme podobně jako rybíz, to znamená do pásů, v řadách přibližně 1 metr od sebe.

Pokud v zahradě nemáme optimální pH, je třeba přistoupit k alternativním řešením. Jedním z nich je změna pH půdy pomocí aplikace síry, což je však agresivní a finančně náročný proces. Uplatnit ho umíme pouze v mírně kyselých půdách, protože pH umíme sírou upravit o maximálně 1–1,5 stupně. Navíc půda nadále pracuje, a proto nemá toto ošetření trvalý charakter.

Ve všech případech je třeba takto připravené záhony vyplnit směsí vrchovištní rašeliny, lesní hrabanky, pilin, kůry a indiferentního říčního písku.

Ulehčíme si práci, pokud v zahradě vybudujeme záhony s kyselou půdou. Vyřešíme to výkopem rigolu, který od okolní půdy oddělíme vhodným materiálem, aby zónu kořenů co nejméně ovlivňovala. Vhodné jsou netkané textilie či fólie. Alternativou jsou také stále populárnější vyvýšené záhony.

Kanadské borůvky lze pěstovat také v nádobách

Asi nejjednodušším a stále populárnějším způsobem je nádobové pěstování. Ve srovnání s vytvořením rigolu je tento způsob jednodušší. Spotřebujeme mnohem méně substrátu a ten, co použijeme, bude výhradně v kořenové zóně.

oblíbené kontejnerové pěstování borůvek

Násada plodů u borůvky v kontejneru

Pro tento účel jsou vhodné staré sudy, betonové skruže nebo plastové pěstitelské kontejnery. Objem pro jednu rostlinu by měl být okolo 50 litrů, pro začátek však můžeme začít i s dvacetilitrovými kontejnery.

Kontejnery vyplníme podobně jako rigoly, to znamená předem připravenou směsí kyselého substrátu. Je třeba si uvědomit, že rostliny pěstované v kontejneru jsou odkázány výlučně na živiny, které jim dodáme. Substrát připravujme tedy už i s dávkou zásobního hnojiva. Tím je zejména granulovaný superfosfát a síran amonný.

Nic nezkazíte ani obohacením substrátu o dobře vyzrálý kompost či hnojivo na bázi rohoviny. Do spodní části kontejneru nezapomeneme dát drenážní vrstvu.

Kontejnery osazujeme stejně jako do volné půdy, čili do středu každého vysadíme sazenici, kterou následně důkladně zalijeme a ošetříme povýsadbovým řezem.

Kontejnery lze umístit do vhodného kouta zahrady. Výhodnější je však jejich zapuštění do země a vytvoření samostatného záhonu. V případě kontejnerů na povrchu půdy nám totiž hrozí mrazové poškození. Borůvky sice často vydrží pokles teploty až do -40 °C, citlivé kořeny v nechráněných kontejnerech jsou však vystaveny přímému účinku mrazu ze všech stran.

Péče po vysazení

borůvka keř

Kanadská borůvka první rok po výsadbě

V následných letech je péče podobná, jako péče například o keříčkový rybíz. V daném prostoru udržujme bezplevelný stav a provádíme pravidelný řez.

Borůvky jsou velmi náročné na vodu, proto při budování výsadby myslíme na doplňkovou závlahu.

Specifické jsou také z hlediska hnojení, protože jako kyselomilné rostliny vyžadují hnojiva bez obsahu vápníku. Na trhu je jich už dnes dostatek. Použít můžeme také hnojiva určená pro rododendrony a azalky.

Na ochranu nejsou borůvky zvlášť náročné. Pozor si musíme dát spíše na nálety ptáků v období dozrávání plodů.

Foto archiv autora a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jen bych dodal k článku, že borůvky nesnáší chlor a vápník. Doporučuji nezalívat vodou z řádu!!! Dešťová voda je nejlepší popř. voda ze studny či z řeky. Borůvky nesnáší vysychání!!!!

Vodu ze studny nedoporučuji, může být hodně alkalická a klidně horší než z řádu, nejlepší je dešťová.

Ono je to těžké, určit co je nej. Potok, ze kterého bereme vodu protéká krasem, takže bych nemohl zalévat. Jenže, když pH občas srazím hnojivem na borůvky, síranem amonným, nebo nastlanou borkou ze smrku, srovnává se to. Protože mám králíky a dávám jim „kyselou vodu“, má jí často zbytek, který ušáci nedopili. A tak ho vyleju do borůvek.
Pokud jde o vysychání, pod mulčem je značně pomalé a spíše vidím, že borůvky z bažiny jsou na tom hůře než ty, které občas nemívají vodu v luxusní dávce. Od kvetení do zrání by se se nemělo stát, že budou v sušším substrátu, ale později to tolik nevadí.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x