Jak chránit zahradní borůvky před mrazem?

25. 1. 2023

Zahradní borůvky zimní mráz nepoškozuje, snad s výjimkou některých horských oblastí. Uvádí se, že vydrží i teploty klesající až k –34 °C.

Pokles teplot pod tuto úroveň je u nás spíše hypotetický. Pokud by snad měl přesto někdo obavy, doporučuje se zakrývat keře na noc například netkanou textilií. Využít je možné také ochranou konstrukci vybudovanou v létě pro zakrytí sítí proti ptákům. Větší hrozbou jsou pozdně jarní mrazy.

Zahradní borůvky v zimě

Zahradní borůvky jsou relativně mrazuodolné

Pozdně jarní mrazy mohou borůvky poškodit

Přesto, že se jedná o ovocný druh odolnější vůči poškození mrazem než většina jiných, může na chladných stanovištích docházet k namrzání květů. Borůvky kvetou od dubna do června, ohrožené bývají proto rané a polorané odrůdy. K poškození dochází až při teplotách pod –2 °C.

Pokud jsme poškození jarními mrazy zaznamenali již v předchozích letech a hrozí pokles ranních teplot pod 0 °C, neváháme a pokusíme se úrodu modrých bobulí zachránit. Obvykle k mrazivým teplotám dochází za jasné oblohy a bezvětří. Ochrana je částečně účinná ale i v případě studeného větru.

Čím borůvky přikrýt?

  • Ochranné plachty jsou nejúčinnějším opatřením. Udrží totiž teplejší vzduch v blízkosti keře.
  • Plastové fólie i netkané textilie poskytují také poměrně slušnou ochranu a mohou být případně ponechány na konstrukci i přes den.
  • Neprůhledné plachty používáme jen pro noční zakrytí. Jedná se o levné řešení, protože fólie lze používat opakovaně rok co rok. Současně je lze využít i na jiné účely.
Borůvky chráněné před mrazem

Borůvkové keře je možné chránit před jarními mrazíky netkanou textilií

Využití zdroje tepla

Tento způsob ochrany je znám především z vinohradů, kde se zapalují parafinové svíce. Ty lze použít i u borůvek. Na malé zahrádce si ovšem můžeme dovolit kombinovat tepelný zdroj s krytem. Zdroj tepla pod krytem ochrání borůvkový keř zcela spolehlivě.

Zahrádkáři jsou vynalézaví. Z tepelných zdrojů, které využívají to jsou například tepelné lampy, tepelné rohože, již zmíněné svíce, nebo třeba nádoby s horkou vodou ponechané pod krytem. Zkrátka cokoli, co vyzařuje teplo.

Zdroj by měl být mírný, aby nedošlo k poškození rostliny.

Nejúčinnější jsou tepelné lampy a poté tepelné rohože, které jsou ovšem poměrně drahé a vyžadují napájení elektrickým proudem. Ohřátá voda je podstatně levnější, ale zdaleka ne tak účinná.

Borůvky ocení správné zalévání

Levným způsobem ochrany rostlin před chladem je zalévání. Nejvhodnější doba pro zalévání je přes den, kdy jsou teploty nad bodem mrazu. Vlhká půda pomáhá předcházet škodám způsobeným mrazem jednak tím, že se jejím ochlazováním uvolňuje teplo a za druhé vede lépe teplo než suchá půda.

Uvádí se, že se ochlazením vody o jeden stupeň ohřeje stejné množství vzduchu o přibližně 4 stupně Celsia.

Tuto znalost můžeme využít i pokud máme již zprovozněný zavlažovací systém. Postřik ohrožených keřů vodou je totiž při kritických teplotách ještě účinnější. Pokročilé zavlažovací systémy lze dokonce naprogramovat tak, aby začaly zavlažovat při kritických teplotách. Je to sice drahé, ale účinné opatření.

Mulč a vhodná zálivka pomáhá proti promrznutí zeminy

Mulč pomáhá s prohříváním zeminy

Tmavý mulč

Nepřímou ochranu může, například v kombinaci se závlahou, představovat i tmavý mulč. Pomáhá totiž s prohříváním zeminy a akumulací tepla během dne. V noci pak toto teplo ohřívá prostor nad substrátem.

Cirkulace vzduchu

Při vyjasnění a poklesu teplot pod bod mrazu lze zkusit promíchávání studeného vzduchu ležícího nad zemí a teplejšího, který už je například ve dvou metrech a výše. Vyzkoušet lze různé fukary nebo vrtule.

Drahou variantou je pak kombinace promíchávání a využití nějakého zdroje tepla.

Podzimní hnojení je dobrý základ

Borůvky hnojíme hnojivy s obsahem fosforu a draslíku

Kvalitní hnojení je dobrou prevencí před příchodem mrazů

S ochranou proti mrazu ale můžeme začít už na podzim, kdy se postaráme o dobré vyzrání výhonů borůvek hnojivem obsahujícím fosfor a draslík. V žádném případě nehnojíme borůvky dusíkatými hnojivy.

Zdravá a silná rostlina borůvky zahradní si s chladem poradí obvykle sama. Na nečekané pozdně jarní mrazy se vyplatí připravit a zajistit si tak bohatou úrodu.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x