Aronie, rybíz, angrešt a jiné ovoce lze pěstovat i na balkoně

12. 9. 2021

Ať už začneme s předstihem promýšlet jarní výsadbu aronie či jiné ovocné dřeviny do nádoby, nebo ji pořídíme hned, následující informace se budou hodit.

Možná jste přes léto z rostlin v nádobách úspěšně sklízeli bylinky či zeleninu. Zkuste zvážit také možnost pěstovat v nich ovocné dřeviny. Ozelení své nejbližší okolí, na jaře pokvetou a ještě nabídnou něco na zub. Úroda sice nedozraje v takovém množství, radost z ní však budete mít ohromnou.

Nabídka ovocných dřevin vhodných k pěstování v nádobách je v současnosti poměrně široká a nové odrůdy každým rokem přibývají. Kromě drobných bobulovin se pěstují zakrslé jabloně, broskvoně, nektarinky, ale také hrušně nebo třešně.

V nádobách si vypěstujete fíky, stísněné podmínky v pěstební nádobě snese muchovník nebo aronie. Pro větší efekt a pestřejší úrodu můžeme nádobu s dřevinou osázet například měsíčními jahodami nebo rostlinami s jedlými květy.

Nároky na pěstování

Co je třeba při výběru ovocných dřevin vhodných k pěstování v nádobách zvážit? Nejdůležitějším kritériem je dostatečný objem: Nádoba pro drobné bobuloviny by měla pojmout minimálně 15–20 litrů substrátu, pro zakrslé balkonové ovocné stromky je třeba připravit nádobu o objemu 20–50 litrů.

  • Samozřejmostí je otvor pro odtok přebytečné vody při zálivce, důležitá je rovněž několik centimetrů vysoká drenážní vrstva na dně nádoby (použít lze například keramzit, štěrk či kamínky).

Při pěstování rostlin v nádobách je nezbytné pečlivě dbát na dostatečnou zálivku. Vhodnou variantou jsou velké samozavlažovací nádoby. Veledůležitý je rovněž pravidelný přísun živin. Nejlepším řešením jsou dlouhodobě působící univerzální hnojiva, od pozdního léta pak hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku.

Květ muchovníku

Kvetoucí muchovník

V případě kyselomilných rostlin je nutné vyhnout se hnojivům obsahujícím vápenec a chlor.

Nezapomínejme ani na to, že ovocné dřeviny pěstované v omezeném prostoru nádob jsou choulostivé, a je třeba je ochránit před mrazem.

Rostliny můžeme ponechat venku (snad s výjimkou mladých rostlin fíkovníku), pečlivě je však zazimujeme. Nejlepší je květináče umístit do závětří, obalit netkanou textilií a po dobu zimních měsíců omezit rostlinám zálivku.

Ideální start: bobuloviny

Pro začínající balkonové pěstitele jsou ideálním startem drobné bobuloviny, ať už ve formě keříku či stromku. V nádobách je možné poměrně snadno pěstovat klasiku zahrádek našich babiček, která zažívá zaslouženou renesanci: angrešty (Grossularia uva-crispa) a rybízy (Ribes). V běžných podmínkách jsou tyto dřeviny nenáročné. Při pěstování v nádobách potřebují intenzivnější péči ve formě pravidelné zálivky a dodávání živin.

V omezené míře budou na balkonech a terasách plodit také maliníky či ostružiníky (Rubus), je však třeba počítat s pichlavými výhony, které dosahují často i několika metrů. Do nádob se obvykle doporučují spíše odrůdy remontantní a beztrnné.

Vybírat však můžeme i plodiny exotičtější: Mezi nejodolnější subtropické rostliny, které lze pěstovat ve vhodných podmínkách v nádobách celoročně, patří fíkovník smokvoň (Ficus carica). Stále větší popularitu si získávají nenáročné a chutné muchovníky (Amelanchier) či aronie – temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), Ty na rozdíl od fíkovníku v nádobě většinou přezimují naprosto spolehlivě.

Zmíněné dřeviny vyžadují pro dostatečné vyzrávání plodů slunné stanoviště a pro správný růst jim postačí běžný zahradnický substrát. Výjimkou jsou borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) či brusinky (Vaccinium vitis-idaea), kterým bude prospívat spíše vlhký, lehký polostín a zemina s nízkou hodnotou pH (speciálně namíchané substráty jsou v obchodní síti běžně k dispozici).

Na balkon i pro hrušky

V nabídce plodících ovocných stromků pro balkonové pěstitele se objevuje stále více zakrslých či sloupovitých odrůd, k dispozici jsou nejen jabloně, ale také například hrušně, třešně, broskvoně či slivoně. Tyto stromky, často označované rovněž jako okrasné, obvykle dorostou do výšky maximálně 1,5–2 metry. Šířka se pohybuje mezi 1–1,2 metru. Sloupovité jabloně (baleríny) pak nepřesáhnou šířku nádoby; mají způsob růstu ve své genetické výbavě. Jejich výhodou je tedy fakt, že se nemusí tvarovat řezem a pouze se u nich dle potřeby zastřihují boční výhony.

Zakrslé stromky v nádobě osazené dalšími rostlinami tvoří pohledné solitéry. Samozřejmě platí, že čím je nádoba na pěstování větší, tím lépe se rostlině povede.

Od ovocných dřevin pěstovaných v nádobách očekáváme úrodu, je tedy vhodné volit odrůdy samosprašné, kterým můžeme pomoci k opylení štětečkem. Pokud máme více prostoru, je dobré pořídit si odrůdy alespoň dvě. Případnou násadu plodů, která neodpovídá velikosti stromku nebo keře, regulujeme probírkou.

Tipy na odrůdy do nádob

Některé druhy vhodné do nádob: zakrslá jabloň Croquella, zakrslá jabloň Red Delicious, sloupovitá jabloň Ballerina Flamingo, sloupovitá jabloň Polka, broskvoň Bonanza, nektarinka Balconella, zakrslá hrušeň Garden Pearl, zakrslá hrušeň Garden Gem, sloupovitá třešeň Sylvia, zakrslá třešeň Compact Stella, zakrslá višeň Piemont, zakrslá meruňka Garden Aprigold.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x