Zahrada jako květinová inspirace s výhledem do krajiny

29. 1. 2022

Zahrada v krásné krajině, tvůrčí nápady a také zkušenost profesionála. Z téhle směsi luxusních přísad vznikla trvalková zahrada plná inspirace. Nahlédněme.

Kateřina Pospíšilová se živí jako profesionální zahradní architektka. Její zahrada  v obci Libeř není sice příliš velká, ale díky výhledům do okolí působí nekonečným dojmem. Kdo by si přírodní zahradu spojoval s nevzhledným chaosem, určitě by tady byl překvapen.

inspirace anglickým stylem

Anglický styl v zahradě

Jako malířova paleta

Na zahradě ráda pracuje s pestrými okrasnými trvalkami a anglickými růžemi. Jemné barvy růží se doplňují s prérijními druhy trvalek, které od jara do podzimu lákají nespočet užitečných hmyzích opylovačů. Líbí se tu i dalším užitečným živočichům.

V záhonech vedle sebe rostou klasické okrasné trvalky a druhy, které se samovolně přesévají. Svůj vlastní svět si zde vytvořily například jednoleté černuchy damašské (Nigella damascena), které se opakovaně vysévají v záhonu poblíž vřesoviště.

Ve výčtu okrasných trvalek převažují suchovzdorné rostliny, mezi nimiž kralují třapatkovky (Echinacea purpurea), bíle kvetoucí svíčkovce (Gaura lindheimeri), krátkověké kohoutky věncové (Lychnis coronaria). Středomořský půvab kompozici zase propůjčují levandule (Lavandula angustifolia).

Černuchy damašské

Černuchy damašské se v zahradě opakovaně přesévají

Krása i přes překážky

Jak už to v praxi bývá, nic není zadarmo: Zahrada se nachází v mrazové kotlině. V místních podmínkách se daří  jen některým rostlinám.

Navíc je tu studená jílovitá půda, která se snadno zhutní. Řešení našla Kateřina ve vyvýšených záhonech. Vyřešila tím současně odvodnění půdy i pohledové a prostorové rozčlenění zahrady do několika celků. Vzniklo soukromí v odpočinkových zónách zahrady.

Posezení v zahradě

Posezení mezi květinami a vyvýšeného záhonu

Automatický závlahový systém byste zde hledali marně. Zahrada si musí vystačit se zásobami dešťové vody, která se jímá do několika plastových nádob i do nádrže z oceli. Stojí poblíž kompostérů v zeleninové zahradě a svým rzivým vzhledem sem vnáší trošku industriálního designu.

Cortenová nádoba na vodu

Zeleninová zahrada s cortenovou nádobou na vodu a kompostéry

Zahrada a kompozice

Zahrada je na první pohled působí mnohem větší, než ve skutečnosti je. Vděčí za to prostorovému rozčlenění. Ačkoliv jsou jednotlivé celky odlišně laděné, s trochu odlišným tematickým obsahem, přesto na sebe přirozeně navazují.

Zahrada pro krásenky

Krásenky

Nedaleko odpočinkové terasy byste našli zahradní domek se zelenou střechou, na níž rostou suchovzdorné hvozdíky, netřesky a rozchodníky. V domku je i v parném počasí díky extenzivní střešní zahradě příjemný chládek. Na zahradní domek navazuje růžový záhon s mnoha odrůdami anglických růží, který přechází v pestré vřesoviště. Několikaletý pobyt majitelky zahrady v Anglii je znát i tady.

zahradní domek se zelenou střechou

Na zahradní domek navazuje růžový záhon a trvalkové výsadby

Prérijní druhy trvalek si během léta poradí s intenzivním slunečním zářením i dlouhodobým přísuškem. Ve jednom z vyvýšených záhonů jsou použity nenáročné rostliny: voňavé levandule (Lavandula angustifolia), dvouleté divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) a třeba i krásnoočka velkokvětá (Coreopsis grandiflorum).

levandule a trvalky

Levandule propůjčuje některý kompozicím středomořský půvab

Kvetoucí rostliny se příjemně doplňují s drobným vodním prvkem ve štěrkovém záhonu, který plní funkci ptačího pítka.

Užitková část zahrady má jednoduché kompoziční řešení, které ovšem dává jasně znát, že bylo vytvořeno zkušeným zahradním architektem. Nic není ponecháno náhodě. Zeleninové záhony jsou vyvýšené nad terén, takže jsou mnohem lépe dostupné při údržbě. Z jedné části je lemuje jabloňový špalír, na který je výhled z malé dřevěné lavičky obklopené trvalkami a letničkami. Veškerý odpad z kuchyně a ze zahrady se zpracovává na zahradní kompost ve dvou kompostérech. Nechybí zde ani trvalkový záhon laděný do žlutých a červených tónů nebo třeba svažitý květinový záhon poblíž terasy, kde vládnou hlavně pestrobarevné trvalky spolu s růžemi.

zahrada a volná krajina

Zahrada navazuje na volnou krajinu a skvěle se s ní doplňuje

Tip pro vaši zahradu

Nebojte se kombinovat růže s trvalkami. Vonné květy královny květin se skvěle snoubí s jinými aromatickými rostlinami. Spolehlivým sousedem jim jsou například levandule, šalvěje, šanty nebo třeba kontryhel.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Je to nádherné, uvolňující, prostě bomba. Škoda, že nemám smysl pro esteticnost….. takže moje zahrádka bude stále vypadat jak po výbuchu.

Mne baví přirozený zelený „plot“ oddělující sousedy a taky domek se zarostlou střechou 😉

comment image

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x