Václav Větvička o tomce vonné: Seno a stáj, tak voní náš kraj

1. 6. 2020

Tomka to je, kdo či co je příčinou té krásné červnové vůně sena. Milovníci dýmkových tabáků ji také znají.

Zejména příznivci parfémovaného kuřiva, jako byla Amphora, dobře vědí, že onu typickou vůni obstarávají v tabákových směsích kumaríny.

Kumaríny jsou aromatické látky, fenylpropanové deriváty kyseliny skořicové a zejména kumarové. Obsahují je např. pletiva komonice z rodu Melilotus, kořen anděliky a libečku a další. Možná nejvíc kumarinů, jedno až tři procenta, obsahují tzv. tonkové boby. Jsou to semena ze žlutých, jednosemenných lusků bobovitého stromu Dipteryx odorata, silovoně.

Silovoň roste v Jižní Americe a tonkové boby byly významným obchodním artiklem. Užívaly se (a užívají) v parfumerii, v tabákovém průmyslu – ale i v potravinářství. Obvykle nesly ještě komerční název „holädische Tonkabonen“, holandské tonkové boby. Pod tímto názvem se dostaly do polštiny, kde se vyskytovaly v podobě tomka, tonka i tymka – případně jejich „rodné“ stromy nesly označení tonkowe drzewo.

Tomka vonná (Anthoxanthum odoratum)

Tomka vonná; foto Shutterstock

Rozemleté tonkové boby bývaly, jak uvedeno, používány k parfémování tabáku, včetně šňupavého.
Jižní Amerika je daleko, peněz na dovoz nikdy nebylo dost. A tak Evropané sáhli po kořenech krásné trávy, nesoucí název Anthoxanthum odoratum. Voní totiž tak jako tonkové boby – kumarínem.

Polský, holandský, německý ba i francouzský (fève de Tonka) název „tonka-bobů“ stál i u zrodu českého pojmenování naší trávy tomky. Poprvé takové jméno použil Jan Svatopluk Presl ve Všeobecném rostlinopisu v roce 1846. Předtím ji, stejně jako jiní botanikové té doby, říkal voňavka. A to bylo jméno také jak se patří přiléhavé, protože tomka je tráva nad jiné voňavá.

Na svěží, zelené louce ji poznáte jen podle vzhledu; po vůni ani náhodou. Na vůni si musíte počkat až do červnové senoseče. Už když začíná vadnout, můžete mít pocit, že tady právě prošel někdo s dýmkou plnou amfory. Uschne-li na troud, voní nejlíp. Je na tom možná stejně, jako jiná naše bylina, krásná lesní mařinka vonná, podle dnešních botaniků svízel vonný, Galium odoratum. Ta či ten, vadnoucí, také voní kumarínem.

Zubr evropský býval kdysi v Evropě velmi rozšířeným divokým turem. Na rozdíl od svého bratrance bizona severoamerického, pro něhož byly rájem rozsáhlé americké prérie, byl evropský „bizon“ zubr spíše zvíře lesní. A s nástupem odlesňování střední Evropy mu mizely jeho oblíbené biotopy, ztratil domov. Jeho posledním útočištěm se stal Bialověžský prales v nejvýchodnějším Polsku.

Dnešní žijící zubři jsou, bohužel, už jen potomci těch, kteří přežili v chovech a zoologických zahradách. Nevím, jak se stalo, že lidé označili vonné trávy tomku vonnou a tomkovici vonnou jako trávy zubří. Bison-grass.

Je však skutečností, že populární polská lihovina Zubrovka mívá v lahvi vždy stéblo tomky vonné a tzv. bílá Zubrovka dokonce stéblo vzácné tomkovice vonné. To je tráva kdysi častá i u nás, např. na pískách v Polabí. Dnes už je kriticky ohrožená, velmi, velmi vzácná. V okolí Bialověže je patrně ještě hojnější, protože se na etiketě Zubrovky můžete dočíst, že obsahuje tinkturu z trávy „zubrovky“, rostoucí pouze v Bialověžském pralese.

Tomkovici vonnou najdete v botanických příručkách pod jménem Hierochloe odorata, tomku vonnou zatím ještě na kdejaké louce.

Bialověžští zubři si na tomkovici možná, na tomce určitě mohou pochutnávat. Nevím, jak jim voní, ale vím, že seno voní jinak koním – a jinak zamilovaným.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x