Také nízké a plazivé rostliny či traviny v nádobě zkrášlí zahradu

19. 9. 2021

Zajímavým prvkem okrasných výsadeb jsou půdopokryvné rostliny, a to i při použití nádob. Dokážou přidat na kráse celému zákoutí dřevin a bylin.

V nádobách si dokonce můžeme dovolit použít i agresivněji rostoucí druhy, protože nehrozí zaplevelení širokého okolí. Jen je třeba si předem ujasnit, co od výsadby očekáváme.

Téměř vždy platí, že nízký rostlinný půdní pokryv tvoří nejspodnější patro a je vhodné ho doplnit vyšším prvkem, ať už dřevinou, anebo nějakou další vhodnou rostlinou (travinou, drobnou cibulovinou apod.), která výsadbě dodá pestrost a současně zdůrazní soulad.

Plamenka Phlox covillei

Plamenka Phlox covillei

Nejúdernější bývají obvykle jednoduché výsadby s jednou pokryvnou rostlinou, doplněnou minimálním počtem pěkně kontrastních dalších rostlin. Případně se dá využít kamenný prvek, který rostlina také pokryje.

Plamenky

V první řadě je třeba jmenovat plamenky (Phlox), pochopitelně nízké druhy (Phlox subulata, Phlox douglasii apod.) a zejména jejich četné kultivary.

Z nabídky zahradnictví zmíním třeba Phlox subulata Candy Stripes, Mc. Daniel Cushion, var. brittonii, Zwergteppich, Purple Beauty, Snow Queen a mnohé jiné od bílých přes růžové, fialovorůžové až po tmavě červené. Někdy jsou květy plamenek dvoubarevné.

Další hezké plamenky jsou třeba drobný a bohatě bíle kvetoucí Phlox covillei či fialovorůžový Phlox kelseyi.

Mateřídoušky

Další nespornou půdopokryvnou klasikou jsou nejrůznější mateřídoušky (Thymus), tvořící více či méně aromatické a hezky kvetoucí koberce. Čím nižší a stěsnanější, tím lepší.

Mateřídouška úzkolistá Thymus serpyllum Pygmaea

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Pygmaea

Například mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Pygmaea, těsně k zemi přitisklá, tvořící husté pokrývky nebo podobná Thymus Rasta. Do velkého a efektního polštáře naroste třeba Thymus neiceffii s jehličkovitými listy.

Mateřídouška Thymus neiceffii

Mateřídouška Thymus neiceffii

Stříbřenka

Mateřídouškám podobná je stříbřenka (Paronychia) tvořící rovněž úhledné a dekorativní koberečky, kvete však jinak a to velmi zajímavě. Viditelné jsou zejména stříbřité listeny, obklopující nevýrazné květy.

Stříbřenka Paronychia kapela

Stříbřenka Paronychia kapela, foto P. Horáček

Setkat se můžeme nejčastěji s druhem Paronychia kapela.

Acény neboli plazilky

Poněkud agresivněji rostou některé acény – plazilky (Acaena). Můžeme je však vysadit do nádoby samostatně a nechat jimi nádobu zcela obrůst. Jmenujme alespoň hezky zbarvenou stříbřitou Acaenu adscendens.

Rozrazily

Za půdopokryvné rostliny můžeme považovat i některé rozrazily (Veronica), třeba Veronica prostrata a jeho atraktivní pestrolistý kultivar Goldwell. Také droboučký Veronica oltensis s krásně modrými kvítky vytvoří jemný půdní kryt.

Rozrazil Veronica oltensis

Rozrazil Veronica oltensis

Traviny do nádoby, rostliny pro soulad a eleganci

Traviny jsou skupinou, která výsadby vždy velmi obohatí svojí jednoduchostí a elegancí. V nádobách využíváme výhradně traviny drobnějších rozměrů a také ty, které netvoří výběžky, ale rostou hezky trsnatě. Některé z nich jsou vynikajícími rostlinami pro skalky a právě pro nádoby.

Ostřice

Jedna z nejmenších a také nejlepších travin pro naše účely je ostřice tuhá a to jak obyčejná zelenolistá, tak i její pestrá verze (Carex firma a Carex firma Variegata). Je to travina hor – Alp a Karpat – a naroste do nízkých trsů, takže se velmi dobře hodí k doplnění výsadeb v nádobách.

Ostřice Carex firma Variegata

Ostřice Carex firma Variegata

Kostřavy

Další hezké druhy nalezneme mezi kostřavami (Festuca). Zde asi nemá smysl být zcela konkrétní, protože sortiment je velký a dostupnost jednotlivých druhů či kultivarů se poněkud mění. To však nevadí, protože budeme vybírat spíše podle vzhledu, tj. barvy a velikosti, a máme na výběr od zelených (Festuca alpina), přes zelenomodré (Festuca amethystina) až po zcela modré či sivomodré (Festuca glauca a kultivary).

Kostřava Festuca glauca Zwergkönig

Kostřava Festuca glauca Zwergkönig

Kostřavy jsou tvrdé a odolné trávy a narůstají do pevných trsů, které v případě, že začnou degradovat, vyjmeme ze země a zmladíme. Rozdělíme je na čerstvé sazeničky, které zase brzy hezky narostou.

Vousatec a smělek

Z dalších rodů můžeme uvažovat třeba o zakrslém vousatci (Pennisetum alopecuroides) Little Bunny. Jde o zmenšeninu původního druhu, který by byl pro pěstování v nádobách příliš velký. Je třeba počítat s tím, že vousatec raší zjara velmi pozdě, avšak na druhou stranu i pozdě kvete – od konce srpna až dlouho do podzimu. Vytváří nápadné housenkovité klasy.

Smělek sivý Koeleria glauca Pygmaea

Smělek sivý (Koeleria glauca) Pygmaea

Výborný je také smělek sivý (Koeleria glauca) – a zejména jeho kultivar Pygmaea, který má poloviční velikost. Tvoří malé šedozelené trsy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x