Jednoleté okrasné trávy překvapí svým rozmanitým využitím

3. 6. 2022

Do společných výsadeb s letničkami či trvalkami se skvěle hodí jednoleté okrasné trávy. Ve variantě se dají použít i jako rostliny nádobové.

Další jednoznačná výhoda jednoletých trav spočívá v jejich dlouhé době kvetení. K jejich přednostem patří též ozdobnost klásků i po odkvětu stejně jako okrasné olistění některých druhů. Květenství  vybraných trav dobře využijeme pro aranžmá ze suchých květů.

Rhynchelytrum repens v létě nakvétá červeno-měděně zbarvenými klásky

Rhynchelytrum repens je velmi teplomilná vytrvalá tráva. V našich podmínkách ale nepřezimuje, pěstuje se jako letnička.

Nároky na stanoviště

Obecně lze říci, že mnohé druhy jednoletých okrasných rostlin snášejí dobře i sušší půdy. Avšak pro dosažení maximálního okrasného efektu je vhodnější spíše místo s půdou živnou, humózní a dostatečně zásobenou vodou, ale nepřemáčenou a na plném slunci. Na takových místech dochází k dostatečnému a rychlému nárůstu nadzemní hmoty a vytvoření většího množství květních stonků.

Na půdách příliš suchých sice rostliny přežijí, ale dochází k rychlejšímu odkvétání a obvykle se nevytvoří dostatek květních stonků. Zejména druhy s nápadným olistěním, jako jsou barevnolisté odrůdy dochanů, jsou rovněž vděčné za pravidelnou výživu. A to zejména pokud jsou vysazeny v nádobách. Lze použít podobná hnojiva jako pro balkonové květiny. 

Jednoleté okrasné trávy na zahradě

Jemná květenství mnohých okrasných trav jsou efektním doplňkem výsadeb letniček. Lze je kombinovat především s podobně vysokými druhy nebo odrůdami, u kterých se výška květů setkává s květenstvími okrasných trav. Velmi hezké jsou zejména kombinace s hvězdicovitými letničkami, jako jsou vyšší afrikány, ostálky, astry aj.

Bez obav je možné použít jednoleté trávy i do trvalkových výsadeb. Zde je dobré pamatovat především na proporce záhonu a použít jednoleté druhy do skupin podobě vysokých rostlin. Výhodou takových kombinací je jejich atraktivita a také zaplnění možných dočasně prázdných míst mezi trsy trvalek, kde by jinak mohl vyrůst plevel.

Mnohé druhy se velmi dobře hodí pro nádoby umístěné na terasách, dvorcích a jiných místech. Ideálními druhy do nádob jsou především dochan huňatý (Pennisetum villosum), který je ozdobný svými květenstvími a dochan setý (Pennisetum setaceum), který nabízí jak velmi hezká květenství, tak některé odrůdy i krásně červeně či hnědočerveně vybarvené listy.

Některé druhy vydrží dlouho hezké i po sestřihnutí a usušení květenství. Hodí se pak dobře do aranžmá  sušených květin. Pro tento účel se často pěstuje zaječí ocásek (Lagurus ovatus), třeslice větší (Briza maxima) nebo chrastice kanárská (Phalaris canariensis).

Množení a výsadba

Jednoleté okrasné trávy množíme výsevem. Sazenice lze předpěstovat z březnových výsevů ve skleníku při teplotě cca 18 °C nebo v druhé polovině dubna či počátkem května vysévat přímo na stanoviště. Vyséváme jednotlivá semena nebo části klásků. Pokud rostliny předpěstováváme, pak sazenice vysazujeme na stanoviště v květnu.

Druhy vytrvalé, ale nemrazuvzdorné (např. Pennisetum setaceum) je možné ve skleníku či pařeništi v předjaří množit i dělením. Mateřské rostliny je ovšem nutno uchovat přes zimu v prostorách chráněných před mrazy, ideálně na světlém a chladném místě s omezenou zálivkou.

Sortiment jednoletých okrasných trav

  • Zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus) je nenáročný na stanoviště. Ozdobné, husté klásky lze velmi dobře sušit.
  • Třeslice větší (Briza maxima) je jednoletý druh původem ze Středozemí. Snáší i sušší půdy. Tvoří srdcovitě utvářené klásky. Oblíbený druh pro aranžování ze sušených květin.
  • Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) roste v sušších oblastech severní polokoule. Obvykle jednoletý druh (někdy i víceletý). Díky hustému a jemnému květenství je efektní v kombinovaných letničkových či trvalkových výsadbách.
  • Dochan huňatý (Pennisetum villosum). Pochází ze SV Afriky a Arabského poloostrova. V přírodě je vytrvalý, u nás nepřezimuje. Pěstuje se pro květenství jako součást květinových záhonů nebo i jako nádobová letnička.
  • Dochan setý (Pennisetum setaceum) roste v severní a východní Africe a na Blízkém východě. Jde o vytrvalý, u nás ale nezimovzdorný druh. Pěstuje se především pro svá květenství a rovněž atraktivně zbarvené listy, buď jako součást květinových záhonů nebo i jako letnička pro nádoby. Velmi efektní jsou odrůdy s červeným olistěním, např. Rubrum.
  • Dochan sivý (Pennisetum glaucum) pochází z Afriky, kde je pěstován jako pícnina. Jako okrasné jsou významné zakrslé odrůdy Jade Princess nebo kultivary s barevnými listy např. Jester.
  • Kavyl obrovský (Stipa gigantea) bývá k vidění v anglických zahradách. U nás nepřezimuje, ale je možné jej pěstovat jako přenosnou nádobovou rostlinu. Tvoří zlatavě zbarvená květenství dosahující výšky až 180 cm.

    Kavyl obrovský

    Kavyl obrovský (Stipa gigantea) je typický svým použitím v anglických zahradách

Foto autor

Zdroj: Autor je kurátorem sbírek
okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x