Trávník si žádá víc pravidelné údržby, než se může zdát

25. 2. 2023

Někdo vášnivě rád zahrádkaří, jiný hledá, jak to udělat, aby zahradě mohl věnovat jen minimum času. A tak se rozhodne pro trávník.

Jenže trávník, pokud má k něčemu vypadat, patří k nejnáročnějším zahradním kulturám.

Lednové zahradní radovánky

Trávník vyžaduje pravidelnou renovaci

Založit trávník, to vyžaduje i trpělivost

Abychom měli trávník podle svých představ, měli bychom splnit několik požadavků.

Musíme dokonale odplevelit půdu. Pokud tam necháme vytrvalé plevele nebo zásobu semen nejrůznějších plevelů, budeme mít o zábavu postaráno na několik let. Půdu poté zkypříme a provzdušníme. Pomoci si můžeme zahradním vertikutátorem.

Terén modelujeme vždy s ohledem na nežádoucí nadbytečné zadržování vody nebo naopak s ohledem na vysychání vyvýšených míst.

Propustnosti půdy, což je jedna z nejdůležitějších fyzikálních vlastností, věnujeme velkou pozornost. Povrch dostatečně zhutníme válcem.

Základním půdním rozborem pozemku nic nezkazíme. O to přesnější pak můžeme udělat tzv. zásobní hnojení. Jedná se o doplnění konkrétních živin, především draslíku, fosforu a hořčíku. V této fázi opatrně aplikujeme dusík. Hnojiva následně dobře zapravíme do půdy.

Trávník vyséváme za bezvětří

Vyséváme za bezvětří, na 10 m plochy asi 250 g směsi

  • Svou pozornost zaslouží výběr vhodné a kvalitní travní směsi. Proto bychom se měli zajímat o vlastnosti jednotlivých travních druhů, ze kterých je složená. Pozor na levná osiva, která mohou obsahovat velké množství různých semen, která se k těm travním připletla. Nežádoucí zaplevelení je pak jen otázkou času.
  • Směs vybíráme primárně podle využití konkrétního trávníku, jak moc bude zatěžován, jak rychlou budeme chtít jeho regeneraci, na jakou výšku ho budeme sekat, které části budou na slunci a které ve stínu atd.

Výsevem začíná pravidelná péče o trávník

Po prvním výsevu semena zatlačíme do půdy válcem a pravidelně zaléváme nejlépe kropítkem. Při silnějším proudu se semínka vyplavují a trávník roste nerovnoměrně. Vyhneme se silnějšímu proudu vody.

Po výsevu, zálivkách, přihnojení a prvním posečení se porost začíná zapojovat. Nyní už jen zbývá jednou týdně síct, pravidelně zavlažovat, správně přihnojovat s ohledem na typ trávníku a roční období a to celé stále dokola.

O trávník je nutné pečovat

Trávník patří mezi nejnáročné kultury v zahradě

K údržbě patří i prořezávání kořínků a pletí

Trávník udržujeme prořezáváním, pískováním, odstraňováním plsti, která se tvoří na povrchu atd.

Pokud se objeví plevele, mechy či houby a my chceme mít trávník dokonalý, máme na výběr, zda je odstraníme chemicky nebo mechanicky.

S použitím chemie:

  • Na hubení plevele a mechů fungují  selektivní herbicidy.
  • Na houby použijeme speciální přípravky s fungicidním účinkem.

Pokud se chceme chemii vyhnout, musíme být důslední v prevenci. To znamená používat kvalitní osiva, průběžné odstraňovat plevele i s kořeny a další péči.

Čištění trávníku

Mechanická likvidace mechu v trávníku

Pokud nám nevadí pampelišky, sedmikrásky, rozrazily a další trávníkové rostliny, budeme mít práce mnohem méně.

Učíme se poznávat choroby trávníku

Nejčastěji se setkáme s plísní sněžnou, dnes správně nazývanou sněžná světlorůžová plísňovitost trav. Jedná se o houbovou chorobu, kterou způsobuje rážovka sněžná (Monographella nivalis). Její výskyt zjistíme nejčastěji, až když roztaje sníh.

Tvoří kruhovité nebo oválné hnědé skvrny pokryté bílým nebo narůžovělým myceliem. Podporuje ji střídání teplot, větší množství organické hmoty a také nízké sekání, nadbytek dusíkatých hnojiv a nedostatek draslíku, což podporuje nevyzrávání rostlinných pletiv.

Někdy postačí tato místa zjara vyhrabat a přihnojit jarním hnojivem. Podzemní orgány trav si již poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, můžeme sáhnout po fungicidu.

Rizikové sešlápnutí okrasného trávníku v mraze může přivodit plísnivost

V mrazech na trávník pokud možno nešlapeme. Zpravidla tím zaviníme výskyt plísně šedé; foto Lucie Paukertová

Přes veškerou péči může trávník potrápit kupříkladu i mechanické poškození sešlapáním za mrazivých dnů.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x