Je libo modře kvetoucí trávník? Barvínek kvete i bíle či růžově

25. 4. 2021

Zvykli jsme si, že všechny plochy v zahradě jsou něčím zakryty. Ten úkol svěřujeme také trávníku, ale občas nepochodíme. Co s tím?

Když se v určitém místě trávníku nedaří, nebo není možné z různých důvodů trávník vysít a následně o něj odpovídajícím způsobem pečovat (zejména ho sekat, zalévat), obyčejně tu plochu zasypeme borkou.

Ale existují mnohem atraktivnější varianty, jak skrýt holou zem mezi keři, ve svahu, na malé terásce nebo v jiných místech, kam se těžko dostáváme se žací technikou a kde nepomůže ani lehký vyžínač.

Barvínek

Barvínek menší (Vinca minor)

Brčálově zelené a modré kvítí

Velmi zajímavým konkurentem trávníku na slunná i stinná místa, do sucha i na vlhčí stanoviště je barvínek čili brčál (Vinca minor).

Podzemními oddenky, zakořeňujícími nadzemními výhony se šíří do okolí, dosti rychle zaplňuje volný prostor. Je stálezelený, kvete v dubnu, květnu. Existují variety s květy bílými, růžovými, fialovými, s bílo- či žlutozelenými listy ale nejčastěji se setkáme s rostlinami brčálově zelenými a světle modrým květem.

Barvínek

Barevnolistá forma barvínku menšího

Skromná léčivka

Barvínek je natolik odolný, že ho můžeme pěstovat v misce (na terase, balkoně i na místech piety). Je suchovzdorný, nevyžaduje ani v misce, květináči, nijak častou zálivku. Vyrovnává se i s tím, když mu občas naplníme podmisku vodou, abychom ho nemuseli jezdit zalévat tak často.

Barvínek

Bělokvětý barvínek

Barvínek nemá jen estetický význam. Patří mezi léčivé rostliny. Užíval se již ve středověku proti průjmům úplavicového charakteru. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi, podporuje chuť k jídlu i produkci žluče. Užíval se proti katarům, jako močopudný prostředek i jako dávidlo, zevně pak při zánětu sliznice v ústech. Čerstvá nať slouží pro přípravu homeopatických léků.

  • V současné době je velmi ceněný při léčbě rakovinného bujení. Obsahuje látky s onkolytickým účinkem (rozpouští některé druhy zhoubných nádorů – nádory mízních uzlin, sleziny, kostní dřeně a další onkologické problémy). Na léčení se se neužívá nať, ale alkaloidy z ní izolované.

S pěstováním a umístěním barvínku v zahradě si naprosto spolehlivě poradíte sami. Ovšem v případě, že byste chtěli brčál užívat jako léčivku, je nezbytné se před jeho užíváním poradit s lékařem a při léčbě s ním spolupracovat. Aktivní látky (alkaloidy) v něm obsažené mají výrazné účinky, při vyšším – neodborném – dávkování mohou způsobovat zdravotní potíže.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2024

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x