Čas na nový trávník aneb jak se zbavit rosičky a jiných pýrů

1. 9. 2021

Suchá a teplá první půle, deštivá druhá, to byl srpen 2021. Divím se, že se už v té době na zahrádkářských webech nepsalo o tom, jak založit trávník.

Tak asi budeme začátkem září první. Ale pokusím se to napsat solidně, určitě bez zkreslených či mylných informací, které se často opisují kdoví odkud a bez dalšího uvažování o jejich pravdivosti šíří dál.

  • Jsem docela rád, že jsme včas udělali články o zeleném hnojení a konkurenční kolegové měli z čeho vzít inspiraci. Jen se k ní ještě umět přihlásit a uvést zdroj. Každá stavba musí být dobře založená, ať je to budova, nebo jen článek o zeleném hnojení.

Kdo začal s přípravou půdy v té první polovině srpna, urovnal pozemek docela snadno, nebořil se do bláta, ani se mu na válec nebo na hrábě nelepila mokrá zem. Příprava na setí mohla být důkladná a taková, jaká má být, a stejně tak setí.

Dvouděložné plevele v trávníku

Dvouděložné plevele lze z trávníku odstranit

Rozvézt zeminu, urovnat, uválet…

Tak to udělala správa města u nás. Za sucha rozvezli zeminu, urovnali ji, uváleli a navrch vyseli travní semeno. To, co vypadalo jako plýtvání prací a travním semenem, se ukázalo jako skvělé řešení.

Travička už raší a začíná se zelenat. Pravda, že v té ploše jsou vytrvalé plevele, ale s těmi nebude v budoucnu velká práce. Hustý trávník je postupně potlačí, no, a pokud bude mít město vůli a peníze, srovná je třeba nějakým přípravkem, který nechá trávník, ale pampelišku, šťovík zlikviduje.

Tráva raší

Travička vzchází

Co dělat s rosičkou, pýrem, srhou…

Horší je to s pleveli jednoděložnými. S rosičkou, béry, ježatkou, popřípadě i s pýrem, chrasticí, srhou. V městském pažitu nevadí, doma je to horší. Proto je lepší připravit půdu o něco důkladněji, použít na dezinfekci horní vrstvy půdy dusíkaté vápno. Pokud nám rostou na zahradě jednoleté plevele, nezbavíme se jich, když budeme sít do půdy, ve které semena jsou. I po použití dusíkatého vápna je hráběmi zespodu dostaneme do vrstvy, ze které klíčí.

Rosička

Rosička, jemný, ale agresivní plevel v záhonech i trávníku

Oddenkatý pýr můžeme během růstu „naší travičky“ vypichovat, individuálně mazat nějakým vhodným herbicidem. Stejně tak srhu, která tvoří nepříjemně velký drn, chrastici vytahujeme a ošetřujeme stejně jako pýr.

Jak se však zbavit těch jednoletých prosovitých plevelů? Dezinfekcí dusíkatým vápnem. Když je to málo, musíme rostlinky včas – před kvetením nebo na jeho začátku – vydloubat.

Čím plevelům nepomáhat

Takové trávníky moc nevertikutujeme, tímto zákrokem bychom dostali další semena jmenovaných nepřátel anglického trávníku do vrstvy půdy, ze které klíčí.

Nikdy nesečeme trávník, ve kterém je odkvetlá ježatka, bér, rosička. Sekáním bychom si rozhodili semena i tam, kde třeba nebyla. Takže nejdříve vypíchat, pak teprve posekat.

Tip: Existuje jeden dosti náročný způsob, jak se zbavit ježatky v zakládaném trávníku, když je v okolní ploše pozemku: Urovnanou plochu posypeme zhruba 3–5cm vrstvou písku a překryjeme 5–10 cm substrátu (kompostu), ve kterém prosovité plevele na 100 % nejsou. Pak i při vertikutaci do větší hloubky semena navrch nevytáhneme.

Ježatka a pýr

Když se vysemení ježatka, probudí se pýr; je to zlé

Skákal pes přes oves a jiné triky na trávník

Víte, my už jsme mnohdy zapomněli, jak naši předkové překonávali různé nástrahy. A nebyly to triky. Byla to zkušenost, co je vedlo dopředu. Triky nechme pouťovým umělcům. Kdybych dědovi řekl, že setí zeleného hnojení je trik, nevím, jestli bych nedostal, třeba násadou od hrábí.

Takže pokud někde uvidíte, že v jemném travním porostu je najednou nějaká bujně rostoucí tráva, která svým způsobem stíní, nebo brání erozi, rozplavování půdy, věřte tomu, že to není trik, ale jen pár semen ovsa, která se přidala do travní směsi. Oves klíčí dříve, pomáhá zpočátku travičkám v jejich boji s přírodou a první či druhou sečí ho z trávníku dostaneme ven.

Ježatka a řebříček

Ježatka a řebříček. Řebříčku se zbavíme, vysemeněné ježatky už nejspíše ne.

S ježatkou, nebo rosičkou se to nepovede. Ty se rozloží do plochy, aby je nůž sekačky příště neskosil, a okolo sebe brání trávě v růstu. To oves nedokáže. Ten se dere za sluncem stále výš a sekačka ho zahubí.

Takže až se budete chystat vysévat trávník, nebude žádný trik, když si prověříte dlouhodobou předpověď. Když slibuje třeba i v polovině července nebo srpna delší období dešťů, klidně se pusťte do přípravy setí trávníku.

A když nebudete chtít experimentovat, tak začněte někdy teď. Prakticky až do března dubna je ten nejlepší čas na setí trávníku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x