Život se sukulenty aneb jak se záliba po letech změní v profesi

1. 8. 2021

Sukulenty ho zajímaly už v dětství, ale živobytím se mu staly až po třicítce, dozvěděli jsme se při návštěvě pěstitele sukulentů Jaroslava Honce.

Začínal s truhlíky u okna, první pronajatý skleník, který zaplnil svými sukulenty, byl velký 25 m², v průběhu let dosáhl na pěstební prostory zhruba desetkrát rozlehlejší a chráněné polykarbonátem.

Keramika a sukulenty Jaroslava Honce

Jaroslav Honc se Stromem duší

Skleník vytápí kamny na dřevo s topeništěm o hloubce 1,3 m. Teplý vzduch rozhání v prostoru výkonnými větráky, které zajišťují rovnoměrné promíchávání vzduchu s odchylkou 2 °C v celém prostoru. Pěstitel sukulentů si v praxi ověřil, že zakrytí polykarbonátem ve srovnání se sklem šetří výdaje za teplo.

Nedávej úplatky, vrhni se na sukulenty

Jak se z geofyzika stane profesionální pěstitel? 
„Žil jsem 26 let na pražských Vinohradech, ale odstěhoval jsem se do Brna za svou původní profesí geofyzika. Na Moravě jsem už zůstal.

V devadesátých letech jsem založil seismickou firmu, která šlapala dobře, ale pak se začaly čím dál častěji objevovat natažené ručičky na tzv. provize, to když chtěl člověk získat zakázku. Na to jsem žaludek neměl. Kytičkám jsem řekl, doteď jsem do vás prachy strkal já, teď budete živit vy mě. A stalo se.“

Stručně popsaná životní cesta však nebyla úplně jednoduchá ani krátká.
Neustálé stěhování z pronájmů a hledání dalších vyústilo ve vybudování vlastního skleníku. Jaroslav Honc je zde svým pánem a do práce to má osm metrů.

„Jsem kytkám vděčný za tenhle způsob života, jsem nezávislý, jsem svobodný, mám volnou pracovní dobu, často dělám od nevidím do nevidím. Baví mě to.“

Keramická skalka pro sukulenty

Sukulenty Jaroslava Honce


Množím sukulenty, kterým se daří i na okně

Pěstitel sukulentů vysvětluje, jaké rostliny vybírá: „Ve sbírce mám ledacos, ale pro lidi množím kytky, které snadno přežijí i na okénku v bytových podmínkách. Také se zaměřuji na druhy, které se lidem líbí. Množím především barevné hybridy. Většinou mají úspěch barevné kultivary rodů Echeveria, Pachyphytum, Sedum a některé Haworthia. Druh Haworthia fasciata v bíle vločkované variantě patří k nejvyhledávanějším.

Od konce ledna začínám množit chladnomilné druhy. Ve skleníku udržuji v noci 7–8 °C, přes den se snažím zvednout teplotu na 12–15 °C. Od začátku února vytápím na 15 °C, protože od března mám už první výstavy a kytky musí být v růstu a veselé,“ popisuje Jaroslav Honc své sukulentství.

Každý kus je originál

Zejména v zimě tvoří a vypaluje keramické misky pro sukulenty. Ze šamotové hlíny se naučil tvořit v roce 1997. Dnes už se jeho výstavy bez vlastních keramických misek i skalek a hradů neobejdou.

Sukulenty J. Honce

Sukulenty v pohádkové keramice

„Obyčejný sukulent ve společnosti dalších rostlin vypadá
 na misce tak nádherně, že lidi hned zaujme a obdivují to. Snažím se proto dělat ze sukulentních rostlin pohádkové krajinky, aby to bylo hezké a květiny vynikly. Kytky používám trochu jako malíř barvy, ale neříkám, že se to vždy musí blížit přírodě,“ říká Jaroslav Honc.

Tipy pro pěstitele

  • Postrachem jsou červci. Každé nově získané kytce (od pokoutního pěstitele i renomovaného sběratele) je třeba se kouknout na kořínek, jestli tam není něco podezřelého. Pozor na bílé vatičky v paždí listů.
  • Sukulenty potřebují maximum světla, to je alfa a omega. Pokud je k tomu ještě světlé a chladné zimování, je naprosto vyhráno. Pak už stačí zapojit selský rozum, uvědomit si, že kytky, které mají tenké, nebo malé sukulentní lístky, mají jen malé zásoby vody čili chtějí častěji zalévat. Rostliny, které mají dužnaté listy, dužnaté stonky, vydrží bez zálivky 14 dní i měsíc. Zvláště větší rostliny.
  • Letnění je výborná věc, jen se vyvarujeme zkraje plného sluníčka. Listy by se mohly spálit.
  • Sukulenty nehnojíme. „Do čeho by rostliny daly živiny? Mají gramové přírůstky a ještě pletiva plná vody. I velké exempláře mám v malém květináči a hnojím jen lehce na jaře rozpustným hnojivem.
  • Substrát není důležitý, hlavně v něm nesmí být hnojivo ani rašelina. Měl by obsahovat alespoň polovinu písku, lépe hrubšího. Substrátu musí být malé množství, aby zálivku sukulent nasál rychle a nestál ve vodě.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x