Sukulenty rodu Monsonia patří k pěstitelským skvostům

8. 10. 2022

Možná, že většina pěstitelů má u svých rostlin rodu Monsonia stále ještě etiketu se starším rodovým jménem Sarcocaulon.

To však nic nemění na jedinečnosti těchto sukulentů. Atraktivní druhy rodu Monsonia z čeledi kakostovitých Geraniaceae se objevují především ve sbírkách příznivců sukulentů, kteří se na ně specializují. V tom se monsonie liší od sukulentních muškátů rodu Pelargonium, jenž láká širší spektrum pěstitelů.

Monsonia patersonii je doma v Namibii

Monsonia patersonii je v Namibii zcela běžným druhem

Květy Monsonia se podobají květům kakostů

Jedná se o sukulentní keříky dřevnatějící na bázi. Listy na vrcholech jednotlivých stonků jsou s dlouhým řapíkem, který po opadu listové čepele setrvává na stonku jako trn. Malé listy s krátkým řapíkem se vytvářejí v paždí těchto trnů a mohou se vytvořit a opadnout i několikrát za rok.

Monsonia vanderietae

Bíle kvetoucí Monsonia vanderietae je asi 25 cm vysoký keřík

Květy tohoto rodu připomínají svou stavbou květy klasických kakostů (Geranium) a podle jednotlivých druhů jsou od bílé přes žlutou až růžovofialovou barvu.

Ani kapku vody v největších vedrech léta

Pěstování je poměrně snadné, pokud rostlinu můžeme umístit zjara na slunné místo pod širým nebem. Dormance většinou nastává v době největších veder v létě a během zimy. Během těchto období rostlina nesmí dostat ani kapku vody, protože riziko uhnití je především v zimě extrémní. Rozmnožujeme pouze výsevem semen. Je možné zakoupit i větší exempláře, které se do Česka dovážejí.

Monsonia peniculina

Monsonia peniculina vytváří ploše rostoucí stonek

Druhů monsonií není mnoho, přesto vnikly nejasnosti v jejich pojmenování přesunutím rodu Sarcocaulon do rodu Monsonia. Navíc existuje mnoho synonym jednotlivých druhů.

Keřík monsonie

Většina monsonií vytváří keříky s trny. Ty vznikly z listového řapíku.

Názvy v následujícím výčtu nejčastěji pěstovaných druhů nemusí být aktuálně platné: Pěstují se například Monsonia multifida, M. patersonii, M. crassicaulis, M. peniculina, M. vanderietiae, M. herrei, M. speciosa, M. inermis, M. praemorsa a další.

Pelargonium klighardtense

Drobné květy Pelargonium klighardtense prozrazují, že rostlina přichází do vegetačního růstu.

Rod Monsonia podobně jako sukulentní muškáty rodu Pelargonium patří ke sbírkovým skvostům. Pro jejich pěstování se nadchne dřív nebo později každý, kdo má rád skromnou krásu přírodních druhů a kdo ocení jejich houževnatost.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x