Také sukulentní muškáty okouzlí krásou afrických květin

6. 10. 2022

Zní to překvapivě, ale je to tak: Rod Pelargonium zahrnuje bezmála na tři stovky druhů, téměř celá polovina z nich jsou sukulentní muškáty!

Sukulentní muškáty stvořené pro život v poušti

Převážná část muškátů pochází ze suchých oblastí jižní Afriky, kde můžeme nalézt přes dvě stovky druhů. Další rostou ve východních oblastech Afriky. Několik druhů se nachází na Madagaskaru, na Blízkém východě a také v Austrálii.

Pelargonium klighardtense

Drobné květy Pelargonium klighardtense prozrazují, že rostlina přichází do vegetačního růstu

Sukulentní druhy pelargonií osídlují extrémní stanoviště pouští a polopouští, kde jsou srážky rozděleny velmi nepravidelně a během roku jich spadne jen 200–400 mm. V těchto oblastech je přibližně 240–260 slunečných dní v roce. Tyto podmínky daly vzniknout sukulentním adaptacím, které umožňují přežití rostlin v takto extrémních podmínkách.

Keře s nádhernými květy

Sukulentní zástupci rodu Pelargonium vytvářejí vytrvalé polokeře (spodní část rostlin dřevnatí, horní části jsou bylinné), u kterých může dužnatět stonek, ale sukulentní podoby mohou částečně nabývat i listy. Jejich čepel je nejrůzněji tvarovaná, na okrajích však většinou třásnitá a často i zubatá. Nejen to však činí botanické druhy pelargonií zajímavými a přitažlivými.

Úchvatné květy Pelargonium cortusifolium

Květy Pelargonium cortusifolium jsou opravdu úchvatné

Další krásou, kvůli které jsou sukulentní pelargonie vyhledávaným objektem specialistů, jsou bezesporu jejich květy. Nejsou zdaleka tak velké a bohaté jako květy pěstovaných hybridních odrůd, ale jejich přírodní krása je stěží popsatelná. Skládají se ze dvou větších horních korunních lístků, které bývají často s kresbou či proužky a tří spodních, které jsou většinou jednobarevné.

Zobanitý plod dozrává za měsíc až za dva. Přitom se oddělují jednosemenné plůdky s úzkou dlouhou osinou, která se zkrucuje v závislosti na vlhkosti.

Jak pěstovat přírodní druhy pelargonií

Vytvořit zcela jednotnou pěstební šablonu pro tak rozmanitý rod není možné, ale bereme-li v úvahu přírodní poměry, ze kterých sukulentní druhy pocházejí, můžeme určitý model nastavit.

  • Předně je zřejmé, že valná většina pelargonií vyžaduje maximum slunečního záření, proto se je snažíme umístit na co nejsvětlejší místo.
  • S vodou je u sukulentních pelargonií třeba šetřit a to i během léta, avšak rosení těmto rostlinám velmi prospívá.

Z uvedeného vyplývá, že hlavní vegetační dobou je jaro. Léto je pak obdobím částečného nebo úplného vegetačního klidu, přičemž rostliny začínají většinou znovu vegetovat s příchodem chladnějších dnů na podzim.

Během zimy se snažíme udržet rostliny v minimálním růstu, a to jen velmi sporadickou zálivkou a teplotami okolo 15 °C. Pokud bychom rostliny příliš zalévali a zimovali při vysokých teplotách (nad 20 °C), došlo by k deformitám růstu.

Substrát pro pěstování by měl být stejně jako u ostatních sukulentů velmi propustný a lehký.

Sukulentní muškáty: Pelargonium ardens

Pelargonium ardens

Přírodní druhy pelargonií můžeme rozmnožovat semeny nebo i řízkováním (u těch druhů, které vytvářejí větvené stonky). Vyséváme nejlépe na jaře, protože semenáče z pozdějšího setí mnohem hůře přezimují. Pro rozmnožování řízky volíme dobu individuálně podle maximální vegetace daného druhu.

Odebírané vrcholové řízky by měly být dobře vyzrálé, avšak ne zcela ztvrdlé. Odebraný řízek seřízneme kolmo pod listem, který se odstraní. Takto odebrané řízky pícháme do čistého agroperlitu nebo do směsi agroperlitu a rašeliny v poměru 1:1.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2023

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x