Roubování kaktusů: podnož, postup, vhodný termín

17. 7. 2020

Nepřímé, tzv. xenovegetativní rozmnožování čili roubování kaktusů má řadu zastánců a stejně tolik odpůrců.

Jedni oceňují skutečnost, že choulostivé druhy rostou na odolných podnožích bez větších problémů, druzí poukazují na fakt, že roubovanci ztrácejí charakteristický vzhled pravokořenných rostlin.

Roub coby metoda rozmnožování i způsob pěstování

Roubování, jak známo ze zahrádkářské praxe, je přenos roubu na podnož. V případě kaktusů je roubem stonek nebo jeho část, kterou přeneseme na podnož a zafixujeme ji. Tolik velmi stručně k základnímu popisu této metody.

Roubování není v případě kaktusů pouze metoda rozmnožování, ale i jeden ze způsobů pěstování např. hřebenovitých (kristátních) tvarů.

Bezchlorofylové formy kaktusů naroubované na zelené podnoži

Roubováním zajišťujeme pěstování a rozmnožování bezchlorofylových forem kaktusů

K roubování tedy přistupujeme z několika důvodů:

  1. Roubujeme v případě, že chceme zajistit bezproblémové pěstování choulostivých druhů, které rostou na vlastních kořenech velmi obtížně.
  2. Roubováním zajišťujeme pěstování a rozmnožování bezchlorofylových forem kaktusů (ony červené, žluté či oranžové kaktusy, které nejsou bez podnože schopny sami růst).
  3. Roubování urychluje dosažení květuschopnosti, proto můžeme roubovat různě staré semenáče získané výsevem semen.
  4. Včasným roubováním můžeme zachránit kaktus, který ztratil kořeny a nedaří se mu znovu zakořenit.
  5. Roubováním rozmnožujeme zvláštní růstové formy kaktusů, jakými jsou např. hřebenovité tzv. kristátní formy nebo monstrózní formy.
Rozmanitost roubovaných kaktusů

Díky roubování rozmnožíme zvláštní růstové formy kaktusů

Základem úspěchu je podnož

Naprosto zásadní je správná volba podnože, přičemž není snadné nabídnout jednoduchý a jednoznačný tip pro správný výběr. Každá podnož má své specifické vlastnosti a každý druh kaktusu zase jiné nároky. Podle dostupnosti lze vytipovat dva tři nejčastěji pěstované a poměrně univerzální druhy.

  • Určitě nejdostupnější podnoží bude zakořeněná odnož Echinopsis eyriesii. Tento druh nebo jeho různé hybridy s velkými trubkovitými květy bílé nebo růžové barvy, otevírajícími se v noci patří mezi nejrozšířenější podnože. Podle velikosti roubu volíme podnož, ale roubovat můžeme v tomto případě, pokud je podnož velká přibližně jako vlašský ořech. Kromě mnoha pozitiv má však také jednu nectnost, kterou je neustálé vytváření odnoží na bázi podnože, jež musíme soustavně odstraňovat.
  • Ze sloupovitých podnoží můžeme zvolit poměrně univerzální Eriocereus jusbertii nebo Myrtillocactus geometrizans, hodící se i pro teplomilnější druhy kaktusů.

Roubování nejlépe v červnu, nejpozději v srpnu

Chceme-li vytipovat ideální čas na roubování kaktusů, volíme příjemně teplý červnový den, kdy jsou podnož i roub v plné vegetaci, je dostatek času z pohledu srůstu roubu s podnoží a dostatek času na kvalitní vyzrání nově vytvořených pletiv. Samozřejmě je možné roubovat i v jiné době, ale výsledky nemusí být až tak dobré. Pokud se některý čtenář chce pustit do roubování ještě v srpnu, i toto lze bez problémů doporučit, jen by měl k této činnosti přistoupit opravdu nejdéle do konce měsíce.

  • Staří praktikové vždy varovali: „Neroubujte během deštivých dní!“ Je pravda, že vyšší vzdušná vlhkost může být příčinou zvýšeného nebezpečí napadení řezných ran na podnoži i roubu houbovými chorobami, ale žádná seriózní studie doposud nevznikla a osobně jsem žádný zvýšený problém při roubování za vlhčího počasí nezaznamenal.

Technika roubování

K roubování používáme vždy perfektně nabroušený nůž s delším ostřím; při roubování semenáčků můžeme využít skalpel či žiletku.

Kresba roubovacího řezu kaktusu

Postup při řezu kaktusové podnože a umístění roubu

  1. Prvním řezem odstraníme vrchol podnože (je-li odstraněná část delší než 3 cm, můžeme ji použít k zakořenění a dopěstování na další podnož).
  2. Druhým řezem (řezy) zkosíme žebra podnože od plochy vodorovného řezu
  3. Třetím, perfektně rovným řezem, odřízneme tenký plátek podnože kvůli začištění řezné plochy. Poté přiložíme seříznutý roub tak, aby se kroužek svazků cévních kryl nebo alespoň excentricky překrýval. Nakonec roub přichytíme gumičkou k podnoži.

Svazky cévní u podnože se směrem k vrcholu sbíhají, proto řežte podnož odshora raději několikrát, až se svazky cévní na příčném řezu podnože jeví jako světlejší nepřerušovaná kružnice.

Řez, na který přikládáme roub, musí být proveden vždy jedním tahem. Podnož je možné „krájet“ resp. „pižlat“ jen při odstraňování vrcholu.

Jakmile roub přiložíme, snažíme se v co největším obvodu překrýt svazky cévní podnože a svazky cévní roubu. Lehkým přitlačením a pootočením roubu se snažíme vypudit vzduchové bublinky.

Roub fixujeme přiměřeně tvrdou gumičkou a čerstvé roubovance nevystavujeme po několik dní přímému slunečnímu záření.

Foto a perokresba autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na jaký druh podnože je vhodné roubovat Gymnocalycium mihanowichii, barevné variety?

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x