
Kaktusy pěstujeme na parapetě, v pařeništi i ve skleníku
2. 3. 2022Kaktusy se často spokojí s parapetem jižního okna. Mnozí pěstitelé své oblíbence letní, což řadě druhů kaktusů asi opravdu prospívá.
Nepřímé, tzv. xenovegetativní rozmnožování čili roubování kaktusů má řadu zastánců a stejně tolik odpůrců.
Jedni oceňují skutečnost, že choulostivé druhy rostou na odolných podnožích bez větších problémů, druzí poukazují na fakt, že roubovanci ztrácejí charakteristický vzhled pravokořenných rostlin.
Roubování, jak známo ze zahrádkářské praxe, je přenos roubu na podnož. V případě kaktusů je roubem stonek nebo jeho část, kterou přeneseme na podnož a zafixujeme ji. Tolik velmi stručně k základnímu popisu této metody.
Roubování není v případě kaktusů pouze metoda rozmnožování, ale i jeden ze způsobů pěstování např. hřebenovitých (kristátních) tvarů.
K roubování tedy přistupujeme z několika důvodů:
Naprosto zásadní je správná volba podnože, přičemž není snadné nabídnout jednoduchý a jednoznačný tip pro správný výběr. Každá podnož má své specifické vlastnosti a každý druh kaktusu zase jiné nároky. Podle dostupnosti lze vytipovat dva tři nejčastěji pěstované a poměrně univerzální druhy.
Chceme-li vytipovat ideální čas na roubování kaktusů, volíme příjemně teplý červnový den, kdy jsou podnož i roub v plné vegetaci, je dostatek času z pohledu srůstu roubu s podnoží a dostatek času na kvalitní vyzrání nově vytvořených pletiv. Samozřejmě je možné roubovat i v jiné době, ale výsledky nemusí být až tak dobré. Pokud se některý čtenář chce pustit do roubování ještě v srpnu, i toto lze bez problémů doporučit, jen by měl k této činnosti přistoupit opravdu nejdéle do konce měsíce.
K roubování používáme vždy perfektně nabroušený nůž s delším ostřím; při roubování semenáčků můžeme využít skalpel či žiletku.
Svazky cévní u podnože se směrem k vrcholu sbíhají, proto řežte podnož odshora raději několikrát, až se svazky cévní na příčném řezu podnože jeví jako světlejší nepřerušovaná kružnice.
Řez, na který přikládáme roub, musí být proveden vždy jedním tahem. Podnož je možné „krájet“ resp. „pižlat“ jen při odstraňování vrcholu.
Jakmile roub přiložíme, snažíme se v co největším obvodu překrýt svazky cévní podnože a svazky cévní roubu. Lehkým přitlačením a pootočením roubu se snažíme vypudit vzduchové bublinky.
Roub fixujeme přiměřeně tvrdou gumičkou a čerstvé roubovance nevystavujeme po několik dní přímému slunečnímu záření.
Foto a perokresba autor
Příprava pelargonií na příchod zimy a na stěhování pod střechu začíná kontrolou. Rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců. Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky, než přehlédnout jedinou mšici.
Na jaký druh podnože je vhodné roubovat Gymnocalycium mihanowichii, barevné variety?