Jak a proč vysévat kaktusy na vysterilizovaný substrát

25. 2. 2020

Obvykle za tři až pět dní, někdy i za 24 hodin po výsevu začínají klíčit semena kaktusů. Každému, kdo váhá, zda kaktusy množit semeny, doporučujeme to vyzkoušet. 

Chemické ošetření semen

Získaná nebo sklizená semena před výsevem vždy ošetříme.

Preciznější kaktusáři si nedovedou představit výsev semen bez chemického ošetření.

Druzí – méně akurátní říkají, že je to zcela jedno. Někteří ovšem tvrdí, že použití chemikálií na ošetření semen proti houbovým chorobám je škodlivé a způsobuje výrazné snížení klíčivosti. Posledními dvěma názory se nenechme mýlit.

Semena ošetříme mokrou nebo suchou cestou.

 • Nejčastěji používaným roztokem je roztok manganistanu draselného nebo 50% roztok peroxidu vodíku. V roztoku semena opereme, necháme lehce oschnout a ihned vyséváme. Máčení semen doporučuji.
 • Suchá cesta ošetření semen proti patogenním houbám:. Semena určená k výsevu posypeme velmi malým množstvím mořidla a vysejeme je, aniž bychom se jich dotýkali. Přípravků vhodných na suché moření kaktusových semen však není mnoho.
Třítýdenní semenáčky

Pohled na čerstvě vyklíčené semenáčky ve stáří přibližně tří týdnů

Substrát pro výsevy

Univerzální návod na přípravu nejlepšího pěstebního substrátu, ve kterém poroste všechno, neexistuje.

Nabízím proto ten svůj, z vlastní kaktusářské dílny. Osvědčuje se mi už řadu let. Substrát pro výsev většiny druhů mexických kaktusů míchám z následujících substancí:

 • 1 díl kvalitního zahradnického substrátu pro výsevy
 • 1 díl proprané antuky
 • 1 díl agroperlitu
 • 2 díly zeolitu nebo vápencové drti

Vysévám-li např. semena rodu Gymnocalycium nebo jiné jihoamerické druhy, kterým svědčí mírně kyselá reakce substrátu, nahrazuji jeden díl zeolitu jedním dílem lignocelu – drceného kokosového vlákna prodávaného v lisovaných blocích. Před použitím je máčím ve vodě.

Týden po prvním pikýrování semenáčků

Semenáčky jihoamerického rodu Copiapoa asi týden po prvním pikýrování

Výsev semen

Substrát vydezinfikujeme v horké troubě a po vychladnutí jím naplníme výsevní misky.

 • To, jak dlouho budeme substrát dezinfikovat teplem, záleží na objemu. Obecně platí, že by se měl v troubě prohřát na 90 °C po dobu asi 20 minut.V mikrovlnné troubě necháme 2 litry substrátu přibližně 20 minut (záleží na výkonu přístroje).

Misky naplníme tak, aby mezi substrátem a horní hranou misky zůstala mezera 3–5 cm.

Přehoustlý porost semenáčků

Výrazně přerostlý (přehoustlý) porost semenáčků, které již měly být napikýrovány

Semena kaktusů vyséváme vždy řídce na povrch substrátu. Pouze největší semena v rámci čeledi, např. u zástupců rodu Teprocactus, Opuntia atp., lehce zamáčkneme, ale nikdy je nezakrýváme vrstvou substrátu nebo písku. Samotný výsev provádíme buď přímo ze sáčku nebo z listu papíru. Pokud možno na chemicky ošetřená semena již nesaháme.

Nejdůležitější je v tomto případě hustota výsevu. Semena nesmí být vyseta příliš hustě, protože semenáčky by se příliš brzy tísnily. Stejně nevhodný je ale příliš řídký výsev, kdy zůstávají velké plochy substrátu volné, a tak zde mají pro svůj rozvoj prostor řasy a mechy.

Ideální teplota pro klíčení běžných kaktusových semen je 25–30 °C přes den (nebo v době osvětlení umělým světlem) a 20–25 °C přes noc. Ihned po výsevu substrát zavlažíme podmokem a přiklopíme krycím sklem.

Takto oseté misky umístíme na parapet okna, do skleníku nebo do zimní zahrady, přičemž musíme mít na paměti, aby se výsevy nepřehřívaly nadbytečným slunečním zářením, které způsobí, v důsledku skleníkového efektu, velmi rychlé prohřátí malého objemu vzduchu mezi substrátem a krycím sklem. Proto je vhodné v prvních dnech přikrýt misky hedvábným nebo novinovým papírem.

Vhodná doba pro pikýrování semenáčků

Vhodná doba pro pikýrování, semenáčky se začínají ve výsevní misce tísnit

Kaktusová semena běžných rodů začnou klíčit obvykle za tři až pět dní po výsevu, ale u některých rodů (např. Astrophytum, Rebutia), mohou semena začít klíčit i za 24 hodin. Ta semena, která nevyklíčí do 14 dnů, nevyklíčí už zřejmě vůbec. Výjimkou mohou být semena některých vzácných druhů z jihozápadu USA, některé vysokohorské druhy z Jižní Ameriky atp., ale s těmi se začínající kaktusář při prvním výsevu pravděpodobně nesetká.

Výsev podle Fleischera

Brněnský zahradník a kaktusář Zdeněk Fleischer začal praktikovat jednoduchou modifikaci výsevu kaktusů, která se pak rozšířila pod označením Fleischerova metoda. Její princip spočívá v tom, že se semínka vysejí na předem vysterilizovaný substrát, který je v nižší zavařovací láhvi.

Postup je jednoduchý.

 1. Vymyté a oschlé sklenice naplníme vlhkým substrátem do výšky asi 3 cm a doprostřed umístíme skleněnou trubičku, kterou můžeme později provádět zálivku.
 2. Sklenice uzavřeme víčkem na závit a v  troubě sterilizujeme při 90 °C po dobu asi 20 min.
 3. Jakmile vše vychladne, sklenice otevřeme a v co nejkratší době do nich vysejeme chemicky ošetřená semena.
 4. Uzavřeme a necháme za oknem klíčit.

Tato metoda je obzvlášť vhodná pro výsev drobnosemenných a pomalu rostoucích druhů kaktusů, protože se ve sklenici dobře provedeného výsevu neobjeví po dlouhou dobu žádné plísně, řasy či mechy.

Semenáčkům se daří a rostou

Semenáčky asi měsíc po druhém pikýrování již v plném růstu

Pikýrování

Jakmile semenáčky dorostou do velikosti, že se začínají tísnit, přistoupíme k jejich rozsázení, které se v této fázi semenáčků nazývá pikýrování nebo přepichování.

 • Semenáčky z výsevní misky podebereme např. zahnutou lžičkou a rostlinku s kořínky opatrně vyjmeme z rozpadlého substrátu.
 • Kolíčkem uděláme jamku, do které semenáček vložíme tak, aby kořínek nebyl otočen směrem vzhůru. Kolíčkem lehce přitlačíme a pokračujeme s další rostlinkou.

Semenáče pikýrujeme do mírně vlhkého substrátu, který má podobné složení jako substrát výsevní a to vždy na vzdálenost, která se přibližně rovná šířce rostlinky. Po dokončení přestříkneme napikýrovanou misku 0,1 % roztokem přípravku Previcur Energy a umístíme na světlé, ale před přímým sluncem chráněné místo. Vydatněji podmokem zaléváme s ohledem na teploty asi po 5–7 dnech.

Před druhým pikýrováním

Semenáčky ve vhodné fázi před druhým pikýrováním

Další péče o semenáčky

Jsou-li semenáčky v růstu, můžeme je přihnojit komplexním hnojivem, které má snížený obsah dusíku. Přepikýrované výsevy udržujeme mírně vlhké s občasným proschnutím substrátu.

Po druhém pikýrování putují semenáčky už do květináčků

Větší semenáčky je možné po druhém pikýrování sázet přímo do květináčků

Jakmile se semenáčky opět tísní, přistoupíme k dalšímu pikýrování. Tentokrát příliš dlouhé kořeny zakrátíme až o třetinu. Po přepíchání necháme substrát nasát podmokem 0,1 % roztokem přípravku Previcur Energy. Semenáčky běžných druhů kaktusů by měly po první sezoně dosahovat průměru okolo 1 cm, což je dostatečná velikost, aby bez potíží přežily zimu zcela bez vody spolu s ostatními kaktusy při teplotách okolo 10 °C.

 • Pouze semenáčky pomalu rostoucích druhů, drobnosemenných druhů a teplomilných kaktusů zimujeme při teplotách neklesajících trvale pod 15 °C.
Plody Gymnocalycium saglionis

Plody kaktusů obsahují většinou drobná tmavá semena. Na snímku plody Gymnocalycium saglionis v plné zralosti.

Výsev kaktusových semen, ošetřování vyklíčených semenáčků, jejich pikýrování a další následná péče jsou nesmírně zajímavou činností. Vypěstování kvetoucího kaktusu ze semínka je opravdu hřejivý pocit, který může zažít každý, kdo chce mírně experimentovat a má alespoň minimální trpělivost – nejen při výsevech, ale také při dalším pěstování semenáčku do květuschopné velikosti.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Je třeba svítit na semenáčky, které chci vysévat začátkem března, nebo už bude denního světla dost?

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x