Kaktusy pěstujeme na parapetě, v pařeništi i ve skleníku
2. 3. 2022Kaktusy se často spokojí s parapetem jižního okna. Mnozí pěstitelé své oblíbence letní, což řadě druhů kaktusů asi opravdu prospívá.
Obvykle za tři až pět dní, někdy i za 24 hodin po výsevu začínají klíčit semena kaktusů. Každému, kdo váhá, zda kaktusy množit semeny, doporučujeme to vyzkoušet.
Získaná nebo sklizená semena před výsevem vždy ošetříme.
Preciznější kaktusáři si nedovedou představit výsev semen bez chemického ošetření.
Druzí – méně akurátní říkají, že je to zcela jedno. Někteří ovšem tvrdí, že použití chemikálií na ošetření semen proti houbovým chorobám je škodlivé a způsobuje výrazné snížení klíčivosti. Posledními dvěma názory se nenechme mýlit.
Semena ošetříme mokrou nebo suchou cestou.
Univerzální návod na přípravu nejlepšího pěstebního substrátu, ve kterém poroste všechno, neexistuje.
Nabízím proto ten svůj, z vlastní kaktusářské dílny. Osvědčuje se mi už řadu let. Substrát pro výsev většiny druhů mexických kaktusů míchám z následujících substancí:
Vysévám-li např. semena rodu Gymnocalycium nebo jiné jihoamerické druhy, kterým svědčí mírně kyselá reakce substrátu, nahrazuji jeden díl zeolitu jedním dílem lignocelu – drceného kokosového vlákna prodávaného v lisovaných blocích. Před použitím je máčím ve vodě.
Substrát vydezinfikujeme v horké troubě a po vychladnutí jím naplníme výsevní misky.
Misky naplníme tak, aby mezi substrátem a horní hranou misky zůstala mezera 3–5 cm.
Semena kaktusů vyséváme vždy řídce na povrch substrátu. Pouze největší semena v rámci čeledi, např. u zástupců rodu Teprocactus, Opuntia atp., lehce zamáčkneme, ale nikdy je nezakrýváme vrstvou substrátu nebo písku. Samotný výsev provádíme buď přímo ze sáčku nebo z listu papíru. Pokud možno na chemicky ošetřená semena již nesaháme.
Nejdůležitější je v tomto případě hustota výsevu. Semena nesmí být vyseta příliš hustě, protože semenáčky by se příliš brzy tísnily. Stejně nevhodný je ale příliš řídký výsev, kdy zůstávají velké plochy substrátu volné, a tak zde mají pro svůj rozvoj prostor řasy a mechy.
Ideální teplota pro klíčení běžných kaktusových semen je 25–30 °C přes den (nebo v době osvětlení umělým světlem) a 20–25 °C přes noc. Ihned po výsevu substrát zavlažíme podmokem a přiklopíme krycím sklem.
Takto oseté misky umístíme na parapet okna, do skleníku nebo do zimní zahrady, přičemž musíme mít na paměti, aby se výsevy nepřehřívaly nadbytečným slunečním zářením, které způsobí, v důsledku skleníkového efektu, velmi rychlé prohřátí malého objemu vzduchu mezi substrátem a krycím sklem. Proto je vhodné v prvních dnech přikrýt misky hedvábným nebo novinovým papírem.
Kaktusová semena běžných rodů začnou klíčit obvykle za tři až pět dní po výsevu, ale u některých rodů (např. Astrophytum, Rebutia), mohou semena začít klíčit i za 24 hodin. Ta semena, která nevyklíčí do 14 dnů, nevyklíčí už zřejmě vůbec. Výjimkou mohou být semena některých vzácných druhů z jihozápadu USA, některé vysokohorské druhy z Jižní Ameriky atp., ale s těmi se začínající kaktusář při prvním výsevu pravděpodobně nesetká.
Brněnský zahradník a kaktusář Zdeněk Fleischer začal praktikovat jednoduchou modifikaci výsevu kaktusů, která se pak rozšířila pod označením Fleischerova metoda. Její princip spočívá v tom, že se semínka vysejí na předem vysterilizovaný substrát, který je v nižší zavařovací láhvi.
Postup je jednoduchý.
Tato metoda je obzvlášť vhodná pro výsev drobnosemenných a pomalu rostoucích druhů kaktusů, protože se ve sklenici dobře provedeného výsevu neobjeví po dlouhou dobu žádné plísně, řasy či mechy.
Jakmile semenáčky dorostou do velikosti, že se začínají tísnit, přistoupíme k jejich rozsázení, které se v této fázi semenáčků nazývá pikýrování nebo přepichování.
Semenáče pikýrujeme do mírně vlhkého substrátu, který má podobné složení jako substrát výsevní a to vždy na vzdálenost, která se přibližně rovná šířce rostlinky. Po dokončení přestříkneme napikýrovanou misku 0,1 % roztokem přípravku Previcur Energy a umístíme na světlé, ale před přímým sluncem chráněné místo. Vydatněji podmokem zaléváme s ohledem na teploty asi po 5–7 dnech.
Jsou-li semenáčky v růstu, můžeme je přihnojit komplexním hnojivem, které má snížený obsah dusíku. Přepikýrované výsevy udržujeme mírně vlhké s občasným proschnutím substrátu.
Jakmile se semenáčky opět tísní, přistoupíme k dalšímu pikýrování. Tentokrát příliš dlouhé kořeny zakrátíme až o třetinu. Po přepíchání necháme substrát nasát podmokem 0,1 % roztokem přípravku Previcur Energy. Semenáčky běžných druhů kaktusů by měly po první sezoně dosahovat průměru okolo 1 cm, což je dostatečná velikost, aby bez potíží přežily zimu zcela bez vody spolu s ostatními kaktusy při teplotách okolo 10 °C.
Výsev kaktusových semen, ošetřování vyklíčených semenáčků, jejich pikýrování a další následná péče jsou nesmírně zajímavou činností. Vypěstování kvetoucího kaktusu ze semínka je opravdu hřejivý pocit, který může zažít každý, kdo chce mírně experimentovat a má alespoň minimální trpělivost – nejen při výsevech, ale také při dalším pěstování semenáčku do květuschopné velikosti.
Foto autor
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.
Je třeba svítit na semenáčky, které chci vysévat začátkem března, nebo už bude denního světla dost?