Nízké cibuloviny a sukulenty vhodné do nádob v zahradě

20. 9. 2021

Něžné cibuloviny a hlíznaté květiny lákají ke kombinacím s jiným druhy zahradních rostlin. Do nádob jim vybereme takové, které mají podobné nároky.

Cibuloviny tedy můžeme sesadit s pokryvnou rostlinou, která jednak vytvoří kontrast v době jejich květu a jednak bude krášlit zvolené místo na zahradě v době, kdy tyto rostliny buď zatáhnou, nebo je vyjmeme.

Narcisy

Do nádob můžeme použít například drobné narcisy, z nichž je velice hezký třeba Narcissus cyclamineus, a kultivary, např. Hawera. Ty můžeme nechat několik let na místě.

Cibulovité kosatce

Velmi hezkou skupinou jsou cibulovité kosatce, zejména kosatec síťkovaný a jeho četné kultivary (Iris reticulata). Jsou to nízké rostliny kvetoucí v předjaří. Pokud bychom je chtěli sázet, nesmíme zapomenout na důkladnou drenáž.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Harmony

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Harmony

Po odkvětu, kdy začínají zatahovat, je vyjmeme a přes léto necháme v suchu odpočinout; sázíme opět na podzim. Je to způsob, jak se vyhnout ztrátám, zejména je-li léto vlhké. Jsou to natolik krásné rostliny, že se ta trocha práce s nimi určitě vyplatí.

Šafrány

Nemusíme opomíjet ani klasické šafrány (Crocus), které naopak můžeme nechat několik let v zemi. Máme na výběr z rostlin kvetoucích jak na jaře, tak na podzim.

Pozor na semeníky

Na některé cibuloviny si však dejme pozor, protože pokud neodstraníme semeníky, tak nám velmi důkladně zaplevelí široké okolí. Jedná se například o některé modřence nebo česneky. Tato vlastnost může být někdy i vítaná, ale samozřejmě ne v případě rostlin pěstovaných v nádobách a určených pro kompozici s dalšími okrasnými druhy.

Pro sukulenty v nádobě se hodí dlouhověký společník

Ze sukulentů se v nádobách uplatňují zejména rody netřesk a netřeskovec (nechrastec), poohlédnout se však můžeme také u rozchodníků.

Vybíráme rostliny drobnější a obecně takové, které tvoří trvanlivější porosty. Dost často také platí, že rostliny rodu netřeskovec neboli nechrastec (Jovibarba) snesou ještě extrémnější podmínky, než netřesk (Sempervivum).

Netřesk pavučinatý Sempervivum arachnoideum subsp. arachnoideum

Netřesk pavučinatý Sempervivum arachnoideum subsp. arachnoideum

Netřesky

Z drobnějších netřesků je velmi hezký netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum). Jak jméno napovídá, většinou na růžicích tvoří hustou nebo řidší pavučinku. Rostliny jsou proto velmi ozdobné, nejlepší na plném slunci, kdy pavučinka zcela vyschne a je až sněhobílá.

Netřesk pavučinatý je velmi proměnlivý, má řadu kultivarů a vyskytují se zde rostliny od zcela drobných a bez pavučinky až po poměrně velké a hustě pavučinaté. Krásný je zejména ve spárách mezi kameny, které těsně vyplní.

Z dalších vhodných netřesků je nutné zmínit Sempervivum calcareum původem z Francie. Vysoce atraktivní druh, růžice jsou většinou zelenošedé až zelenomodré a každý list má výraznou tmavou špičku. Je velmi trvanlivý – na rozdíl od jiných netřesků kvete velmi sporadicky.

Pro nás je to vítaná vlastnost. Tvoří dekorativní porosty. Ve vápenité zemině se mu bude dařit lépe, ale není to podmínka.

Netřeskovec

Pro výsadbu bychom mohli využít také jediný náš domácí netřesk, či spíše netřeskovec výběžkatý pravý (Jovibarba globifera subsp. globifera). Je to tvrdá a odolná, zřídka kvetoucí rostlina, tvořící typické kuličky – mladé růžice, kterými se množí.

Rozchodníky

Mezi rozchodníky vybírejme pochopitelně také drobnější druhy. Zajímavé jsou některé přírodní odchylky běžného rozchodníku bílého (Sedum album), jako třeba skandinávská Färö Form, což je úplná miniatura. I některé kultivary běžných rozchodníků jako je Sedum acre nebo Sedum sexangulare také stojí za zkoušku, jsou nízké a bohatě kvetoucí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x