Dračinec dračí cestou do zahrad přešel víc než devatero hor

10. 11. 2021

Zvláštní a výrazný sukulent dračinec dračí snadno spatříte při návštěvě Kanárských ostrovů. Původně ostrovní endemit se tu nedá přehlédnout.

S dračincem dračím, někdy nazývaným dračinec obecný (Dracaena draco), se v jeho domovině setkáte především v parkových výsadbách měst, v zahradách hotelů nebo soukromých domů. Tento stromovitý dračinec je endemickým druhem rostoucím původně pouze na Kapverdských a Kanárských ostrovech a na Madeiře. Zahradníci se však postarali o jeho hojné rozšíření do subtropů, především pak do celého Středozemí.

Nejstarší bylina na Zemi

Pozoruhodný solitér běžně dorůstá výšky okolo pěti metrů, ale mnohé exempláře jsou daleko vyšší. Stáří sedmnáct metrů vysokého tzv. El drago milenario (Tisíciletého dračince) na ostrově Tenerife ve městečku Icod de los Vinos odhadují vědci na 600 let. Domorodci tvrdí, že je mu nejméně dva tisíce let. V každém případě se tento dračinec dá pokládat za nejstarší bylinu na Zemi. Ano, dračinec dračí není dřevinou, jak by se mohlo zdát díky jeho stromovitě utvářenému stonku.

Přenosný dračinec

Ve Středozemí se dračinci dračímu zvlášť dobře daří. Této skutečnosti lze přizpůsobit pěstování v tuzemských podmínkách. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se mu velmi dobře daří jako přenosné rostlině nebo jako rostlině pěstované ve volné půdě skleníku s režimem nastaveným pro pěstování kaktusů a jiných suchomilných rostlin.

Pěstování od výsevu po zazimování

Výsev čerstvých semen není nijak problematický. Vyséváme za okno nebo do skleníku v březnu či dubnu, kdy se začíná prodlužovat den a vyklíčené semenáče mají dostatek světla.

  • Kulatá, asi jako hrášek velká, okrově zbarvená semena vtlačíme do substrátu jen 1 cm pod povrch půdy a velmi propustný substrát udržujeme přiměřeně vlhký. Jsou-li semena čerstvá, vyklíčí asi do měsíce.

Semenáče ve stadiu děložního listu (první list, který se objeví po vyklíčení), přesazujeme do samostatných květináčů s průměrem 6–8 cm. Rostliny nerostou nijak bujně a dopěstování pěkného exempláře bude trvat několik let.

Pěstování větších rostlin je poměrně jednoduché. Rostlina má sukulentní kmínek, na jehož vrcholu jsou úzké, ploché, mečovité listy dlouhé asi 50 cm. Během vegetace umístíme rostlinu na plném slunci. Jen tak vypěstujeme pěkný, nedeformovaný exemplář.

Zaléváme vždy po vyschnutí substrátu a dodržujeme přitom zásadu, že raději několikrát méně, než jednou příliš. Rostlina totiž mnohem lépe snáší přísušek než dlouhodobé přemokření. Obzvlášť během chladnějších dnů je vlhký substrát velkým nebezpečím kvůli uhnívání kořenů.

Od dubna do září přihnojujeme pouze dvakrát či třikrát, a to nejlépe speciálním komplexním hnojivem pro kaktusy a sukulenty se sníženým obsahem dusíku.

Do zimoviště odnášíme dračinec co nejpozději, ale před příchodem mrazů. Ideální pro zimování je světlá zimní zahrada nebo oranžerie s teplotou pohybující se mezi 8–10 °C.

  • Během zimování rostlinu nezaléváme vůbec. Zálivku zahájíme až tehdy, zvýší-li se na jaře teplota.

Na jaře se na starších exemplářích objevují drobné bílozelené květy v převislých latách. Plodem je bobule, která má při plném dozrání oranžovou barvu.

Dračí krev

Zajímavostí této rostliny je také její užití v lidové medicíně. Z naříznutého kmínku vylučuje druh zvláštní, krvavě červené klejopryskyřice, která se po usušení rozemílá na jemný prášek a prodává se jako tzv. dračí krev (sangre de drago, Dragon´s blood).

  • Stejně se však označuje například sušený nebo kapalný latex z jihoamerického krotonu (Croton lechleri).

Dračí krev získaná z Dracaena draco se doposud používá jako příměs do speciálních obřadních vykuřovacích směsí, kterým dodává nejen specifickou vůni, ale způsobuje také červeně zbarvený kouř.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x