Zmlazování afrických fialek krok za krokem

10. 3. 2020

Saintpaulie neboli africké fialky patří mezi nejpěstovanější pokojové rostliny. Připomeňme si, jak zmladit starší rostliny.

Základní pěstitelská pravidla

Zásady pěstování afrických fialek můžeme shrnout do několika bodů:

  • žádné přímé slunce, pouze rozptýlené světlo
  • lehký, propustný substrát
  • střídmá zálivka vodou pokojové teploty
  • do další zálivky nechat substrát lehce proschnout
  • hnojit pravidelně, ale slabšími dávkami, než se doporučuje u běžných pokojových rostlin
Saintpaulie před úpravou

Africká fialka před zmlazováním

Pozor na přemokření

Traduje se, že africké fialky (Saintpaulia) se nesmí zalévat do květináče, ale pouze do misky. Není to pravda, lze zalévat do misky i do květináče.

Saintpaulie snášejí lépe přeschnutí než přemokření.

Větší zlo ovšem znamená, pokud necháme dlouhodobě vodu v misce. Riskujeme tím hnilobu kořenového krčku, která může rostlinu zahubit.

Tvrdí se, že nesmí přijít voda na listy. Někteří pěstitelé před výstavami rostliny sprchují vlažnou vodou. Saintpauliím to nevadí, ba naopak: Sprchováním z listů odstraníme prach. Nenecháváme však vodu na listech, ale lehce je osušíme třeba ubrouskem.

Teplota

Pěstováním afrických fialek a příbuzných rostlin se zabývá Specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu Saintpaulia. Členem se může stát každý zájemce.

Africkým fialkám vyhovuje celoročně pokojová teplota (cca 18–25 °C). Pozor při poklesu pod 15 a při převýšení přes 25 °C. To by je mohlo poškodit. V letních vedrech rostliny v bytech málo kvetou.

V zimě pozor na větrání! Studený vzduch z ventilačky způsobí na listech nepěkné skvrny.

Listy saintpaulie poškozené chladem

Skvrny způsobené studeným vzduchem

Zmlazování starších rostlin

Během pěstování rostlině postupně přirůstají listy spirálovitě umístěné na zkráceném stonku. Vnější listy ztrácejí lesk, svoji typickou barvu, někdy i turgor a nejsou již tak pěkné. Pokud je otrháme, vznikne „kmínek“. Pokud budeme s otrháváním vnějších listů pokračovat, vytvoříme tvar jakési nepodařené palmičky.

  • Z listu můžeme vypěstovat rostlinu novou. Potrvá však několik měsíců, než opět vykvete.

Starší rostliny však můžeme efektivně zmladit.

Při zmlazování máme dvě možnosti:

I. Odřízneme růžici a odstraníme z ní staré listy. Kmínek zkrátíme a necháme růžici zakořenit ve vodě. Zakoření proběhne zpravidla bezproblémově, ale musíme dbát na to, aby do vody zasahoval jen zkrácený stonek a nikoliv srdíčko růžice.

II. Druhou možností je rostlinu, která potřebuje zmladit, vyjmout z květináče i s celým prokořeněným balem, odstranit staré listy a ponechat jen menší růžici.

 

Jizvy po odlámaných listech ošetříme práškovým dřevěným uhlím. Pak odřízneme část kořenového balu. Můžeme odstranit třetinu až polovinu. Do květináče dáme na dno malé množství čerstvého substrátu, vsadíme rostlinu se zmenšeným balem a dosypeme čerstvým substrátem. Rostlina opět vypadá k světu.

 

Množit, zmlazovat a přesazovat africké fialky je vhodné až od konce února. V období od listopadu přibližně do poloviny února tyto zásahy saintpaulie hůře snášejí; pomaleji koření a trvá podstatně déle, než z nich vyrostou kvetoucí rostliny. Změnu rostlině naopak usnadníme, jestliže ji provedeme v době, kdy je den již delší.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x