Toulcovka neboli lopatkovec: pokojová rostlina s bílým toulcem

5. 2. 2022

Toulcovka, též lopatkovec z čeledi árónovitých pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Známe na čtyřicet druhů.

Asi nejznámější je Spathiphyllum wallisii, toulcovka kolumbijská. Dorůstá do výšky 30 cm a dokáže z prostředí absorbovat formaldehyd, aceton i benzol.

Dalšími druhy jsou například Spathiphyllum cochlearispathumSpathiphyllum floribundum, toulcovka květnatá.

Toulcovka kvete

Toulcovka neboli lopatkovec, krásná pokojovka; foto Shutterstock

Bílá až žlutá palice květu toulcovek kryje bílý toulec. Tento květ s dlouhým stonkem dosahuje vysoko nad kopinatými lesklými tmavozelenými listy s dlouhými řapíky.

Toulcovka má ráda jemné světlo

Rostlinu umístíme na světlé či polostinné místo, protože silné sluneční záření způsobuje žloutnutí listů. Ve stínu sice vydrží, ale nekvete. Chráníme před průvanem a teplotami nižšími než 15 °C. Jedině Spathiphyllum wallisii snáší teploty až do 10 °C.

Toulcovka má ráda světlo

Nepřipomínají vám toulcovky na parapetu setkání nevěst v zámeckém parku? Foto Shutterstock

Péči o vláhu toulcovky odmění

Zaléváme mírně. V zimě zálivku omezujeme. Používáme vodu pokojové teploty. Pro zvýšení vlhkosti můžeme nádobu s rostlinou umístit na pokropené oblázky nebo pomocí rozprašovače ji stříkáme dešťovou vodou, ale vyhýbáme se květům, ty by mohly uhnívat.

Ve vegetačním období hnojíme dvakrát do měsíce.

Toulcovka květnatá

Toulcovka květnatá (Spathiphyllum floribundum); foto Shutterstock

Nedostatek vlhkosti a přímé sluneční záření toulcovku oslabuje a kvůli tomu je snáze napadána škůdci. Nejčastěji jde o svilušky a mšice. Po nadměrném hnojení se na listech objevují hnědé skvrny.

Toulcovky množíme dělením při přesazování.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, po přečtení Vašich informací, jsem donucena napsat dotaz, proč mi přestala tulcovka kvést. Když jsem ji dostala před 2 roky, jako malou rostlinku, byla plně rozkvetla. Po přesazení přestala kvest a nevím si rady, proč tomu tomu tak je.
Děkuji za odpovědˇs radou.

Mám úplně stejný problém

Roli v tom může hrát změna stanoviště i to přesazení. Je-li to rostlina koupená, přišla do obchodu se základy květů, byla pěstovaná v ideálních podmínkách klimatických i jiných. Možná byla i ošetřená nějakým přípravkem pro podpoření kvetení, omezení růstu. No a po tom jak bláznivě kvetla si potřebuje odpočinout, naindukovat další květy. Kvete v pohodě i na severním okně, nedržel bych jí v místnosti, kde se často a dlouho svítí. Nasazování základu květů může být ve vazbě na délku dne. Takže, jestliže pochází z oblastí, kde je den dlouhý okolo dvanácti hodin a my jí máme prakticky (dík svícení v místnosti) pořád v dlouhém dnu, špatně tvoří základy květů. Je to zhruba tak, že okolo jarní a podzimní rovnodennosti tvoří základy květů, které se ukážou až za pár měsíců. Jestliže nemá ten pokyn – délku dne – zakládá květy hůře. Potíž je s tím, že to narušuje nejen trvalé světlo, ale i přerušované svícení.
Pokud jste ji dostali od někoho z bytu, poptejte se jaké tam má podmínky ohledně osvícení (světlem).

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x