Zamiokulkas: Příjemná pokojovka z Afriky se snadno množí
6. 1. 2022Zamiokulkas dodává interiéru atmosféru teplého léta. Tmavé zpeřené listy jako by chtěly potvrdit, jak dobře se v pokoji či kanceláři daří zeleni.
Toulcovka, též lopatkovec z čeledi árónovitých pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Známe na čtyřicet druhů.
Asi nejznámější je Spathiphyllum wallisii, toulcovka kolumbijská. Dorůstá do výšky 30 cm a dokáže z prostředí absorbovat formaldehyd, aceton i benzol.
Dalšími druhy jsou například Spathiphyllum cochlearispathum a Spathiphyllum floribundum, toulcovka květnatá.
Bílá až žlutá palice květu toulcovek kryje bílý toulec. Tento květ s dlouhým stonkem dosahuje vysoko nad kopinatými lesklými tmavozelenými listy s dlouhými řapíky.
Rostlinu umístíme na světlé či polostinné místo, protože silné sluneční záření způsobuje žloutnutí listů. Ve stínu sice vydrží, ale nekvete. Chráníme před průvanem a teplotami nižšími než 15 °C. Jedině Spathiphyllum wallisii snáší teploty až do 10 °C.
Zaléváme mírně. V zimě zálivku omezujeme. Používáme vodu pokojové teploty. Pro zvýšení vlhkosti můžeme nádobu s rostlinou umístit na pokropené oblázky nebo pomocí rozprašovače ji stříkáme dešťovou vodou, ale vyhýbáme se květům, ty by mohly uhnívat.
Ve vegetačním období hnojíme dvakrát do měsíce.
Nedostatek vlhkosti a přímé sluneční záření toulcovku oslabuje a kvůli tomu je snáze napadána škůdci. Nejčastěji jde o svilušky a mšice. Po nadměrném hnojení se na listech objevují hnědé skvrny.
Toulcovky množíme dělením při přesazování.
Foto Shutterstock
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.
Dobrý den, po přečtení Vašich informací, jsem donucena napsat dotaz, proč mi přestala tulcovka kvést. Když jsem ji dostala před 2 roky, jako malou rostlinku, byla plně rozkvetla. Po přesazení přestala kvest a nevím si rady, proč tomu tomu tak je.
Děkuji za odpovědˇs radou.
Mám úplně stejný problém
Roli v tom může hrát změna stanoviště i to přesazení. Je-li to rostlina koupená, přišla do obchodu se základy květů, byla pěstovaná v ideálních podmínkách klimatických i jiných. Možná byla i ošetřená nějakým přípravkem pro podpoření kvetení, omezení růstu. No a po tom jak bláznivě kvetla si potřebuje odpočinout, naindukovat další květy. Kvete v pohodě i na severním okně, nedržel bych jí v místnosti, kde se často a dlouho svítí. Nasazování základu květů může být ve vazbě na délku dne. Takže, jestliže pochází z oblastí, kde je den dlouhý okolo dvanácti hodin a my jí máme prakticky (dík svícení v místnosti) pořád v dlouhém dnu, špatně tvoří základy květů. Je to zhruba tak, že okolo jarní a podzimní rovnodennosti tvoří základy květů, které se ukážou až za pár měsíců. Jestliže nemá ten pokyn – délku dne – zakládá květy hůře. Potíž je s tím, že to narušuje nejen trvalé světlo, ale i přerušované svícení.
Pokud jste ji dostali od někoho z bytu, poptejte se jaké tam má podmínky ohledně osvícení (světlem).