Tajemství kalanchoe: Pokvete, když pobude v chladu

7. 3. 2021

Kalanchoe neboli kolopejka patří mezi málo náročné sukulenty. Odpouští pěstiteteli prohřešky v teplotním režimu i ve způsobu zálivky.

Kalanchoe dokáže navzdory občasnému přelití obnovit zahnívající kořenový systém. A to i v případě, že má více tepla a málo světla a vytahuje se. I po tvrdém zpětném řezu zase znovu pěkně obroste.

Můžeme ji koupit prakticky celý rok. A to jak rostlinky malinké v mininádobkách (třeba na Valentina, nebo okolo 8. března), tak rostliny košaté, reprezentativní. Odrůdy kvetou bíle, žlutě, oranžově i červeně v různých odstínech. Kolopejka potěší květem jednoduchým nebo jako odrůda plnokvětá.

Kolopejka

Kalanchoe blossfeldiana v barvach,

Množení a jedna zajímavost

Vcelku snadno se množí. Vše, co z matečné rostliny odřízneme, zakoření. V zemině, písku agroperlitu i ve vodě. I čerstvě zakořeněné řízky mohou rozkvést. Rostliny mající jednoduché květy někdy v místnosti opylí mouchy nebo jiný hmyz. Pokud necháme plůdky na rostlině dozrát, můžeme zkusit jak chutnají. Nejen že jsou jedlé, ale ony jsou i sladké, chutné.

Podmínky pro zdárný růst

Rostlinám vyhovuje lehčí, minerální, propustný substrát, podobný tomu, do kterého se sázejí kaktusy. Stačí do něj přidat do 1/3 rašeliny nebo listovky, aby si vodu i trochu podržel.

Potřebuje světlé místo v místnosti, kde není přes 20 °C, mírnou zálivku, suchou podmisku pod květináčem a to vždy do hodiny po zalití. Hnojení není moc třeba, stačí tak 2x až 3x za sezonu přihnojit tekutým hnojivem pro rostliny kvetoucí, zrající.

Kdy kolopejky kvetou?

Rostliny, které si přineseme na podzim, nebudou tolik měnit dobu kvetení jako ty, které jsme přinesli kvetoucí po Novém roce nebo na jaře. Příště pokvetou koncem podzimu, v zimě. Tvorbu květů u nich indukuje krátící se den. Na světlém chladném místě vydrží vetší rostlina postupně rozkvétat až několik měsíců.

Drobný úkol pro pěstitele, který je dobré znát

Lépe rostlina pokvete, když jí v zimě dopřejeme chladnější místnost zhruba s 15 °C a omezenou zálivku. Na jaře jí přesadíme a přesuneme na slunečné stanoviště. Po otužení mohou být rostliny i venku na slunci. Po přesunutí do zimoviště se za nějaký čas začnou objevovat květy. Některé odrůdy kvetou dříve, jiné později, ale všechny to stihnou do adventu.

Kalanchoe Don Juan

Kalanchoe Don Juan, foto I. Dvořákk

  • Rostliny, které pěstujeme trvale v teplotách okolo 20 °C, bez letnění, zimního zchlazení, sice pěkně rostou, zdobí lesklými listy různé velikosti, ale nekvetou, nebo jen málo a výjimečně.

Když přerostou, začínají tvořit málo vzhledné koště, tak je seřízneme a buď čekáme až mateřská rostlina obrazí, nebo si z odříznutých částí namnožíme nové rostliny. Do substrátů na množení, nebo do vody je dáme až po dnu, kdy ležely bez zalití a řez se trochu zatáhl.

Zakoření i relativně větší rostliny. Ty můžeme do větší nádoby i sesazovat, aby působily košatěji. Zakoření i list, který se zlomil a spadl na množárnu. Dopěstovat z něj novou rostlinu se časově prodlužuje, není to z pohledu zajištění pěkných sazenic žádoucí, zkoušet to ve větším počtu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mám pěkné Euphorbia trnové koruny, kvetoucí agáve, kaktusy. Bohužel vánoční kaktus vždy zajde, kolopejka též. Nechápu, asi se jedná nějakou antipatii.
Krásně mi kvete tořivka, mám stěnu obrostlou tisusem, kvete mi migrenovník, africké fialky.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x