Pryšec vznešený: Jak o vánoční hvězdu pečovat po Vánocích

22. 12. 2022

Zahradníci se na Vánoce připravují dlouho. Vedle aranžování pěstují nejžádanější květiny: brambořík, vánoční kaktusy a pryšec vznešený.

Pryšec vznešený (Euphorbia pulcherrima) neboli vánoční hvězda býval řazen do samostatného rodu Poinsettia. Proto se mu říká i poinsecie, což je koneckonců jméno, které slýcháme i v mnoha jiných jazycích.

Pryšce vznešené

Vánoční hvězdy, pryšce vznešené nebo také poinsecie, tak se označuje nejznámější vánoční květina

Původní botanický druh pochází z oblastí jižního Mexika, kde roste jako keř vysoký přibližně 3–4 m. Zpravidla bývá široce větvený. Jho spodní části větví jsou obvykle bezlisté. Samotné listy jsou střídavé, velmi proměnlivé, někdy celistvé, kopinaté nebo vejčité, jindy hluboce vykrajované. U tohoto pryšce v období sucha listy opadávají.

Barevné listeny dobyly svět

Malé, nenápadné, jednopohlavné květy vytvářejí poměrně složité květenství (cyathium), které však není nikterak zdobné. Největší okrasu, kvůli níž se vánoční hvězda pěstuje v miliónech kusů po celém světě, tvoří barevné listeny a zbarvené listy pod květenstvími.

Rostlina je celá jedovatá a její bílý latex vytékající po poranění listů nebo stonků může vyvolávat na pokožce citlivých jedinců alergické projevy. Neměl by se nikdy dostat na sliznice nebo do očí.

Pryšec vznešený v růžovém odstínu

Růžová varianta pryšce vznešeného

Krátkodenní pryšec vznešený

Vánoční hvězda je typická krátkodenní rostlina, což znamená, že květy zakládá a poté i vykvétá, když je den (světlo) kratší než-li noc (tma). Proto se s výhodou pěstuje právě na období Vánoc.

Velkovýrobní pěstitelská technologie je propracována do nejmenších detailů a producenti velmi přesně vědí, co v dané fázi vývoje rostliny potřebují a jak jim to zajistit. Běžný pěstitel však zakoupenou rostlinu přinese z obchodu a chce se o ni co nejlépe postarat, aby dlouho zdobila stůl svou sytou zelení a barevností listenů.

Rúžovo-žlutá vánoční hvězda

Pryšec vznešený ve dvoubarevném provedení

Připomeňme, že vánoční hvězda je rostlina teplomilná, proto ji nikdy nepostavíme do místností, kde teplota klesne pod 15 °C. Jako ideální jsou pokojové teploty mezi 20–24 °C.

Pravidelně zaléváme, ale vždy s opatrností, protože rostlina nesnáší přemokření. K přelití a zahnívání kořenů dochází často. Na vině bývá i ozdobný obal na květináči, kde je kontrola množství dodané vody obtížnější, než je tomu u klasických květináčových podmisek.

Kdy zkrátit výhony pryšce

Po skončení Vánoc, kdy rostlina přestane kvést a tvořit barevné listeny, je vhodný čas, abychom zkrátili výhony o ¼ a rostlinu přesadili do kvalitního rašelinového substrátu vylehčeného agroperlitem.

V této předjarní době můžeme rostlinu mírně přisušit, což by mělo mít za následek rychlé nastartování vegetativního růstu s prodlužujícím se dnem.

Právě za dlouhého dne vytváří vánoční hvězda nové výhony, přičemž toto období trvá přibližně od poloviny dubna do poloviny září.

Během jara a léta rostliny pravidelně přihnojujeme komplexním typem hnojiva. Aby rostlina vykvetla v předvánočním období, musíme buď den uměle zkracovat a to úplným zatemňováním rostlin od 17. do 8. hodiny již od poloviny září.

Dostatečně krátký den pro založení květů přichází až v říjnu, což je příliš pozdě na to, aby rostlina spolehlivě vykvetla. Reakční doba od zahájení krátkodenní periody do založení květů je podle odrůdy 8–10 týdnů.

Nejvíc užívaná kombinace barev vánoční hvězdy: pryšec vznešený v červeném a zeleném provedení

Pryšec v klasické červené se stal symbolem Vánoc

Pryšec vznešený v kultivarech

Pryšec vznešený na kmínku

Vánoční hvězda jako stromek

Dlužno dodat, že vypěstovat pěknou vánoční hvězdu a navíc ve správném termínu, není jednoduché. Pokoušet by se o to měli jen ti nejzapálenější experimentátoři. Ostatní pěstitelé nechť důvěřují zahradníkům.

Ti se snaží vypěstovat nejrůznější zajímavé kultivary charakteristické odlišným zbarvením listenů, různým tvarem listenů, zkadeřenými listeny atp.

Vánoční hvězdy dodávají také v různých velikostech od mini provedení až po velké košaté, vícevýhonové rostliny. Zahradníci se snaží pěstovat i kmínkové tvary.

Je mi jasné, že klasická kombinace sytě tmavě zelených listů a rudě zbarvených listenů je symbolická a k Vánocům se báječně hodí.

Zkuste se však oprostit od zažitých tradic. Dopřejte si změnu ve formě odlišné barevné kombinace. Určitě vás překvapí svou originalitou a nevšedností.

Foto autor a Stars for Europe

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý večer, píšete zalévat, ale nepřemokřit. Stačí drobná zálivka z rozprašovače?

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x