První pomoc pro pokojové rostliny, které chřadnou

26. 8. 2022

Po návratu z dovolené vás může čekat nepříjemné překvapení. Pokojové rostliny nevypadají dobře: Květy opadaly, listy a vrcholky zvadly.

Pokud se o vaše pokojové rostliny starala sousedka a snaživě je často a hojně zalévala, může se stát, že některé to nepřežijí. Na to, aby rostliny začaly chřadnout, stačí i prodloužený víkend, na jehož začátku jste si řekli, že obtěžovat sousedy je zbytečné.

Uschlé, nebo příliš zalévané pokojové rostliny?

Nejprve zjistěte, zda je substrát v květináči mokrý, nebo naopak suchý. Pokud je mokrý, vylijte vodu z misky a nechte vytéci i vodu z květináče. Rostliny opatrně vyjměte ze substrátu, prohlédněte kořeny, které mohou nepříjemně zapáchat. Zahnívající a odumřelé odstraňte. Rostlinu vysaďte do nového substrátu. Zalévejte, až když je povrch substrátu suchý.

Pokojové rostliny poškozené nadměrnou zálivkou

Sanseviera (Sansevieria) poškozená přemírou zálivky; foto Shutterstock

Pokud jste byli přesvědčeni, že rostliny vaši nepřítomnost přežijí i bez průběžné zálivky, bude substrát silně vyschlý. Celý květináč ponořte do nádoby s vodou a ponechte tak dlouho, dokud vystupují bublinky vzduchu, což může trvat až patnáct minut.

Ponoření velkých květináčů do vody může být problém. V tom případě opakovaně lijte vodu do misky a současně opatrně zalévejte shora, dokud substrát nebude nasycený. Z rostliny odstraňte všechny nemocné či poškozené části.

S radikálním řezem však počkejte dva týdny, abyste si ujasnili, zda a kde se na výhonech probudí některé pupeny. Odumřelé části pak odstřihněte až do zdravého pletiva.

Proti padlí účinkuje včasný zásah

Jestli už některé rostliny v truhlících nevypadají atraktivně, uděláte dobře, když se s nimi rozloučíte a nahradíte je novou výsadbou. To platí v případě, že jste nezachytili počátek napadení padlím nejen u balkonových, ale i volně vysazených rostlin, například u podzimních aster (Aster dumosus, A. novi-belgii, A. novae-angliae aj.).

Padlí poškodilo astřičky (Aster, hvězdnice)

Padlí na hvězdnicích (Aster)

Všechny nadzemní části se pokrývají světle šedivým povlakem a zejména v hustějších porostech bývají silně napadeny nejstarší listy, které žloutnou, zasychají a opadávají. Povlak se postupně šíří vzhůru až do květů.

Padlí a skvrnitost na plamence

Některé kultivary plamenky (Phlox paniculata) často bývají silně poškozeny padlím.

Septoriová skvrnitost

Septoriová skvrnitost na plamence

Pokud se napadení objevuje každoročně, je v podstatě nemožné rostliny uchránit. Ani ošetřování fungicidy nepomáhá.

Poohlédněte se po jiném, odolnějším kultivaru plamenky.

Na listech se často vyskytuje septoriová skvrnitost, jejímž původcem je houba Septoria phlogis.

Od spodních listů směrem k vrcholku se šíří drobné kulaté antokyanové skvrny, které mohou splývat. Listy odumírají.

Pokud se skvrnitost objeví až koncem vegetace, nemá smysl provádět fungicidní ošetření. Pečlivě odstraňte odumřelé části rostlin.

Jak pomoci rostlině napadené škůdci

Plamenky mohou potrápit i háďátka. Napadení se projevuje abnormálním růstem, deformovanými stonky a stáčejícími se, či svraštělými hnědými listy. Rostliny mohou předčasně odumírat. Poškozené rostliny odstraňte a zlikvidujte.

Různě deformované vrcholové části výhonů okrasných rostlin prozrazují napadení roztočíkem jahodníkovým. Pokud jsou slabě napadeny jen některé výhony u jednotlivých rostlin, k záchraně podzimních květů má smysl porost opakovaně ošetřit akaricidem. Silně napadené rostliny raději odstraňte.

pokojové rostliny poškozuje i roztočík jahodníkový

Rostlina poškozená roztočíkem jahodníkovým

Na slunných místech se může vyskytnout poškození sviluškami. Posáté části blednou a zasychají a na rubu listů jsou viditelné rychle se pohybující „pavoučci“.

Rostlinolékařský portál napoví, kterým dostupným přípravkem lze zasáhnout proti škůdcům.

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x