
Jak na svilušky a třásněnky, časté škůdce pokojových rostlin
29. 12. 2021Zejména drobný roztoč sviluška chmelová se dokáže rychle přemnožit právě na pokojových rostlinách. Svilušky bývají k nalezení na spodní straně listů.
Po návratu z dovolené vás může čekat nepříjemné překvapení. Pokojové rostliny nevypadají dobře: Květy opadaly, listy a vrcholky zvadly.
Pokud se o vaše pokojové rostliny starala sousedka a snaživě je často a hojně zalévala, může se stát, že některé to nepřežijí. Na to, aby rostliny začaly chřadnout, stačí i prodloužený víkend, na jehož začátku jste si řekli, že obtěžovat sousedy je zbytečné.
Nejprve zjistěte, zda je substrát v květináči mokrý, nebo naopak suchý. Pokud je mokrý, vylijte vodu z misky a nechte vytéci i vodu z květináče. Rostliny opatrně vyjměte ze substrátu, prohlédněte kořeny, které mohou nepříjemně zapáchat. Zahnívající a odumřelé odstraňte. Rostlinu vysaďte do nového substrátu. Zalévejte, až když je povrch substrátu suchý.
Pokud jste byli přesvědčeni, že rostliny vaši nepřítomnost přežijí i bez průběžné zálivky, bude substrát silně vyschlý. Celý květináč ponořte do nádoby s vodou a ponechte tak dlouho, dokud vystupují bublinky vzduchu, což může trvat až patnáct minut.
Ponoření velkých květináčů do vody může být problém. V tom případě opakovaně lijte vodu do misky a současně opatrně zalévejte shora, dokud substrát nebude nasycený. Z rostliny odstraňte všechny nemocné či poškozené části.
S radikálním řezem však počkejte dva týdny, abyste si ujasnili, zda a kde se na výhonech probudí některé pupeny. Odumřelé části pak odstřihněte až do zdravého pletiva.
Jestli už některé rostliny v truhlících nevypadají atraktivně, uděláte dobře, když se s nimi rozloučíte a nahradíte je novou výsadbou. To platí v případě, že jste nezachytili počátek napadení padlím nejen u balkonových, ale i volně vysazených rostlin, například u podzimních aster (Aster dumosus, A. novi-belgii, A. novae-angliae aj.).
Všechny nadzemní části se pokrývají světle šedivým povlakem a zejména v hustějších porostech bývají silně napadeny nejstarší listy, které žloutnou, zasychají a opadávají. Povlak se postupně šíří vzhůru až do květů.
Některé kultivary plamenky (Phlox paniculata) často bývají silně poškozeny padlím.
Pokud se napadení objevuje každoročně, je v podstatě nemožné rostliny uchránit. Ani ošetřování fungicidy nepomáhá.
Poohlédněte se po jiném, odolnějším kultivaru plamenky.
Na listech se často vyskytuje septoriová skvrnitost, jejímž původcem je houba Septoria phlogis.
Od spodních listů směrem k vrcholku se šíří drobné kulaté antokyanové skvrny, které mohou splývat. Listy odumírají.
Pokud se skvrnitost objeví až koncem vegetace, nemá smysl provádět fungicidní ošetření. Pečlivě odstraňte odumřelé části rostlin.
Plamenky mohou potrápit i háďátka. Napadení se projevuje abnormálním růstem, deformovanými stonky a stáčejícími se, či svraštělými hnědými listy. Rostliny mohou předčasně odumírat. Poškozené rostliny odstraňte a zlikvidujte.
Různě deformované vrcholové části výhonů okrasných rostlin prozrazují napadení roztočíkem jahodníkovým. Pokud jsou slabě napadeny jen některé výhony u jednotlivých rostlin, k záchraně podzimních květů má smysl porost opakovaně ošetřit akaricidem. Silně napadené rostliny raději odstraňte.
Na slunných místech se může vyskytnout poškození sviluškami. Posáté části blednou a zasychají a na rubu listů jsou viditelné rychle se pohybující „pavoučci“.
Rostlinolékařský portál napoví, kterým dostupným přípravkem lze zasáhnout proti škůdcům.
Foto autorka a Shutterstock
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.