Příběhy květin: krasula a Dívčí prs, lochár z Konopiště, myrta císařovny

8. 8. 2020

Už je to tak, že si nejvíc vážím květin darovaných, takových, které mají svou historii. Stáří jim dodává vážnost a půvab. Tak například:

Zahradníkova krasula

Říká se jí tlustice nebo strom života. Moje krasula (Crassula portulacea) mi připomíná známého pražského zahradníka, pana Bohumila Lehečku, který ji dostal po vyučení jako řízek.

Každoročně ji letnil. Když odešel do zahradnického nebe, krasula byla venku až do příchodu prvních mrazíků. Byla tak těžká, že ji už nemohly ženy, které zde pracovaly, zvládnout a uklidit zpět do skleníku. Proto mi ji nabídly, abych si ji odvezl. A tak ji mám dodnes. Upravil jsem ji hlubokým zkrácením asi na polovinu a z velkého květináče jsem ji přesadil do mělké mísy. V takovém stavu se už dá zvládnout.

Při pohledu na krasulu si připomenu sortiment kukuřic, českých odrůd rajčat – z nich mi vytanula na mysli odrůda Dívčí prs – a některé další rostliny. Připomínají mi zahradnické dovednosti pana Lehečky.

Málo květin je natolik odolných, že s nimi lidé zestárnou. Krasula mezi ně patří. Proto ji lidé nazývají stromem života. Neznám nikoho, kdo by ji zahubil špatným pěstováním.

Arcivévodův lochár

Dnes se pěstuje málo. Lochár africký neboli myrsina africká (Myrsine africana) je prastará rostlina zámeckých skleníků. V Africe tvoří keřové porosty. Má rostlina pochází z původní matečné rostliny ze zámeckého skleníku arcivévody Ferdinanda d´Este na Konopišti. Údajně ji dovezl z Itálie. Řízky myrsiny jsem dostal od zámeckého zahradníka pana Kučery v roce 1972.

Myrta ze svatební kytice Marie Terezie

Jinou mou pokojovkou je myrta obecná (Myrtus communis). Myrta je klasickou svatební květinou. Již ve Starém Řecku a Římě svatebčané myrtou zdobili své hlavy. V Evropě byla jako svatební květina prvně použita v Německu v roce 1583, kdy se vdávala dcera Augspurského boháče Jakuba Fügnera.

Ve vídeňském zahradnictví v Shönbrunnu dodnes pěstují myrtu ze svatební kytice Marie Terezie, která se vdávala v roce 1736. Já jsem sazenici (odnož z této myrty), která je původem právě ze Schönbrunnu, získal od manželů Riedlových z Německého Zuschendorfu. Velmi si jí vážím.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x