Před novou sezónou si pozornost žádají i rostliny v interiéru

14. 2. 2025

S příchodem jara se prodlužuje den, sluníčko, které se ukazuje mezi mraky, začíná mít sílu, rostliny se probouzejí.

Přichází čas přesazování pokojových rostlin. Pro někoho jednoduchý úkol, pro jiného možná malé dobrodružství. Jak tedy na to?

Jaké volíme substráty

Dneska už snad existuje substrát na každou skupinu květin. Na cibuloviny, bonsaje, orchideje, pokojové květiny, truhlíkové rostliny (pelargónie a petúnie), na vápnostřežné rostliny (fuchsie, azalky, begonie…) i na kaktusy.

Doporučuji koupit nebo si sehnat materiál na drenážní vrstvu do květináče.

Znalec si namíchá ideální substrát pro každou květinu, ale potřebuje listovku, hrabanku, rašelinu, hrubý písek, antuku, drnovku nebo hnojovatku a pařeništní zeminu… Běžně stačí přijít do obchodu a vybrat si. 

Přesazování pokojových rostlin

Rostliny přesazujeme do květináčů o pár centimetrů větších než je kořenový bal

Přesazujeme klasicky

Nový květináč by měl být větší o 1–2 cm v průměru. Rostliny, které přesazujeme, vyklepneme ze staré nádoby, podle potřeby z kořenového balu obereme vyžilý substrát a vysadíme ji do nového květináče. Naspod dáme drenáž (cca na výšku misky, kterou pod květinu dáváme), rostlinu usadíme na prostředek, obsypeme substrátem, sklepáváme ho, přimačkáváme, až květináč naplníme asi 1 cm pod okraj. Nakonec ještě s květináčkem klepneme, aby se zemina usadila v celém objemu a rostlinu umístíme tak, aby na ní dva či tři dny nedosáhlo slunce. Aby nezahnily poškozené kořeny, zaléváme až za dva tři dny.

Jsou rostliny které preferují mělčí nádoby

Mělčí nádoby vyhovují sanseverii

Šetrnější varianta

Při přesazování rostlin, které mají křehké kořeny nebo špatně přesazení snášejí, květináč i s rostlinou dáme do nové nádoby (na drenáž) a okolo jeho obvodu napěchujeme substrát. Květináč opatrně pootočením vyjmeme, vyklepneme z něj rostlinu, a tu s neporušeným balem usadíme v novém květináči. Klepneme s ním tak, aby se substrát přimáčknutý na jeho vnitřní stěně sesypal k balu, tam kde chybí, ho dosypeme, lehce utlačíme a je přesazeno. Můžeme zalévat prakticky ihned.

Pozor na exotické rostliny! 

Kořeny palem bývají obyčejně stočené až na dně květináče. Jsou křehké! Rostlinu opatrně se všemi kořeny přesadíme do vyšší nádoby. Dáme trochu drenáže a substrátu na dno, horní část balu můžeme zbavit staré zeminy, mezi kořeny dosypat novou. Palmu vysadíme klidně i 2–3 cm pod okraj květináče, časem si krček vyleze výše. Po výsadbě počkejte několik dnů se zálivkou, aby se poškozené kořeny mohly zahojit.

Exotické rostliny jako jsou plamy vysazujeme do vyšších květináčů

Do vyšších květináčů vysazujeme palmy

Jak často rostliny přesazujeme, hnojíme?

Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší v intervalu delším. Takže pro přesazování je možné použít řadu čísel 1-1-2- 3-5. Starší kbelíkové rostliny už kolikrát ani nepřesazujeme, jen vyměňujeme vrchní vrstvu zeminy, kterou vyhrábneme z povrchu květináče, od horních kořenů. Substrát mívá (jak je uvedeno) živiny na asi šest týdnů. Takže po této době bychom měli začít přihnojovat. Od jarní do podzimní rovnodennosti v plné doporučené dávce, ve druhé polovině roku buď v polovičním intervalu, nebo ve stejném s tím, že dáme poloviční koncentraci hnojiva.

Bujně rostoucí rostliny vyžadují četnější zálivku

U bujně rostoucích rostlin je pravidelná hnojivá zálivka nezbytná

Vedle tekutých či plně rozpustných hnojiv můžeme používat i tzv. hnojivé tyčinky (existují i takové, které obsahují insekticidy proti prakticky celému spektru savých a žravých škůdců), hnojivý granulát (s insekticidem), hnojiva v tabletách (do velkých nádob, na celé období vegetace), hnojiva postupně uvolňující živiny podle teploty půdy (Osmocote, Plantacote…) po dobu 3–6 měsíců po jejich aplikaci.

Keramické obaly dokáží rostlinám ochladit kořenový systém

Keramické nádoby jsou schopné ochlazovat kořenový systém rostliny

Rady na závěr!

Zakoupený substrát před použitím necháme ohřát na pokojovou teplotu. Obal otevřeme, ať se vydýchá. Pokud by byl moc vlhký (po zmáčknutí se špatně rozpadá, nebo z něj dokonce teče voda), necháme ho trochu proschnout. Naopak když po zmáčknutí nedrží tvar, navlhčíme ho a dáme mu čas, aby vodu vsákl. Substrát mívá hnojivo v sobě. Obyčejně ne na dobu delší než šest týdnů (bývá to na obalu). Když květina dobře roste, zamícháme do nového substrátu trochu toho starého – naočkujeme tak do nového substrátu mikroorganismy, které byly v květináči a s rostlinou žily ve shodě. Vedle toho je pravděpodobné, že pro některé druhy pokojovek (třeba bonsají) existují na trhu připravené kultury mykorhizy.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x