Jak pečovat o hvězdník, klívii a valotu, aby pěkně kvetly

10. 1. 2021

Přineseme-li cibuli hvězdníku domů někdy na podzim nebo v zimě, právem se můžeme těšit, čím nás překvapí. Prodávané spící nebo jen mírně rašící cibule pokvetou.

Stačí je vysadit do květináče, který je nejméně o 3 cm širší než cibule, a nechat ji asi z jedné třetiny koukat ven ze substrátu.

Jak hvězdník zalévat, kdy přihnojit

Vlhký substrát nezaléváme. Interval zalévání však přizpůsobíme tomu, jak se na cibuli objevují květy. První mírné zálivky mají odstup asi čtrnáct dnů. Když cibule začne rašit, přidáme na množství a zaléváme po týdnu.

Když se objevují listy, začínáme s hnojením a zaléváme častěji a hojněji.

Hvězdník v nové sezoně

Hvězdníku začala nová sezona; foto Shutterstock

Léto s hvězdníkem

Hvězdník (někdy nesprávně označovaný jako amarylis), patří na plné slunce a potřebuje hnojit podobně jako muškáty. Do konce srpna nabírá síly, poté by měl bez zálivky strávit alespoň 6 týdnů někde při teplotách od 20°C.

Do živné půdy se přesazuje v době, kdy raší. Pokud má dužnaté staré kořeny nebo se u něj již tvoří nové, dáváme při přesazení pozor, aby se nezlámaly a nepoškodily.

  • Hvězdník (Hippeastrum), vyžaduje přesazení každý rok stejně jako vydatné hnojení.
  • Hvězdníky můžeme letnit, vysadit je do záhonu či pařeniště.
Hvězdník zvaný také amarylis

Zasloužená odměna za pěstitelskou péči; foto Shutterstock

Od poloviny srpna je chráníme před srážkami, necháme je „sušit“. Když hrozí teploty pod 5 °C, vybereme je ze země a uložíme v suchu, při teplotách okolo 15 °C. Bez zeminy. Od konce roku je občas kontrolujeme, jestli neraší květenství, nebo jen listy. Jakmile se probudí, cibuli opět vysadíme do květináče.

Dobře hnojené hvězdníky dokážou nabrat v létě na objemu a založit jedno až dvě květenství. V hladové zemině, někde v chladnějších podmínkách naopak prorostou napřesrok jen do listů.

Další zimní květy v pokoji

Vallota speciosa, též purpurea, po česku valota, a Clivia miniataklívie či řemenatka. I ony mohou kvést v období, kdy venku mrzne.

Na rozdíl od hvězdníku vydrží klívie a valota v dobré kondici v jedné nádobě 4-6 let bez přesazování. Podmínkou je však pravidelné hnojení.

Tyto dvě rostliny s podobnými květy nemají tak výrazné období vegetačního klidu jako hvězdníky; neztrácejí listy. Svým způsobem jsou ovšem náročnější. Venku vítají teploty do 25 °C, rozptýlené světlo a solidní vlhkost – okolo 80 %. Pokud jsou v místnosti, svědčí jim dostatek větrání, místo spíše u okna na sever, na východ. Jsou vděčné za letnění pod stromy, na severní straně domu, na severních oknech. Zimní teploty by měly být okolo 10 °C.

Klívie kvetou obyčejně až v novém roce, Vallota bývá nedočkavá, může kvést již od září. Když odkvetou, snížíme jim zálivku a udržujeme je v chladu okolo 5 °C.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x