Jak načasovat gloxínie? Půl roku po výsevu kvetou, půl roku spí

19. 2. 2021

Říkáme jim půlroční kytky. Ty které poprvé vykvetly na jaře, dodržují rytmus a každý rok kvetou na jaře.

Gloxínie z jarních výsevů zase kvetou v druhé polovině léta – k podzimu. Hlízy se probouzejí podle budíku nastaveného výsevem.

Nádherné pokojové květiny

Jak název rostliny napovídá, za nejhezčí z rodu Sinningia (Gloxinia) se dá považovat gloxínie nádherná (Sinningia speciosa). Jde o vytrvalou bylinu s podzemní hlízou.

Gloxínie kvetoucí v červnu se ukládá ke spánku v srpnu, raší v únoru

Gloxínie nádherná (Sinningia speciosa)

Rostlina na snímku kvete koncem června, usíná v srpnu, obvykle začíná rašit v únoru.

Z hlízy vyrůstají jednoleté nadzemní stonky. Je to rostlina, která zhruba půl roku spí a půl roku roste, kvete a přináší semena. Kdo se chce těšit z jejich květů od března, vysévá je v srpnu a září. Zhruba za půl roku od výsevu vykvetou.

Výsevy a dělení

Gloxínie má velmi jemné semeno podobně jako tabáky nebo lobelky. Seje se na povrch substrátu. Mladé rostlinky se dvakrát přepíchnou a pak už dostanou svůj květináček. A pak ještě jeden. Podle toho jak jsou rostliny bujné, má nádobka průměr 10 nebo 12 cm. V něm gloxínie naroste a vykvete. Opylené květy vytvoří semeníky, ve kterých dozrají semena na další sezonu.

Množení ve velkém tedy obstarají výsevy. Pokud chceme mít více rostlin z té naší, domácí, můžeme hlízy v době, kdy začnou rašit, nadělit na 2–3 kousky s rašícími pupeny a stonky. Z každého naroste jedna rostlinka.

Před výsadbou je necháme den zaschnout, řezné rány zasypeme prachem z dřevěného uhlí (kdo griluje, má ho dost). Dobré je i namoření části hlíz proti šedé hnilobě.

Také můžeme z rostliny oddělit listy a ty nechat zakořenit. Narostou z nich nové rostliny, podobně jako u její dosti blízké příbuzné, fialky kapské (Saintpaulia ionantha).

Kam květinu postavit, kdy hnojit, jak zalévat

Když si gloxínii přineseme domů, květináč umístíme na světlé místo s teplotou okolo 20 °C. Rostlina nepatří na jižní nebo západní okno; nemá ráda přímé slunce. Postupně vykvete více atraktivních květů.

Gloxínie

Gloxínie

Během růstu a kvetení zaléváme, do dvou týdnů jí začneme hnojit. Zaléváme na povrch země v květináči, nikdy ne list nebo květy. Pokud zaléváme podmokem, necháme květináč v misce s vodou zhruba dvě hodiny. Co nenasaje, slijeme. Zaléváme zhruba dvakrát, třikrát za týden. Bal by měl být stále vlhký, nesmí prosychat.

Spánek a probuzení

Gloxínie vyžaduje období klidu. Po odkvětu jí přestaneme zalévat, dáme jí do místnosti, kde je cca 15 °C. Stonek zaschne, v zemi zůstane spící hlíza.

Hlíza gloxínie raší

Rašící hlíza gloxínie

Zhruba za 3–5 měsíců se rostlina probudí k životu, začne rašit. Přesadíme jí tak, aby hlíza byla asi 2 cm pod povrchem zeminy v květináči. (Zakoření i části jednoletého stonku, ty pak lépe drží těžké květy.)

Po týdnu od vysazení do přirozeně vlhkého substrátu gloxínii trochu zalijeme, za týden zase. Poté už dodržujeme výše uvedený interval.

Po šesti týdnech od vysazení začneme v intervalu 14 dnů hnojit. Rostliny postupně narostou, vykvetou, stonky zaschnou, hlízy zase přejdou do klidového stádia.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x