I pokojové rostliny musí v zimě šetřit energii. Jak jim pomoci?

23. 12. 2021

Pro pokojové rostliny pěstované v nádobách doma či v zimních zahradách nastává v zimě složité období. Den je již velmi krátký a do Vánoc se stále zkracuje.

Intenzita světla je mnohem nižší než v létě, slunce je v poledne nízko nad obzorem a venku převládá zamračené mlhavé počasí. Nedostatek světla omezuje fotosyntézu na minimální úroveň a pokojové rostliny si nemohou vytvářet dostatek potřebné energie.

Nižší teplota proti vyšší spotřebě

Většině rostlin ušetříme energii tím, že snížíme teplotu jejich prostředí, omezíme zálivku a hnojení. Tím zpomalíme jejich životní projevy, snížíme jejich spotřebu energie.

Podle druhu a původu pokojové rostliny se pohybují ideální podmínky pro její přezimování. Většině pokojovek vyhovuje světlé místo při teplotách mezi 5–15 °C. Tyto nízké teploty omezují i aktivitu škodlivých organismů.

Rostlina vyčerpaná od ataku svilušek zašla

Při silném napadení rostliny opředou svilušky pavučinkou celou svou kořist; foto Jan Kazda

Když je klima v bytech dané

V mnoha bytech však nemůžeme chladné zimování zajistit, protože centrální vytápění přináší komfort stálých a příjemných teplot od 20 °C výše. V tomto teplém a suchém prostředí přezimující pokojové rostliny prodýchají velké množství energie a spotřebovávají si tak své energetické zásoby. Začínají jim žloutnout a opadávat listy a jsou oslabené.

Pokojové rostliny monstera a palma v dobré kondici

Vitální pokojové rostliny, které přečkaly zimu bez vyčerpání, jsou v sezoně odolnější vůči škůdcům; foto Shutterstock

Tipy pro posílení kondice pokojovek v zimě

Proto od října do března některým citlivým druhům pokojových rostlin prodlužuji den umělým přisvětlováním na 12–13 hodin. Používám obyčejnou jednoduchou stolní lampu s LED žárovkami s tzv. teplým světlem o příkonu 9–20 W. Lze však použít i jiná svítidla, například LED pásky. Světlo se spíná automaticky asi hodinu před západem slunce a zhasíná okolo 21. hodiny.

Phalaenopsis pod světly během zimy

Kvetoucí orchideje podpoříme během zimy svícením; foto Shutterstock

Provoz není vzhledem k příkonu příliš finančně náročný. LED žárovky mají vysokou životnost a jejich ceny postupně spíše klesají. Rostlinám vyhovuje světelné spektrum těchto zdrojů světla a kondice rostlin v jarním období je výborná.

Třásněnky napadly listy pokojové rostliny

Příznaky sání třásněnek na listech; foto J. Kazda

Výborný zdravotní stav rostlin ve vegetačním období je pak základem ochrany proti škůdcům v zimním období. Malé množství některých druhů škůdců během vegetace snadno přehlédnutelné se může v teplém bytě rychle přemnožit, protože oslabené rostliny jim vzdorují ještě hůře než v letním období. Mnoho pokojových rostlin je tak přes zimu silně poškozeno nebo i usychají.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x