
Dříve tajemná modrá orchidej je dnes dostupná díky šlechtění
17. 3. 2023Orchidej s modrými květy bývala něčím velmi zvláštním, nedostupným. Skoro se až nechtělo věřit, že něco takového skutečně existuje.
Čím můžeme oživit zastíněná místa doma nebo v kanceláři? Davallia, kapradina původem z Japonska a východní Asie, skvěle vyřeší tuto otázku.
Davallia mariesii existuje v botanické literatuře pod jménem Davallia mariesii T. Moore ex Baker.
Jde o listnatý epifyt s oddenky tlustými až 15 mm, obalenými hnědými šupinami a jemně rozdělenými plochými, trojúhelníkovými listy.
Tento druh kapradiny je rozšířený na ostrovech v Makaronésii (Madeira, Kanárské a Kapverdské ostrovy), v Maroku a na Pyrenejském poloostrově.
Jejich řapík je lysý, zhruba stejně dlouhý jako čepel, která je tenká, 3–4krát zpeřená. Její rozměry jsou 12–50 x 10–30 cm. Listové úkrojky jsou vejčité až kopinaté.
Výtrusnicové kupky se vytvářejí na okrajích listových úkrojků. Výtrusy zrají od září do května.
Roste na vlhkých a přistíněných stanovištích, v lesích a křovinách a to :
Vyskytuje se v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Kapradina Davallia má stejné požadavky na světlo, vlhkost vzduchu a péči jako bromélie.
V létě by se měla teplota pohybovat kolem 21 °C, v zimě okolo 15 °C.
Potřebuje rozptýlené světlo s ochranou před přímým slunečním zářením. Bez zastínění ji však můžeme umístit na východní okno.
Zálivka je v létě hojná, v zimě mírná. Musíme jen ohlídat, aby byl substrát stále navlhlý. Pro zálivku používáme dešťovou vodu a nehnojíme.
Davallie špatně snáší suchý vzduch, proto ji rosíme zhruba 2x týdně jemným rozprašovačem.
Přesazování je možné každý rok z jara, ale pouze v případě, že kořeny zaplňují celý květináč.
Substrát musí mít slabě kyselou reakci. Ideální složení je:
Rozmnožování je možné především dělením nebo řízkováním chlupatých výhonů.
Když odspodu listy žloutnou a mají hnědé skvrny a opadávají, příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.
Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Foto autor a Shutterstock
Ve srovnání s létem stoupá v podzimní zelenině obsah dusičnanů. Dodržením některých zásad mohou pěstitelé ovlivnit obsah dusičnanů tak, aby byl co nejnižší. Příznivý vliv mají například slunečná stanoviště – slunce podporuje nejen příjem, ale hlavně spotřebu dusičnanů rostlinou.