Begonie pokojové kvetoucí pěkně kvetou, ale něco za to chtějí

2. 2. 2021

Vedle klasiky mezi begoniemi, tedy vedle voskovek a begonií hlíznatých, získávají zaslouženou pozornost jiné druhy nebo kříženci více druhů begonií.

Byly šlechtěny se záměrem, aby stále kvetly, měly větší květ a hodily se především do interiéru. Odrůdy druhu Begonia elatior, tj. begonie vyšší, takové požadavky splňují. Atraktivní květy jedno- i vícebarevné, větší až velké, hojné. Tato begonie se ve velkém pěstuje ze semen, doma jí můžeme i řízkovat. Vlastně, to jde i u voskovek a begonií hlíznatých, ale moc se to nepoužívá.

Begonie vyvýšená neboli pokojová begonie známá pod latinským názvem Begonia elatior

Begonia elatior: Pokojová begonie potřebuje speciální substrát bez vápníku, foto Ivan Dvořák

Chyby zamrzí

U begonie je tak trošku něco za něco. Když rostliny budeme mít na světlém místě, v teplotách okolo 18 °C (spíše méně), jednou za dva tři týdny je přihnojíme, pokvetou prakticky bez přestávky.

Když je máme v teple, nepokvetou tolik, budou se vytahovat. Když jsou ve větším chladu a mají více vody, uhnívají jim kořeny. Zasolený substrát se projevuje ve světlání listů, jejich prosychání, rostlina ztrácí zdravý vzhled, i když je v optimu tepla, světla, zálivky.

Begonie, ač jsou vlhkomilné, můžeme přelít. Sázíme je do vododržného substrátu (rašelinový, třeba s trochou perlitu), po zálivce však rostlina nesmí stát ve vodě. Zaléváme dvakrát, třikrát v týdnu, podle potřeby.

Řízkování begonií

Řízek begonie ze skupiny begonií okrasných listem, odrůdy známé pod názvem Lucerna; foto Shutterstock

Když rostliny přerostou do většího koštěte, snadno je umravníme řezem, z ořezaných částí můžeme udělat řízky na množení. Dobře koření v perlitu, v písku, rašelině, směsích jmenovaných materiálů. Řízky zakoření i ve vodě, lépe v hrnku než ve skleničce.

Co begoniím také vadí

Suchý vzduch, zálivková voda s obsahem vápníku, přímé slunce. Používáme-li hnojiva určená pro begonie, částečně tím eliminujeme zásadité soli obsažené v zálivkové vodě. Objeví-li se sviluška, potíráme jí (v prvním významu slova hubíme, ve druhém opravdu potíráme nebo stříkáme nějakým olejovým přípravkem, třeba se jménem Biool).

Nechceme-li mít begonii jako jedinou vápnostřežnou květinu, můžeme si vytvořit skupinu rostlin s podobnými nároky. To pak člověku není tak líto koupit to správné hnojivo, popřípadě jiné potřebné věci.

  • Máme-li dostatek prostoru v chladnějších světlých prostorách, můžeme je ozdobit hortenziemi, azalkami, kaméliemi. Begoniím bude vybraná společnost svědčit.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x