Vybíráte semena do letní zahrady? Bazalku, ostálku, slunečnici?

17. 1. 2020

Kdo rozmýšlí, které hosty z říše letniček pozve na jaře do zahrady, nejspíš už shromažďuje semínka a možná bude muset losovat, kdo se ještě vejde a kdo až napřesrok.

Nijak volbu neulehčíme, když připomeneme například pětici těchto zajímavých:

Ostálka Queen Lime Red

Sortiment ostálek zahrnuje téměř všechny barvy duhy. Queen Lime Red ovšem zaujme kombinací růžové barvy se světle žlutým, citronovým středem. Její fotka je hezká, naživo je květ ještě krásnější. Rostliny jsou vzpřímené a silné, květy vyniknou v záhoně i ve váze.

Ostálka v kombinaci růžových a citronových odstínů

Ostálka Queen Lime Red; foto Semo

Svatá bazalka thulsi

Patří k druhu Ocimum sanctum (Ocimum tenuiflorum). Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde tvoří dřevnatější polokeře vysoké 30–70 cm. Listy jsou protistojné, vejčité a zubaté, zelené nebo načervenalé a výrazně aromatické. Květenství je protáhlé s nafialovělými kvítky.

V Indii je bazalka thulsi svatá natolik, že se prakticky nepoužívá v kuchyni. Je spojená s bohem Višnu a jeho manželkou Lakšmí, bohyní štěstí a bohatství. Rostlina svaté bazalky se pěstuje v indických chrámech a zahradách, často přímo u vchodu do domu pro ochranu a štěstí jeho obyvatel.

V ostatních oblastech Asie slouží listy thulsi k ochucení bylinných čajových směsí. Jako léčivá rostlina bývá také surovinou pro výrobu  aromatického oleje. Svatá bazalka se používá v tradiční ayurvédské medicíně. Je ceněna jako adpatogen – látka, která vyrovnává různé procesy, které se v lidském těle odehrávají, a chrání člověka proti stresu.

Čaj z listů thulsi pomáhá proti nachlazení, rýmě a kašli, snižuje projevy cukrovky, má antioxidační účinky a zlepšuje paměť.

Rostlina thulsi je sice vytrvalá, ale citlivá na mráz, v Česku se dá proto pěstovat pouze jako letnička.

Semena vyséváme v polovině března do skleníku nebo za okno. Semenáčky rostou zpočátku pomaleji jako tradiční bazalky. Předpěstovanou sadbu vysazujeme v druhé polovině května. Svatá bazalka má poměrně vysoké nároky na teplotu, vyberte pro ni teplou a záhřevnou lokalitu. S trochou péče je však její pěstování jednoduché a bezproblémové.

 

Laskavec Autumn Palette

Laskavce u nás nepatři k nejoblíbenějším letničkám. Možná proto, že si nejeden zahrádkář představí při vyslovení jejich jména úporný plevel, který mu opět a opět vyrůstá na zahrádce.

Laskavec (Amaranthus) je příkladem toho, jak tenká je hranice mezi naším pojímáním plevele a kulturní rostliny. Tento rod zahrnuje vše – plevele, květiny, zeleninu i plodinu pro racionální výživu. Je kosmopolitní, vyskytuje se po celé zeměkouli.

Autumn Palette (Amaranthus paniculatus) v pastelových odstínech růžové, okrové a smetanově bílé barvy.

Rostliny dorůstají do výšky kolem 100 až 120 cm. Jejich mohutné laty vyniknou na záhonu, dají se rovněž řezat do váz i sušit. Tato nenáročná letnička vyžaduje dostatečnou vláhu, teplo a kvalitní, ale lehčí půdu.

Bílá slunečnice Moonshadow F1

Pro slunečnici je typická žlutá barva slunce. Velkokvětá odrůda Moonshadow F1 dosahuje výšky kolem 120 cm. Květní úbory s černým středem mají po obvodu velké jazykovité květy v bílé barvě s jemným růžovým podbarvením. Odrůda má větvící typ růstu, v porovnání s těmi jednostonkovými kvete podstatně delší dobu.

Když budete odstraňovat odkvetlá soukvětí s tvořícími se semeny, pokvete mnoho týdnů.

Moonshadow F1

Slunečnice Moonshadow; foto Semo

Moonshadow F1 patří do skupiny sterilních hybridů – netvoří v květech pyl. Tato vlastnost se projeví jako obrovské plus, pokud máte ve svém okolí pylového alergika, nebo i tehdy, když řežete slunečnice do vázy na stůl. Alergik nebude kýchat a ubrus na vašem stole zůstane čistý.

Aksamitník La Bamba

Odrůda výjimečného vzhledu pochází z téže šlechtitelské dílny jako odrůda Mr. Majestic, která má podélně pruhované květy s výraznou kombinací žluté a mahagonové barvy.

Odrůda La Bamba má podélné pruhy v květech žluté a oranžové. Rostliny jsou nízké, kompaktní, bohatě a dlouho kvetou.

Tagetes patula Mr. Majestic ve žluté a mahagonové kombinaci

Aksamitník Mr. Majestic; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x