
Gaury snášejí sucho; vlhká půda sníží jejich zimovzdornost
9. 9. 2021Rod Gaura se někdy česky označuje jako svíčkovec, nicméně osobně se přikláním k používání botanického jména gaura, které dobře zní také v češtině.
Kdo rozmýšlí, které hosty z říše letniček pozve na jaře do zahrady, nejspíš už shromažďuje semínka a možná bude muset losovat, kdo se ještě vejde a kdo až napřesrok.
Nijak volbu neulehčíme, když připomeneme například pětici těchto zajímavých:
Sortiment ostálek zahrnuje téměř všechny barvy duhy. Queen Lime Red ovšem zaujme kombinací růžové barvy se světle žlutým, citronovým středem. Její fotka je hezká, naživo je květ ještě krásnější. Rostliny jsou vzpřímené a silné, květy vyniknou v záhoně i ve váze.
Patří k druhu Ocimum sanctum (Ocimum tenuiflorum). Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde tvoří dřevnatější polokeře vysoké 30–70 cm. Listy jsou protistojné, vejčité a zubaté, zelené nebo načervenalé a výrazně aromatické. Květenství je protáhlé s nafialovělými kvítky.
V Indii je bazalka thulsi svatá natolik, že se prakticky nepoužívá v kuchyni. Je spojená s bohem Višnu a jeho manželkou Lakšmí, bohyní štěstí a bohatství. Rostlina svaté bazalky se pěstuje v indických chrámech a zahradách, často přímo u vchodu do domu pro ochranu a štěstí jeho obyvatel.
V ostatních oblastech Asie slouží listy thulsi k ochucení bylinných čajových směsí. Jako léčivá rostlina bývá také surovinou pro výrobu aromatického oleje. Svatá bazalka se používá v tradiční ayurvédské medicíně. Je ceněna jako adpatogen – látka, která vyrovnává různé procesy, které se v lidském těle odehrávají, a chrání člověka proti stresu.
Čaj z listů thulsi pomáhá proti nachlazení, rýmě a kašli, snižuje projevy cukrovky, má antioxidační účinky a zlepšuje paměť.
Rostlina thulsi je sice vytrvalá, ale citlivá na mráz, v Česku se dá proto pěstovat pouze jako letnička.
Semena vyséváme v polovině března do skleníku nebo za okno. Semenáčky rostou zpočátku pomaleji jako tradiční bazalky. Předpěstovanou sadbu vysazujeme v druhé polovině května. Svatá bazalka má poměrně vysoké nároky na teplotu, vyberte pro ni teplou a záhřevnou lokalitu. S trochou péče je však její pěstování jednoduché a bezproblémové.
Laskavce u nás nepatři k nejoblíbenějším letničkám. Možná proto, že si nejeden zahrádkář představí při vyslovení jejich jména úporný plevel, který mu opět a opět vyrůstá na zahrádce.
Laskavec (Amaranthus) je příkladem toho, jak tenká je hranice mezi naším pojímáním plevele a kulturní rostliny. Tento rod zahrnuje vše – plevele, květiny, zeleninu i plodinu pro racionální výživu. Je kosmopolitní, vyskytuje se po celé zeměkouli.
Autumn Palette (Amaranthus paniculatus) v pastelových odstínech růžové, okrové a smetanově bílé barvy.
Rostliny dorůstají do výšky kolem 100 až 120 cm. Jejich mohutné laty vyniknou na záhonu, dají se rovněž řezat do váz i sušit. Tato nenáročná letnička vyžaduje dostatečnou vláhu, teplo a kvalitní, ale lehčí půdu.
Pro slunečnici je typická žlutá barva slunce. Velkokvětá odrůda Moonshadow F1 dosahuje výšky kolem 120 cm. Květní úbory s černým středem mají po obvodu velké jazykovité květy v bílé barvě s jemným růžovým podbarvením. Odrůda má větvící typ růstu, v porovnání s těmi jednostonkovými kvete podstatně delší dobu.
Když budete odstraňovat odkvetlá soukvětí s tvořícími se semeny, pokvete mnoho týdnů.
Moonshadow F1 patří do skupiny sterilních hybridů – netvoří v květech pyl. Tato vlastnost se projeví jako obrovské plus, pokud máte ve svém okolí pylového alergika, nebo i tehdy, když řežete slunečnice do vázy na stůl. Alergik nebude kýchat a ubrus na vašem stole zůstane čistý.
Odrůda výjimečného vzhledu pochází z téže šlechtitelské dílny jako odrůda Mr. Majestic, která má podélně pruhované květy s výraznou kombinací žluté a mahagonové barvy.
Odrůda La Bamba má podélné pruhy v květech žluté a oranžové. Rostliny jsou nízké, kompaktní, bohatě a dlouho kvetou.
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.