Vybíráme růže pro výsadbu i svou první pěstitelskou zkušenost

14. 4. 2019

Všechno je jednou poprvé. I výsadba růží, květin, které hrají svoji vlastní ligu. Někdy se růže zdají náladové, ale častěji obdivujeme jejich vůlí kvést prakticky celou sezonu.

Růže symbolizují krásu, lásku a vášeň. V květomluvě značí lásku červené květy, o vášni vypovídají oranžové, odpuštění naznačují růžové, nevinnost či pokoru prozrazují bílé květy, zradu nebo rozchod prý předvídají ty žluté…

Grande Amore

Grande Amore je typická velkokvětá růže zasvěcená „velké lásce“. Velké svítivě rudé květy jsou krásné v zahradě i ve váze, dorůstá do 80 cm výšky.

Každopádně krásné a zdravé růže si na vlastní zahradě může vypěstovat každý. Špičkové moderní kultivary totiž nevyžadují tolik péče, jak se občas traduje.

Kompozice růží v zahradě

  • Z růží lze tvořit
  • vyšší živé ploty,
  • nižší lemy záhonů,
  • plošné výsadby pravidelných tvarů,
  • ale i zcela přírodní kompozice, ve kterých se uplatní i další trvalky, trávy a keře.
Růže v kompozici s listy okolních rostlin

Růže v zahradním zákoutí. Mandy patří do skupiny miniaturních růží. Rudá barva, kompaktní růst a množství drobnějších květů ji předurčují do nádob a skalek.

Nejlépe růže vyniknou právě ve smíšeném záhonu v kombinaci s trvalkami, cibulovinami a okrasnými trávami. Při hledání správných kombinací dbáme na harmonii barev – ladíme je buď „tón v tónu“, nebo naopak do barevných kontrastů. Na jednom stanovišti zpravidla není vhodné kombinovat teplé a studené tóny – efektní je prolínání teplé žluté, oranžové s přechodem k červené nebo naopak chladné bílé, růžové a purpurové.

Podobně zacházíme i se strukturami rostlin – jemnými trávami, levandulemi a šantou můžeme rozvolnit smíšený záhon s kontrastem plnokvětých kultivarů růží. Tradiční je rovněž kombinace růží se stříhaným zimostrázem (buxus) – ten se využívá především k olemování růžových záhonů nebo k vytváření stříhaných koulí.

Jak pěstujeme růže

Pro sázení růží na jaře se můžeme rozhodnout i kvůli tomu, že zahradní centra bývají růžemi lépe zásobena než na podzim. Při nákupu rostlin sledujeme především konkrétní odrůdu, abychom měli jistotu, že kupujeme přesně to, co chceme.

Gebrüder Grimm – mnohokvětá růže

Gebrüder Grimm – mnohokvětá růže dorůstající 80 cm rozzáří každý záhon

Zároveň sledujeme, zda je rostlina v dobré kondici – není poškozená či zaschlá. Sazenice růží lze koupit také v kontejneru s bio obalem, se kterým se i vysazuje. Má to mnoho výhod: především máme dost času mezi zakoupením a výsadbou, takže si můžeme vše v klidu rozmyslet či dokoupit další rostliny. Pokud je stonek sazenice zelený a substrát vlhký, máme jistotu, že rostlina je v pořádku. Při výsadbě růži vyklepneme z kontejneru i s bio obalem a zasadíme, aniž by se poškodil kořenový bal.

Pro růže je ideální slunné a vzdušné místo. Není však nezbytně nutné celodenní slunce, stačí 4–5 hodin svitu. Částečné zastínění tedy není na závadu – růže alespoň tak rychle neodkvétají.  Do stinnějších míst vybíráme odrůdy, které jsou naprosto zdravé.

Odolná odrůda Larisa

Odolná odrůda Larisa ze skupiny půdopokryvných růží dorůstá až 80 cm a vyniká kvetením v porcelánově růžové barvě

Půda pro růže

Růžím nejlépe vyhovují hluboké, hlinitopísčité až hlinité půdy, s dostatkem živin. Reakce půdy by se měla pohybovat od 5,5 do 6,5 pH, tedy slabě kyselá.

Půdu před vlastní výsadbou důkladně zpracujeme, nejlépe hlubokým přerytím a zapravením organické hmoty (kompost, proleželý hnůj). Pozor – čerstvý hnůj růže nesnášejí! Půdu můžeme vylepšit speciální zeminou určenou pro růže a dlouhodobým hnojivem. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou růže vděčné za vydatnou zálivku.

Na trhu je k dostání speciální mulč určený k růžím. Geotextílii k růži nedávejme, zabraňuje přístupu vzduchu ke kořenům. Pokud sázíme růži po předchozí růži, vyměňme v jámě co největší množství zeminy.

Pokud jste zatím nepropadli kouzlu růží, dáme vám dobrou radu: Kupte si jednu sazenici špičkové růže a zkuste to. Stojí to za to!

Důležitá je hloubka výsadby. Rozhodující je místo štěpování, které poznáme podle typického „uzlu“ na kořenovém krčku. Toto místo musí být 3–5 cm pod úrovní terénu. Kolem čerstvě vysazené růže vytvořme nízkou hráz, která zabrání úniku vody při zalévání.

Foto autorka

Zdroj Zahrádkář 4/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 1. 2025

Teplý leden zahradu trápí; jak pomoci dřevinám, růžím, vřesu

Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x