Voďanka: vodní rostlina s ohroženou budoucností

6. 8. 2022

Nejčastěji se voďanka vyskytuje hlavně v mrtvých ramenech, tůních a na okrajích rybníků. Přesto patří v Česku k silně ohroženým druhům.

Voďanka žabí (Hydrocharis morsus-ranae) ze stejnojmenné čeledi voďankovité je vytrvalá bylina vytvářející růžice srdčitých, plovoucích listů o průměru až 30 cm s okrouhle ledvinitými čepelemi velkými kolem 4 cm. Voďanka se rozrůstá až 20 cm dlouhými výběžky a na hladině vytváří husté porosty. Kořeny má podobně jako mnoho dalších plovoucích rostlin mohutně větvené, což jí umožňuje efektivně přijímat živiny přímo z vody.

Voďanka (Hydrocharis morsus-ranae)

Voďanka (Hydrocharis morsus-ranae)

Voďanka v druhé polovině léta rozkvétá nápadnými trojčetnými bílými kvítky se žlutou bází. Vytváří zvlášť samčí květy, které jsou větší a nesou 9–12 tyčinek. Samičí květy jsou o něco menší a obsahují 6 čnělek. Plodem jsou tobolky s drobnými semeny.

Jak voďanka přezimuje

Na podzim rostlina žloutne a odumírá. Ve skutečnosti však neodumře celá. Na koncích výběžků i ve středu listových růžic rostlina vytváří tmavě zelené, cibulovité, 3–4 mm velké přezimující pupeny, tzv. turiony. Ty pak klesají ke dnu, kde přezimují.

Turiony jsou přezimující pupenky voďanky

Klíčící turiony

Na jaře, když se prohřeje voda, vyplavou turiony k povrchu hladiny, kde začnou klíčit a vyvíjet se v nové rostliny. Pokud nádrž na zimu vypouštíme, turiony sesbíráme a přezimujeme v chladničce a to v uzavřené nádobě s vodou. Na jaře je po napuštění jezírka vrátíme ven.

Snadné pěstování

Listy voďanky Limnobium spongia

Listy Limnobium spongia

Voďanka žabí roste v mělkých stojatých nebo jen mírně proudících vodách. Vywskytuje se na rozlehlém území od západní Evropy až do západní Asie.

V Česku však z mnoha míst vymizela kvůli vyhrnování okrajů rybníků, melioracím lužních území a kvůli narovnávání vodních toků. Stala se silně ohroženým druhem.

Pěstování voďanky je relativně snadné. V hlubší vodě se vznáší na hladině, v mělčí občas zakořeňuje v bahnitém dně.

Na substrát dna není vybíravá. Dobře roste nejen v bahnitém, ale také v písčitém dně nebo v nádržích zanesených vrstvou organogenního sedimentu.

V létě při vyschnutí vody je schopná přežít na mokrém substrátu.

Stanoviště preferuje osluněná, ale dobře roste i v polostínu, kde ovšem méně kvete. Daří se jí ve středně až živinami bohatých vodách. Ve vodách s nadbytkem živin se rychle rozrůstá a zastiňuje hladinu.

Kde je voďance dobře 

Voďanku můžeme pěstovat při okrajích větších nádrží, kde může vytvářet samostatné porosty nebo podrost vysokých druhů skřípince a rákosu. Pěkně vypadá i v nádržích s leknínystulíky, jejichž porosty mozaikovitě prorůstá. Často se sama vlivem větru rozšíří i do dalších částí nádrže, kde při březích kotví svými dlouhými kořeny.

Hustý porost na vodních plochách z voďanky

Voďanka vytváří na hladině husté porosty

Rostlina je poměrně drobná, proto ji můžeme vysazovat i do menších mělkých nádrží. Pokud však nádrž nechceme mít celou pokrytou listy voďanky, musíme ji v průběhu léta protrhávat. Pěkně působí i v širších nádobách s vodou. Nádoba by pak měla být alespoň 20 cm vysoká. 

Voďanka a choroby

Je to vcelku odolná rostlina, která na choroby příliš netrpí. Na jaře mohou být klíčící rostliny okusovány vodními plži, v létě za suchého počasí škodí na květech a listech některé druhy mšic a další hmyz.

Méně známé druhy

Podobným, u nás prozatím jen ojediněle pěstovaným druhem je Limnobium spongia, pocházející ze Severní Ameriky. Je to rostlina obojživelná, v mělké vodě koření v substrátu a listy vyrůstají z vody. V hluboké vodě její listy plavou na hladině a ze spodní strany vytvářejí potom jakési duté plováky, které rostlinu nadnášejí. Květy jsou drobné a mají krémovou barvu. Na zimu rovněž vytváří turiony. Pokud ji pěstujeme ve skleníku, pokračuje v růstu i přes zimu.

Drobnějším a hlavně akvaristy pěstovaným druhem je z tropů a subtropů Ameriky pocházející Limnobium laevigatum. Poměrně hodně účinně odebírá dusíkaté látky z vody a současně svými výměšky potlačuje množení řas.

Zdroj: Sbírka vodních a mokřadních rostlin,
Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Třeboň

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x