V záplavě květů exotické pnoucí pyrostegie

3. 1. 2024

V jižní Evropě, tropech a teplejších subtropech všech kontinentů je pyrostegie bezesporu jednou z nejčastěji vysazovaných okrasných rostlin.

Pyrostegie vznešená, tak zní celé české jméno rostliny (Pyrostegia venusta) patří do čeledi trubačovitých (Bignoniaceae). Tam také řadíme u nás běžně pěstovaný, příbuzný druh trubače kořenujícího (Campsis radicans), který na rozdíl od pyrostegie snáší podmínky naší kontinentální zimy bez problémů.

Původem pochází pyrostegie z teplých oblastí Brazílie, Argentiny a Bolívie. Dnes už je rozšířena všude, kde jí podmínky dovolují přezimovat. V Tichomoří a Austrálii je dokonce považována za invazivní druh, který výrazně expanduje do volné krajiny a utlačuje původní rostlinná společenstva. Z toho však v našich podmínkách nemusíme mít žádné obavy, protože rostlinu spolehlivě likvidují teploty klesající na delší dobu pod 0 °C.

Pěstování pyrostegie v Čechách

Tato exotická rostlina vytváří sytě zelené, zpeřené listy a nitkovité, trojdílné úponky, kterými se snadno přichycuje. Květy, které se vyvíjejí v koncových latách, jsou až 7 cm dlouhé a oranžovočervené. U některých jedinců i žlutočervené. Typické pro tento květ je mírné prohnutí trubky, nazpět ohnuté čtyři korunní cípy a odkvetlý zbytek květu visící několik dní na zbytku čnělky.

V přírodě dorůstá délky až 15 m. Při pěstování v nádobě bude záležet, jak moc prostoru ji budeme schopni poskytnout. A abychom se dočkali květů, měli bychom zohlednit několik jejích specifik.

visící květ pyrostegie

Detail květu pyrostegie

  • Je to především velikost rostliny. Pokud budeme rostlinu neustále řezat, zakracovat a omezovat v růstu, květů se příliš nedočkáme. Naopak bychom ji měli nechat řádně narůst do výšky alespoň 2 či 3 metrů.
  • Její výhony cíleně omotáváme kolem konstrukce umístěné v pěstební nádobě. Musíme totiž počítat s tím, že neořezanou rostlinu budeme do přezimovacích prostor odnášet i s opěrnou konstrukcí. Jen tak máme šanci dočkat se květů a to dokonce i v zimě, kdy také kvete.
  • Současně vyžaduje dostatečné přihnojování a to na začátku vegetace hnojivy s vyšším obsahem dusíku, v pozdější fázi léta přejdeme ke hnojivům podporujícím vyzrávání pletiv a zakládání generativních orgánů, tedy květů.
  • Důležitá je v tomto ohledu také velikost pěstitelské nádoby, která by měla adekvátně odpovídat velikosti pěstovaného jedince. Bohužel velké přenosné nádoby jsou vhodné pro pyrostegii, méně pak už pro pěstitele z důvodu nutné jarní a podzimní manipulace.
  • Pro zimování musíme bezpodmínečně zajistit světlo a teploty okolo 10–15 °C.
  • Na ostatní pěstitelské podmínky není představovaný druh nijak náročný.

Druh je opravdovým skvostem mezi pnoucími přenosnými rostlinami, proto se v poslední době objevuje poměrně často v nabídkách zahradnických firem.

Nejen krásná, ale i užitečná

barevené květy pyrostegie

Pyrostegie je hojně kvetoucí

Pěstování pyrostegie bych doporučil každému, kdo má zálibu v pěstování exotických rostlin. Snad ještě jedna zajímavost na závěr. Osobně jsem se setkal s domorodci z bolivijské nížinné oblasti, kde se pyrostegie vyskytuje jako původní druh. Její listy využívaly jako přípravek proti střevním infekcím a průjmovým onemocněním. Z toho můžeme odvodit, že pyrostegie je nejen vznešená, ale také užitečná.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x