V jižní Evropě, tropech a teplejších subtropech všech kontinentů je pyrostegie bezesporu jednou z nejčastěji vysazovaných okrasných rostlin.
Pyrostegie vznešená, tak zní celé české jméno rostliny (Pyrostegia venusta) patří do čeledi trubačovitých (Bignoniaceae). Tam také řadíme u nás běžně pěstovaný, příbuzný druh trubače kořenujícího (Campsis radicans), který na rozdíl od pyrostegie snáší podmínky naší kontinentální zimy bez problémů.
Původem pochází pyrostegie z teplých oblastí Brazílie, Argentiny a Bolívie. Dnes už je rozšířena všude, kde jí podmínky dovolují přezimovat. V Tichomoří a Austrálii je dokonce považována za invazivní druh, který výrazně expanduje do volné krajiny a utlačuje původní rostlinná společenstva. Z toho však v našich podmínkách nemusíme mít žádné obavy, protože rostlinu spolehlivě likvidují teploty klesající na delší dobu pod 0 °C.
Tato exotická rostlina vytváří sytě zelené, zpeřené listy a nitkovité, trojdílné úponky, kterými se snadno přichycuje. Květy, které se vyvíjejí v koncových latách, jsou až 7 cm dlouhé a oranžovočervené. U některých jedinců i žlutočervené. Typické pro tento květ je mírné prohnutí trubky, nazpět ohnuté čtyři korunní cípy a odkvetlý zbytek květu visící několik dní na zbytku čnělky.
V přírodě dorůstá délky až 15 m. Při pěstování v nádobě bude záležet, jak moc prostoru ji budeme schopni poskytnout. A abychom se dočkali květů, měli bychom zohlednit několik jejích specifik.
Druh je opravdovým skvostem mezi pnoucími přenosnými rostlinami, proto se v poslední době objevuje poměrně často v nabídkách zahradnických firem.
Pěstování pyrostegie bych doporučil každému, kdo má zálibu v pěstování exotických rostlin. Snad ještě jedna zajímavost na závěr. Osobně jsem se setkal s domorodci z bolivijské nížinné oblasti, kde se pyrostegie vyskytuje jako původní druh. Její listy využívaly jako přípravek proti střevním infekcím a průjmovým onemocněním. Z toho můžeme odvodit, že pyrostegie je nejen vznešená, ale také užitečná.
Foto autor a Shutterstock
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.