Tricyrtisy: hadí lilie z východní Asie zkrášlí podzimní zahradu

31. 10. 2020

Kvetou relativně pozdě, obvykle koncem léta nebo na podzim. Jako mnohým trvalkám i tricyrtisům sluší víc než osamělost, když jsou na záhonu ve skupině.

Tyto zajímavé trvalky se vyskytují od podhůří Himálaje po východní Asii, Japonsko, Filipíny a Tchaj-wan. V Evropě je nabízejí trvalkové školky, zahradnictví či zahradní centra., ale častými obyvateli zahrady se nestaly. Možná právě kvůli pozdní době kvetení.

Jako české pojmenování rodu Tricyrtis (čeleď Liliaceae) se nejčastěji uvádí liliovka nebo hadí lilie, popř. také trojhrotka. a to kvůli podobnosti s květy některých lilií či s tvarem tobolky. Rod čítá asi 18 druhů.

Tricyrtisy jsou vytrvalé rostliny, které se rozrůstají podzemními, poloplazivými oddenky. Nadzemní část je obvykle 60–80 cm vysoká. Lodyhy se střídavými, jasně zelenými listy jsou obvykle vzpřímené nebo vystoupavé. Rostliny po konci vegetace zcela zatahují a na jaře raší z podzemních pupenů.

Rozmanitost květů

Velmi atraktivní a barevně i tvarově poměrně neobvyklé jsou především květy. Jsou tvořeny šesti okvětními, hvězdicovitě uspořádanými plátky, které jsou obvykle krémově bílé (popř. narůžovělé či modrofialové) s velmi nápadnými, purpurovými skvrnami. Některé druhy kvetou i jasně žlutě.

Z květů rovněž velmi výrazně vyčnívá pestře zbarvená blizna a prašníky. Květy vyrůstají buď z úžlabí listů, nebo jako zkrácený květní stonek nesoucí obvykle několik květů a prorůstající z konce lodyhy.

Stanoviště, půda, škůdci, množení

Tricyrtisy jsou rostliny polostinných až stinných stanovišť. V přírodě rostou obvykle na okrajích lesních porostů či v lesních světlinách. Podobnému stanovišti, tedy polostinnému, až zastíněnému místu pak dávají přednost i v zahradní kultuře. Velmi dobře se kombinují např. s bohyškami (Hosta), čechravami (Astilbe), čemeřicemi (Helleborus), kokoříky (Polygonatum), dlužichami (Heuchera), ostřicemi (Carex), kapradinami a jinými trvalkami upřednostňujícími polostinné stanoviště.

Podzimní zbarvení rostlin

Podzimní zbarvení tricyrtisů

Problematičtí však mohou být slimáci, kterým tyto rostliny velmi chutnají.

Vyhovuje jim mírně kyselá, vlhčí, resp. nevysychavá, propustná půda bohatá na humus. Hůře naopak snášejí půdy těžší a příliš sléhavé. Chorobami ani škůdci obvykle nijak zvlášť netrpí.

Množení tricyrtisů je možné podzimním výsevem čerstvého osiva do výsevních misek, které ponecháme přes zimu například v pařeništi, aby osivo mohlo projít obdobím chladu. Samozřejmě se rostliny dají množit i vegetativně, a to buď rozdělením větších trsů, stonkovými řízky či fragmenty podzemních oddenků.

Druhy a odrůdy

Sortiment pěstovaných druhů a odrůd je poměrně bohatý. Asi nejběžnějším druhem je Tricyrtis hirta (liliovka srstnatá) původem z Japonska. Jeho květy vyrůstají obvykle z úžlabí listů zhruba od poloviny po zbytek horní části stonku.

Často nabízeným druhem je také Tricyrtis formosana, původem z horských lesů Tchaj-wanu. Zkrácený květní stonek prorůstá z konce lodyhy a nese obvykle několik jednotlivých, hustě skvrnitých květů.

Tchajwanským druhem je rovněž Tricyrtis lasiocarpa s modrofialově zbarvenými okvětními lístky s purpurovými skvrnami.

Tricyrtis lasiocarpa

Tricyrtis lasiocarpa z Tchaj-wanu

Velmi atraktivní, ale o něco náročnější jsou japonské Tricyrtis macrantha a Tricyrtis macrantha subsp. macranthopsis s mimořádně atraktivními, jasně tmavě žlutými, velkými, zvonkovitými květy s vnitřní částí hustě pokrytou červeně purpurovými skvrnami.

Tricyrtis macrantha subsp macranthopsis

Japonská liliovka Tricyrtis macrantha subsp macranthopsis

V nabídkách trvalkových školek bývají rovněž kultivary selektované z botanických druhů (např. Miyazaki jako kompaktnější forma Tricyrtis hirta) nebo vzniklé křížením. Příkladem může být např. Blue Wonder nebo Sinonome (T. hirta x T. formosana) s velmi výrazně zbarvenými květy.

Tricyrtisy jsou rostliny, které určitě stojí za pozornost. Svými neobvyklými květy a zejména pozdní dobou kvetení dokážou zpestřit polostinná stanoviště na zahradě v období, kdy je většina ostatních zahradních trvalek s podobnými stanovištními nároky již dávno po odkvětu. Tyto rostliny si můžete prohlédnout ve sbírkách Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x