Také následující výběr druhů s podobnými nároky lze použít ve společném záhonu. Nebo trvalky začleníme do záhonu letních květin. Pokvetou dlouho do podzimu.
Středně vysoký druh (50–120 cm). Typické jsou tmavě zelené, lesklé listy. Dobře se dá použít i k řezu. Počet odrůd se dá počítat na desítky či stovky. Hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii) nabízí velmi pestrou barevnou škálu od čistě bílé přes odstíny modré, fialové až po karmínově červené odrůdy.
Blízce příbuzná i podobná, ale nižší, je hvězdnice křovitá (A. dumosus). Od předchozího druhu se liší hlavně výškou, kdy odrůdy dorůstají od 20–50 cm. Hodí se zejména na okraje záhonů a na plošné výsadby. Během vegetace mohou být některé odrůdy napadány padlím.
U tohoto druhu převažují až na výjimky vysoké odrůdy s výškou 1 až 1,5 m. Květy jsou větší. Typické jsou drsně chlupaté listy. K řezu se hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae). moc nehodí, protože ve váze zavírá úbory. Ve srovnání s předchozími druhy lépe snáší sušší stanoviště nebo občasné mírné přísušky. Nicméně obecně se nejedná o druh na suché stanoviště.
Typické pro tento druh jsou velmi jemné listy a relativně drobné květy (obvykle kolem 1 cm v průměru). Květy se však objevují ve velkém množství. V sortimentu jsou odrůdy s bílými, světle růžovými nebo světle fialovými květy.
Většinu sortimentu vztaženého k druhu hvězdnice vřesovcovitá (A. ericoides) tvoří spíše kříženci. Velmi hezkou odrůdou je např. Finale s drobnými a relativně tmavě růžovými květy, kvetoucí dlouho do podzimu a dorůstající výšky kolem 2 m. Příkladem nižší odrůdy je Lovely se světle růžovými květy a výškou kolem 80 cm.
Uvedeným hvězdnicím vyhovuje téměř každá zahradní půda s dostatečným obsahem živin a stanoviště na plném slunci, popř. v mírném polostínu. Během vegetace vyžadují dostatek vláhy, resp. nevysychavou půdu. Množí se téměř výhradně vegetativně, dělením obvykle v jarních měsících popř. i jindy za vegetace.
Zařazení této rostliny mezi podzimní trvalky bude asi pro mnohé překvapením. Kakosty totiž obvykle kvetou na přelomu května a června a kvetení již neopakují. Tato výjimečná odrůda kakostu (Geranium Rozanne) patří k těm nemnoha, které vydrží kvést od počátku června až do počátku října. Květy jsou modrofialové. Dorůstá asi 50–60 cm a velmi dobře se jí daří na plném slunci nebo v polostínu v nevysychavé, ale jinak běžné zahradní půdě.
Nakvétá koncem léta masou drobnějších (asi 5 cm v průměru velkých), svítivě žlutých květů. Samotná rostlina je velmi vzrůstná a bez problému doroste do 2 či 2,5 m výšky. Hodí se tedy zejména do pozadí větších trvalkových výsadeb nebo před vzrostlejší keře či menší stromy. Velmi dobře roste na plném slunci i v polostínu. Během vegetace vyžaduje slunečnice drobnokvětá (Helianthus microcephalus) dostatek vláhy, resp. nevysychavou půdu. Snadno lze množit jarním dělením trsů.
V naší zahradnické praxi se jedná o rostlinu pěstovanou velmi zřídka. Je to ale škoda, protože sortiment pozdě letních vysokých trvalek dokáže obohatit o zářivě žluté květy. V anglicky psané literatuře bývá tento druh občas uváděn jako golden aster, tedy zlatá astra. Toto pojmenování nemá nijak daleko od pravdy. Habitus i výška této rostliny velmi připomíná druh Aster novae-angliae. Rostlina dorůstá až 140 cm a nakvétá obvykle ve druhé polovině září a kvetení trvá až do října. Pěstitelské i stanovištní nároky jsou stejné jako u A. novae-angliae. Druh dobře snáší i sušší stanoviště. Množí se snadno jarním dělením trsů nebo zakořeňováním oddělků.
Skutečný nezmar – vzrůstná, dlouhověká a trsnatě rostoucí odrůda (Helianthus Lemon Queen) se světle žlutými květy dorůstá zhruba 150–180 (200) cm. Velmi dobře roste v každé zahradní půdě na plném slunci i v polostínu. Potřebuje pouze stále mírně vlhkou půdu. Občasné přísušky snáší ale bez problémů. Snadno lze množit jarním dělením trsů.
Tato třapatka (Rudbeckia triloba) je typicky krátkověkou, resp. pouze dvou až tříletou rostlinou. I tak ale určitě stojí za pozornost. V roce výsevu vytvoří obvykle pouze listovou růžici a kvete druhým rokem, po odkvětu pak obvykle odumírá, popř. přežívá do dalšího roku.
Jde o mohutnější bylinu dorůstající 80–100 (150) cm, kdy i jednotlivé rostliny nakvétají desítkami drobnějších jasně žlutých květů s tmavým terčem. Dobře snáší sušší stanoviště a štěrkovité půdy. Obvykle se sama snadno přesévá. Lze ji dobře použít do přírodních partií a do výsadeb kde nevadí, že si rostlina bude žít vlastním životem, kdy může samovolně osidlovat neosazená místa.
Tato již klasická odrůda jinak velmi bohatého sortimentu vysokých rozchodníků vyniká zejména mohutným vzrůstem, velmi dobrou vytrvalostí, načervenalým zbarvením listů a stonků a velkými, skoro plochými květenstvími tvořenými mnoha sty světle růžovými kvítky. Rozchodník (Sedum Matrona) velmi dobře snáší sušší stanoviště na plném slunci a jde rovněž o rostlinu velmi atraktivní pro včely. Množí se snadno jarním dělením.
Tak jako většina ostatních zlatobýlů vyniká i tento druh (Solidago speciosa) zářivě žlutými kvítky seskupenými v hustých, v tomto případě jakoby klasovitých květenstvích. Jde o trsnatě rostoucí druh, který se nijak agresivně nešíří do okolí. Hodí se zejména do kombinací s okrasnými trávami či podobně vysokými trvalkami nakvétající koncem léta (Aster, Rudbeckia aj.). Na stanoviště je zcela nenáročný. Vyhovuje mu plné slunce a dobře snáší i sušší půdu.
Foto autor
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.