Svým způsobem je tabák trestem za dobytí Ameriky. Topivo do dýmek, cigaret, doutníků, viržinek, bago na žvýkání.
Tabák se však užíval i jako insekticid a to jak v podobě doutnající hromádky na prkénku ve skleníku, tak ve formě výluhu či vývaru, kterým se po řádném naředění ošetřovaly rostliny proti škůdcům.
Nikotin je jed, který dokáže zamávat nejen s organizmem člověka, ale i s tělíčky mnohého hmyzu, členovců. Po éře, kdy se v zahradách pěstovala machorka, ale i tabák viržinský na domácí pokouření v dobách, kdy ho byl nedostatek, přišla éra jeho okrasného významu. Okrasné tabáky zastupuje například tabák Sanderův (Nicotiana x sanderae). Je to kříženec tabáku křídlatého (Nicotiana alata) a tabáku Nicotiana forgetiana.
Machorka (Nicotiana rustica) dorůstala zhruba do 120 cm, okrasné tabáky jsou podle odrůdy vysoké od 30 do 60-80 cm. Odrůdy a druhy se tedy liší nejen barvou květů, ale trochu i jejich tvarem, vzrůstností rostlin.
Všechny tabáky se pěstují ze semen. Semena jsou velmi jemná, vysypaná na stůl by mohla být snadno zaměněna za nepořádek. V jednom gramu je do 13 tisíc semen. Sejí se nařídko, na urovnaný a přitlačený povrch substrátu. Zalévají se spíše spodem, nebo střičkou, nezasýpají se.
Tabáky jsou hmyzosnubné. A vybraly si k opylení spíše tmavou část dne, večer a noc. Květy okrasných tabáků jsou voňavé, vůně nejvíce vyniká, když stoupá na večer vzdušná vlhkost, ochlazuje se. S večerem přibývají na přítažlivosti. Lákají hmyz a zejména noční motýly.
Málo vzrůstné odrůdy se mohou pěstovat na balkoně, terase, v nádobách, takže můžeme mnohdy pozorovat rejdění nočních motýlů i za oknem. Vyšší patří do záhonů ven. Vyšší prakticky čisté botanické druhy se vysazují jako dominanty v okrasných výsadbách. Například tabák křídlatý (Nicotiana alata), Nicotiana longiflora, Nicotiana noctiflora a další druhy.
Bývaly doby, kdy měl stát monopol na pěstování a prodej tabáku. Snad už pěstování toho viržinského nebo machorky není postižitelné, jako za první republiky a nejspíše i za následující války.
Tabák viržinský má pěkné velké (20–30 cm dlouhé ), zvlněné, obrvené (jemně chlupaté), podlouhle vejčité listy, dorůstá v dobrých půdách do dvou metrů a má květenství zpravidla s příjemně růžovými nebo červenými květy. Dá se říct, že když byly klimatické podmínky u nás horší, tabáky prosperovaly jen na nejteplejších místech republiky, byl o ně zájem větší. Dneska si kuřáci bez potíží mohou zkusit sbírat, fermentovat a sušit listy tabáku té nejlepší kvality.
Zhruba metr vysoký je zeleně kvetoucí tabák selský (Nicotiana rustica). I když by název sváděl k určení místa původu vedle Evropy, není tomu tak, pochází z Ameriky. K pěstování jsou vhodné těžké, živné, zavlažované půdy. Ta dává předpoklad sklizně kvalitních listů.
Tabák selský nebo též machorka není srovnatelný s tabákem viržinským. Říct, že je méně kvalitní na výrobu cigaret, je diskutabilní. Jsou oblasti světa, kde je oblíbený, zejména v Asii, na území bývalého SSSR. Dodneška se zde pěstuje, dělají se z něho cigarety. Pokud byste se po nich někdy ptali, jsou to například Bělomorky.
Foto autor
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.