Tabáky: dříve i užitkové, dnes okrasné rostliny

15. 2. 2021

Svým způsobem je tabák trestem za dobytí Ameriky. Topivo do dýmek, cigaret, doutníků, viržinek, bago na žvýkání.

Tabák se však užíval i jako insekticid a to jak v podobě doutnající hromádky na prkénku ve skleníku, tak ve formě výluhu či vývaru, kterým se po řádném naředění ošetřovaly rostliny proti škůdcům.

Nikotin je jed, který dokáže zamávat nejen s organizmem člověka, ale i s tělíčky mnohého hmyzu, členovců. Po éře, kdy se v zahradách pěstovala machorka, ale i tabák viržinský na domácí pokouření v dobách, kdy ho byl nedostatek, přišla éra jeho okrasného významu. Okrasné tabáky zastupuje například tabák Sanderův (Nicotiana x sanderae). Je to kříženec tabáku křídlatého (Nicotiana alata) a tabáku Nicotiana forgetiana.

Jak tabák pěstovat

Machorka (Nicotiana rustica) dorůstala zhruba do 120 cm, okrasné tabáky jsou podle odrůdy vysoké od 30 do 60-80 cm. Odrůdy a druhy se tedy liší nejen barvou květů, ale trochu i jejich tvarem, vzrůstností rostlin.

Všechny tabáky se pěstují ze semen. Semena jsou velmi jemná, vysypaná na stůl by mohla být snadno zaměněna za nepořádek. V jednom gramu je do 13 tisíc semen. Sejí se nařídko, na urovnaný a přitlačený povrch substrátu. Zalévají se spíše spodem, nebo střičkou, nezasýpají se.

  • Rostlinky se podle hustoty velmi brzo pikýrují do misek, truhlíků, postupně se přesazují do větších kelímků. Otužené se vysazují ven až po ledových mužích. Snažíme se abychom dopěstovali pevné, menší rostliny, které by po výsadbě dobře odolávaly větru, dešti.

Tabáky jsou hmyzosnubné. A vybraly si k opylení spíše tmavou část dne, večer a noc. Květy okrasných tabáků jsou voňavé, vůně nejvíce vyniká, když stoupá na večer vzdušná vlhkost, ochlazuje se. S večerem přibývají na přítažlivosti. Lákají hmyz a zejména noční motýly.

Málo vzrůstné odrůdy se mohou pěstovat na balkoně, terase, v nádobách, takže můžeme mnohdy pozorovat rejdění nočních motýlů i za oknem. Vyšší patří do záhonů ven. Vyšší prakticky čisté botanické druhy se vysazují jako dominanty v okrasných výsadbách. Například tabák křídlatý (Nicotiana alata), Nicotiana longiflora, Nicotiana noctiflora a další druhy.

Domácí pokouřeníčko

Bývaly doby, kdy měl stát monopol na pěstování a prodej tabáku. Snad už pěstování toho viržinského nebo machorky není postižitelné, jako za první republiky a nejspíše i za následující války.

Tabák viržinský má pěkné velké (20–30 cm dlouhé ), zvlněné, obrvené (jemně chlupaté), podlouhle vejčité listy, dorůstá v dobrých půdách do dvou metrů a má květenství zpravidla s příjemně růžovými nebo červenými květy. Dá se říct, že když byly klimatické podmínky u nás horší, tabáky prosperovaly jen na nejteplejších místech republiky, byl o ně zájem větší. Dneska si kuřáci bez potíží mohou zkusit sbírat, fermentovat a sušit listy tabáku té nejlepší kvality.

Zhruba metr vysoký je zeleně kvetoucí tabák selský (Nicotiana rustica). I když by název sváděl k určení místa původu vedle Evropy, není tomu tak, pochází z Ameriky. K pěstování jsou vhodné těžké, živné, zavlažované půdy. Ta dává předpoklad sklizně kvalitních listů.

Tabák selský nebo též machorka není srovnatelný s tabákem viržinským. Říct, že je méně kvalitní na výrobu cigaret, je diskutabilní. Jsou oblasti světa, kde je oblíbený, zejména v Asii, na území bývalého SSSR. Dodneška se zde pěstuje, dělají se z něho cigarety. Pokud byste se po nich někdy ptali, jsou to například Bělomorky.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x