Stínomilné trvalky: ideální volba pro severní stranu domu

6. 9. 2024

Jaké trvalky vybrat pro osázení severní strany domu, stinných zákoutí či míst pod korunami vzrostlých stromů? 

Září je měsícem, kdy přesazujeme podle potřeby skalničky, rozmnožujeme trvalky dělením, ale můžeme zakládat i nové porosty.

Rady úvodem

Při zakládání výsadby na větší ploše je lepší osázet zvolené místo najednou. Často se lidé spoléhají na to, že se trvalky rozrostou a použijí méně rostlin. Než k tomu však dojde, je třeba prázdná místa pravidelně okopávat a čistit od plevele. Pro rychlé zapojení porostu volíme 6 – 8 rostlin na m². Je dobré pamatovat také na to, že trvalky mají různou životnost, nejsou věčné. Osázená plocha by měla v dobré kondici vydržet min. 6 – 8 let, poté je vhodné bujné druhy omezit a ty s kratší životností rozdělit a vysadit znovu. Druhy o kterých bude řeč, dobře porostou v polostinných podmínkách, ideálním místem pro ně bude záhon se stále mírně vlhkou půdou, resp. ne nějak extrémně vysychavou. Byť zvolené druhy mají schopnost vydržet i krátkodobé přísušky a některé pak snesou obecně i sušší půdy.

Z jara kvetoucí trvalky

  • Čemeřice východní (Helleborus orientalis)

Prvním druhem, který bude záhon na jaře zdobit svými květy je čemeřice, resp. některý z jejích kultivarů. Hlavním obdobím kvetení je únor a březen (podle průběhu zimy). Můžeme se setkat s odrůdami se zelenožlutými květy, ale také s růžový­mi, nachovými, výrazně purpurově tečkovanými apod. Vyhovuje jim humózní zem. Po zbytek roku rostliny zdobí stálezelené listy.

  • Mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides)

Druhou polovinu března a počátek dubna pak začne záhon zkrášlovat jasně žlutými květy mochnička. Jde o jednu z nejlepších na jaře kvetoucích trvalek, která navíc velmi dobře souvisle pokrývá půdu. I u tohoto druhu pak zbytek roku zůstávají zelené listy. Obecně se dá použít i jako náhrada trávníku na různá problematická stanoviště.

  • Bergénie tučnolistá (Bergenia crassifolia)

Podobně jako mochnička začí­ná na jaře nakvétat i bergénie. Dostupné jsou odrůdy s květy bílými, růžovými až nachově červenými. Některé (např. Herbstblüte) opakují kvetení i koncem léta. Rostliny jsou zcela nenáročné, přizpůsobivé a velmi dlouhověké. Dobře pokrývají půdu. Také v tomto případě po zbytek vegetace zdobí záhony jejich výrazné, okrouhlé, masité listy. Ty se navíc u některých odrůd barví na zimu dočervena.

  • Barvínek menší (Vinca minor)

Mezi stálezelené a pokryvné druhy patří také barvínek. Ten se hodí hlavně na okraje výsadeb, protože jeho výška v květu je jen kolem 10 cm. Obvyklou barvou květů je modrá, ale k dispozici jsou také kultivary fialové (Atropurpurea) či bílé (Gertrude Jekyll). Hlavním obdobím kvetení je květen. Rostliny se ochotně rozrůstají do plochy pomocí tzv. přikořeňujících, plazivých stonků. Druh celkem dobře snáší i sušší půdy a dobře vyplní prostor mezi mohutnějšími rostlinami.

Letní aspekt

  • Kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense)

Počátkem června pak nakvétá kakost. Mezi kakosty jde o jeden z nejlepších druhů vůbec. Je velmi přizpůsobivý (světlo/stín; sucho/vlhko), velmi dobře pokrývá půdu a nabízí odrůdy buď s růžovými barvami květů (Cambridge, Westray) téměř bílými (Biokovo, Lohfelden) nebo bělorůžovými (Hanne). Starší listy se na zimu barví do bronzově žlutooranžových tónů. Výška kvetoucích rostlin je 15 až 20 cm.

  • Čistec velkokvětý (Stachys macrantha Superba)

Počátek června je rovněž obdobím kvetení čistce. Rostliny jsou atraktivní svými velkými, jasně růžovými květy a patří mezi velmi dlouhověké a zcela nenáročné trvalky. Lze je vysadit i na plné slunce, ale preferují spíše nevysychavé půdy.

  • Jarmanka větší (Astrantia major)

Počátkem léta začíná nakvétat jarmanka. Její okoličnaté květenství u zahradních odrůd vyniká nápadně zbarvenými listeny a množstvím drobných kvítků, které mají podobné zbarvení jako listeny. Barva květů je nejčastěji bílá, růžová až nachově červená (podle odrůd). Hezké jsou také tmavě zelené (u některých odrůd i žlutě panašované) listy.

  • Paznehtník balkánský (Acanthus hungaricus, syn. A. balcanicus)

Na přelomu června a července pak začne vý­sadbu zdobit nejmohutnější uvedený druh – paznehtník. Rostliny jsou atraktivní jak svými mohutnými květenstvími, tak velkými, tmavě zelenými listy. V době květu dorůstají bezmála 1 m výšky. Kvetení trvá podle počasí do druhé poloviny července a i po odkvětu jsou rostliny ozdobné díky zrajícím plodům.

Trvalky babího léta

  • Hvězdnice nestařcovitá (Aster ageratoides)

Konec léta až počátek podzimu bude, co se nakvétání týká, patřit hvězdnici nestařcovité. Jde o jeden z nemnoha druhů hvězdnic, který lze pěstovat i v polostinných až stinných podmínkách. Díky podzemním výběžkům se ochotně rozrůstají do plochy. Druh je zcela nenáročný a dobře přizpůsobivý řadě zahradních stanovišť. Barva květů je nejčastěji modrá či modrofialová (ale i bílá) a výška rostlin je podle odrůdy od 20 do cca 80 – 100 cm. Velmi hezkým kultivarem je třeba Ezo Murasaki, jehož výhodou je i pozdní kvetení (obvykle až koncem září).

 

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den,

díky za pěkný výběr. Mohu doplnit? Kapradiny, hosty (funkie, bohyšky), astilbe (čechravy), japonské sasankovky, primule, … a už mně nic nenapadá (jsem jenom amatér). Vlastně ještě epimedium (škornice) – skvělá kobercovka s pestrými listy pod stromy. Znám ji z Průhonic roste a krásně kvete pod dubem (?) u Černého rybníka v Dendrologické zahradě. A heuchery (dlužichy) s pestrými listy a delikátními květenstvími.

Ještě jednou díky!

Milan Číha

Dlužely (Heucherella) – do vlhčí půdy, ty zlaté v tom stínu krásně vyniknou, obzvláště před temnými listy Popelivek (ligularia). i Voděnky (Tradescantia) zvládnou stín. Prunus laurocerasus se taky na nic neptá a dělá svou práci, což bývá sousedský čumtlum. a na rozdíl od sousedova Břečťanu mi neleze až do ložnice.
stinné, často na živiny a vlhkost bohaté, kouty lze využít také pro kořeny popínavek, které si ke světlu musejí teprve dorůst. takový Euonymus mi statečně upíjí vlhko od základů a světlo je mu u zadního lístku. Wisteria dostala další navlhlý základ a kus fasády k tomu. až si ji vezme celou, vytáhne padesát litrů vody za den.
a pod listantými stromy stihnou odkvést jarní cibuloviny. poslední raší ořech, pod ním by to stihly i pozdní tulipány. s odřenýma ušima, ale co je v přírodě ideální…

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x