Slunečnice: Pěstujme si slunce na zahrádce

1. 9. 2022

Jak zabít dvě mouchy jednou ranou? Vysaďme si slunečnice. Dlouho kvetou a současně pomohou zakrýt například nevzhlednou zeď.

Slunečnice (Helianthus)

Její latinské jméno je odvozeno ze dvou řeckých slov helios, tj. slunce a anthos, tj. květ. Také  český název dokládá, že květy slunečnice připomínají slunce. A tak to je prakticky ve všech jazycích. My si ceníme tuto rostlinu na zahrádce jako spolehlivou a nenáročnou letničku, proto se stále intenzivně šlechtí. Je tedy z čeho vybírat.

Rozkvetlé slunečnice odrůdy Sunrich Orange

Slunečnice Sunrich Orange

Původní plané druhy rostou většinou v Severní Americe. V Evropě se začala pěstovat koncem 18. století. Slunečnice je nejen okrasnou květinou, ale i důležitou zemědělskou plodinou.

Velké úbory, laicky často označované jako květenství, jsou složeny ze dvou druhů květů:

  • Na okraji jsou jazykovité květy, které si můžeme představovat jako paprsky slunce. Nemusí být jenom žluté, ale mohou být i v různých odstínech přes fialovou až po tmavě hnědou. Ty jsou sterilní a slouží jen pro lákání hmyzích opylovačů.
  • Ve středu květu jsou trubkovité květy, které mají prašníky a čnělku a z každého se vytvoří jedno semeno.

Traduje se, že se květy slunečnice stále otáčejí za sluncem. Ale není to tak doslova. Pouze nerozvinutá květenství se chovají tímto způsobem. Ráno míří na východ a přes den putují se sluncem na západ. V noci se zase vrací na východní pozici. To způsobují motorické buňky, které jsou ve stonku pod květenstvím. Rozkvetlé květy se již za sluncem neotáčejí, ale míří stále na východ.

Pestrý sortiment

Odrůdy můžeme dělit podle:

  • Výšky – v sortimentu slunečnic nalezneme nízké odrůdy, které jsou určené pro pěstování v květináči. K nejoblíbenějším patří Big Smile a Teddy Bear. Patří k nejnižším, s výškou 30 cm a jsou zajímavou hrnkovou květinou. Pokud rostlinám poskytneme jen malý květináč, vypěstujeme miniaturní rostlinu. Do této skupiny patří i tři odrůdy Pacino, které mají středně velký květ. Výhodou je, že se rostliny větví, a proto dlouho kvetou.  Naopak vysoké odrůdy mohou dorůstat do úctyhodné výšky až 3 metrů.
  • Počtu květů – zda vytváří pouze jeden květ nebo se větví.
Slunečnice odrůda Pacino Cola

Pacino Cola

Ke klasice na našich zahrádkách patří odrůda Zlatožlutá, která se u nás pěstuje více než půl století. Rostliny jsou stromkovitého vzrůstu, 110–130 cm vysoké, hustě olistěné. Jasně žluté květy mají průměr 15 cm.

Další oblíbené odrůdy získaly název podle červenohnědého zbarvení na jazykovitých květech, které vytvářejí kruh kolem květenství. Nazývají se Firering nebo obdobně s odkazem na ohnivý barevný kruh.

K novějším odrůdám patří Astra Gold, která má květenství složené z mnoha řad jazykovitých květů, a proto vypadá jako malá kometa.

Odrůda, která vypadá jako by se inspirovala plátny nizozemského malíře Vincenta van Gogha najdeme pod názvem Amor Golden Cola, tedy zlatožlutý okraj květenství a tmavý střed.

Ozdobou zahrady jsou odrůdy prodávané pod názvem Autumn Beatu. Dorůstají výšky kolem 1,5 metru a kvetou v druhé polovině léta. Na podzim se květy  zbarví do teplých odstínů oranžové až hnědočervené.

Zvláštní skupinou jsou bezpylové odrůdy určené pro řez. Jejich výhodou je, že při použití v aranžmá či kytici nehrozí znečištění ubrusu, potahu sedací soupravy či oblečení žlutým pylem.

Ve šlechtění těchto odrůd hrají prim Japonci. Firma Takii Seed vyšlechtila nejúspěšnější skupinu Sunricht F1. Rostliny jsou vysoké 100 cm  a mají středně velký květ. Od výsevu do sklizně květů uplyne pouze 60 dní. Slunečnice k řezu se pěstují ve sklenících v hustém sponu, někdy i s podpůrnou sítí, jako třeba americké karafiáty. Sklízejí se květy, které začínají nakvétat.

Slunečnice a její pěstování

Sortiment je skutečně široký, proto si jistě každý přijde na své.  Současně je samotné pěstování slunečnic velmi jednoduché. Pro svoji spolehlivost se slunečnice používají i do směsí letniček k přímému výsevu. Daří se jí v každé půdě, s výjimkou chladných a mokrých stanovišť.

Na výživu je ovšem náročná, proto přidáváme při přípravě půdy záhonu zásobní hnojení a s hnojením pokračujeme i v průběhu léta.

Semena vyséváme v polovině dubna přímo na stanoviště. Spon volíme podle vzrůstu rostlin 40–70 cm. Vyséváme ve špetkách a rostliny později vyjednotíme. Semeno vzchází 10–14 dnů. Solitérní rostliny vyseté na místech, kde je silný vítr, musíme vyvázat ke kůlu.

Sazenice můžeme také předpěstovat v květináčích a koncem května vysadit. Rostliny začínají kvést v polovině července a kvetou až do podzimu. Slunečnice nejlépe vynikne v malých skupinkách nebo jako ohraničení větších ploch. Bohatě olistěné a kvetoucí rostliny nám také mohou zakrýt nevzhlednou zeď, nebo vymezit hranici naší zahrádky. Květy sklízíme rozkvetlé ze dvou třetin.

Slunečnice je cizosprašná, když se tedy rozhodneme sklidit semeno a vyset ho příští rok, musíme květy zaizolovat například celofánovým sáčkem. Jinak hmyz přenese pyl mezi květy různých odrůd a z osiva nevyroste požadovaná odrůda.

Málokterá letnička nabízí tak výhodný poměr mezi estetickým působením na naší zahrádce a pracností s jejím pěstování. Proto se vyplatí zajít do zahradnictví, kde si podle obrázku na sáčcích vybereme tu, která nás zaujme. Chybu udělat nemůžeme, protože všechny odrůdy jsou zajímavé a pěkné.

Tip: Kvetoucí paraván

Nevzhlednou stěnu nejlevněji, nejrychleji a hlavně esteticky zakryje řada slunečnic. Vysoké, větvené odrůdy se středně velkým květem jsou na to ideální.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x