Růže přitahující včely – část první

12. 7. 2024

Je skvělé, když máme v zahradě kvetoucí rostliny, které přinášejí nejen krásu, ale také užitek. Tedy užitek pro včely a další opylovače.

Když se rozhlédneme po „domácí“ zahradě s hojnou výsadbou růží, nejspíše v ní mnoho hmyzu neuvidíme. Jako pěstitelé spíše preferujeme růže plnokvěté, čajové, na lemech záhonů polyantky, v záhonech skalkových několik růží zakrslých. Jejich květy nejsou pro hmyz nijak výrazně lákavé, prašníků v nich mnoho není.

Návrat k jednoduchosti

To jednoduché květy některých typů, odrůd polyantek nebo půdopokryvných růží jsou na tom jinak. Nejsou to sice růže velkokvěté, ale růže s obrovským množstvím drobnějších květů, které upoutají uspořádáním a četností květů podobně jako ušlechtilé čajohybridy. Mají v sobě divokost a možná i zdraví „planých odrůd“ i schopnost opakovaného a hojného kvetení z odrůd šlechtěných. Kvetou prakticky nepřetržitě, zatímco u čajovek po odkvětu jedné vlny a po jejich ostříhání čekáme na kvetení dalších luxusních poupat nějaký ten týden. Takže pro včely nic moc.

Pastva pro včely

Mnohokvěté růže se prezentují květy někdy vyloženě jednoduchými, jindy takzvaně poloplnokvětými. V každém případě mají střed květu vyplněný mnoha prašníky, které produkují včelami ceněný pyl. Některé z mnohobarevných řad takových růží mají označení Bienweide (pastva pro včely) nebo NektarGarten. Tyto odrůdy jsou dosti odolné houbovým chorobám i nepřízni počasí. Opakovaně na jejich keřích rozkvétají desítky i stovky květů, za teplého počasí hojně navštěvované včelami.

Nabídka je pestrá

Šlechtí je prakticky všichni evropští „růžaři“ v Německu, Francii a dalších evropských státech. Například odrůdu Mama vyšlechtil slovenský šlechtitel Szylveszer Györy. Pan Györy se začal šlechtění růží věnovat až v důchodovém věku. Za více než dvacet let vyšlechtil desítky zajímavých odrůd. Bohužel nás letos natrvalo opustil. S jeho růžemi se můžeme seznámit ve sbírce československých odrůd v Průhonicích (Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v.v.i.) a v růžové školce (budovaném růžovém sadu) ve Skaličanech u Blatné.

Pokud bychom chtěli tvořit zahradu, která poskytuje pastvu pro včely prakticky celou sezonu, a hledáme inspiraci, můžeme se obrátit přímo ke kováři. V botanické zahradě SOU včelařského, ve Včelařském vzdělávacím centru o.p.s. v Nasavrkách najdeme mnoho příkladů včelařských rostlin vhodných pro zahrady malé i velké.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky!

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 1. 2025

Kolik ovoce zvládne začátečník vypěstovat na své zahradě

Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x