Rozhovor Zahrádkáře: exotické lotosy na Kutnohorsku

26. 9. 2018

Lotosy mají krásné květy a pozoruhodné vlastnosti. Říjnový Zahrádkář se vypravil za Kateřinou Veselou, aby se podíval, jak se v Česku lotosy dají pěstovat.

Jak složité je pěstování lotosů?

„Pěstování v Česku je možné, avšak musíme dodržet několik zásadních pravidel. Závětří, vodu teplou kolem 25 °C a slunné, vyhřáté stanoviště.

Substrát musí být minerální bez příměsí tlejících kousků. Rostlinám by vadilo jakékoliv zahnívání hlíz. Po čerstvém přesazení, než hlíza začne růst, je rostlina mimořádně náchylná na tlení čehokoliv v blízkosti. Osvědčila se mi zahradní zemina namíchaná s pískem. Substrátu stačí v nádobě 15–20 cm. Vodní sloupec vysoký 5–50 cm podle kultivaru.“

Alba Grandiflora, květ lotosu

Alba Grandiflora – obrovský bílý lotos, květ kolem 30 cm, výška rostliny v tuzemských podmínkách asi 150 cm

„Lotos nesnáší chemicky upravenou vodu. Rostliny je třeba hnojit, jsou náročné na živiny. Po letitém zkoušení jsem si začala připravovat vlastní hnojivo, jehož hrudky vkládám do substrátu tak, aby se kořenů ani hlíz nedotýkaly.

Kdysi jsem použila hnojivo zakoupené z Německa. Zřejmě bylo příliš silné a přišla jsem o většinu rostlin. Tenkrát mi bylo do pláče. Nejenom, že jsem přišla o své rostliny, ale jejich pořízení není levná záležitost.“

Jak je to se zimováním?

„Zpočátku jsem většinu rostlin zimovala doma a zkoušela jsem různá místa v domě. Lotos je více bahenní než vodní rostlina, po odstranění zetlelých listů jí stačí ponechat ve vlhkém substrátu při teplotě 5–7 °C. Nyní zimuji již v bazénech. Jen zvýším hladinu vody, kam to lze, kdyby byl větší mráz. A samozřejmě tu mám otužilé kultivary.

Existuje velké množství odrůd z různých částí světa. Některé lze dokonce přezimovat venku pod ledem. Kdyby uhodily velké mrazy, tady musela bych s rostlinami běžet domů. Ale už jich je spousta, už se to moc nedá,“ usmívá se Kateřina Veselá mezi nafukovacími bazény ve velkém fóliovníku.

Lotosy Kateřiny Veselé

Lotosy po česku ve sbírce Kateřiny Veselé

  • Přečtěte si v říjnovém Zahrádkáři celý rozhovor. Dozvíte se, ve kterých pěstitelských nádobách se lotosům daří, jak se rostliny rozmnožují, jak pěstitelka řeší výskyt komárů, čím ji lotosy zaujaly a co všechno se s nimi dá léčit.

Foto Zahrádkář 10/2018

Předplaťte si Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x