Rostliny a jména: maranta modlivka a gazánie pojichlup

18. 4. 2020

Botanická jména a užívaná pojmenování rostlin se někdy prolínají, jindy míjejí. Pěstujeme cínie a afrikány, ale málokdo ostálky a aksamitníky.

A některé názvy zůstávají utajeny ještě víc.

Maranta běložilná a modlení

Pokojové květině marantě běložilné svědčí rozptýlené světlo a vyšší vlhkost vzduchu. Proto se hodí do zimních zahrad, na okno do místností, kde se tak usilovně netopí, nebo do moderních interiérů, koupelen velkých jako pokoj v paneláku, s okny, parapety na květiny (nebo na kosmetiku, šampóny, pěny, mýdla,…).

Pěstují se mnohé druhy a odrůdy, nejčastější jsou ty s barevnými listy. V obchodech se objevuje nejčastěji maranta běložilná (Maranta leuconeura) Fascinator Tricolor.

Maranta běložilná

Maranta neboli modlivka; foto Shutterstock

Když vidím marantu, vzpomenu si na československý film ze sedmdesátých let Akce Bororo. Myslím, že tam jsem ji viděl poprvé, jako zástupce květeny z Amazonie.

Pokojovka, která se nově ocitne v teplé místnosti s ústředním vytápěním, často stočí listy okolo středního nervu. Teprve nové listy, které už v nepříznivém klimatu vyrůstají, zůstávají otevřené.

Vedle toho, že jsou maranty okrasnými rostlinami, jsou též rostlinami užitkovými. V Jižní Americe se z jejich oddenků získává škrob.

V češtině by se měla jmenovat modlivka. To proto, že prý připomíná modlící se postavu. A přijde mi, že to platí zejména, pokud ji pěstujeme v prostředí, kde se jí nedaří, kde je suchý vzduch a kde musí svinovat své listy.

Silně ochlupený pojichlup

U druhé květiny začneme od českého názvu.

Pěkná suchovzdorná letnička pocházející z Afriky vytváří přízemní růžici listů, mezi kterými vyrůstají jednotlivé květy na různě dlouhých stvolech. Předpěstovává se pod sklem. Z časných výsevů kvete již v době výsadby, tedy po ledových mužích.

Gazánie

Gazánie; foto I. Dvořák

Pěstuje se jako letnička v záhonech, ve skalce, vysazuje se do větších ploch ve městech. Odrůdy narůstají od cca 20 cm výšky až po 40 cm. Ty nižší se hodí do kobercových výsadeb a do skalek, do misek, ty vyšší do smíšených záhonů.

  • Kvete celé léto, běžně pěstované odrůdy při deštivém počasí, zatažené obloze své květy neotevírají.
  • Také pokud ji dáme do vázy, květy se zavřou a již se neotevřou. Pro nové odrůdy prý to již neplatí.
  • Na podzim snese první mírné mrazíky a kvete dál.

Pokud nepěstujeme hybridy, můžeme se pokusit sbírat její semena na výsev pro příští rok. Při tom nám může dojít, proč se tato rostlina jmenuje pojichlup. Protože gazanie (Gazania rigens, syn. G. splendens) mají silně ochlupené nažky, které se při vysévání těžko od sebe oddělují.
Pokud „semena“ kupujeme, nikdy na její jméno přijít nemůžeme. Obchodní osivo se zpravidla těch chlupů zbavuje.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x