Prvosenka: Co udělat, aby voňavý posel jara kvetl co nejdéle

21. 1. 2022

Přicházející jaro často provázejí jarní cibuloviny. Své stabilní místo mezi nimi mají různobarevně kvetoucí prvosenky, především prvosenka bezlodyžná.

Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis, dříve také označovaná jako Primula vulgaris). V současné době se pěstuje v mnoha barevných formách a v různých skupinách odrůd. Ty se liší nejen vzrůstem, výškou zakládaných květů, ale především různou raností resp. pozdností. Pro pěstitele to je velmi důležitý aspekt, díky kterému je možné rozložit květní násady na co nejdelší období.

Prvosenka pro šikovné ruce

Primulky také lákají k aranžování; foto Shutterstock

Prvosence svědčí chladná světlá místnost

Kdo si primulku zakoupí, měl by vědět, že rostliny se pěstují ve fóliovnících nebo sklenících při nízkých teplotách, které se v poslední fázi nakvétání pohybují přibližně mezi 10–15 °C. Proto se prvosenky nejlépe hodí k výzdobě chladnějších a světlých místností.

  • Při umístění například na parapet, který bývá často nad zdrojem tepla, jejich krása vinou vysokých teplot vydrží jen několik dní.

Barevný obal primulky může mást při zalévání. Dáme pozor, abychom rostlinu nezalévali přespříliš. Jsou totiž poměrně citlivé na přelití. Během kvetení prvosenku nepřihnojujeme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy a také žloutnoucí nebo zasychající listy.

Prvosenky jsou krásné jak při využití v interiéru, tak pro rozmanité aranžmá sesazovaných mís, jarních truhlíků či košů.  Barevně sesazované kombinace z prvosenek jsou velmi krásné a vzhledem k relativně nízké ceně jedné rostliny si můžeme dovolit pořídit primulek několik a vytvořit z nich pěknou barevnou škálu. Trvale ven je umístíme až tehdy, kdy nehrozí hluboké mrazy přes den nebo v noci.

Prvosenka v rozmanitých barvách

Barevně sesazované kombinace z prvosenek vítají jaro, ale i krásně voní; foto L. Kunte

Co s primulkou po odkvětu?

V době, kdy to počasí dovolí, můžeme prvosenku bezlodyžnou vysadit i do záhonu s kvalitní půdou a s mírným přistíněním. Obvykle další rok opět vyrostou. Je však dobré zmínit, že květy bývají pak o něco menší a rostliny většinou po několika letech odcházejí. V tomto případě záleží, na jakou skupinu odrůd jsme narazili, protože některé jsou více a jiné méně odolné pro celoroční pěstování.

Prvosenka  z výsevu

Asi málokterý zahrádkář si prvosenku bude vysévat a dopěstovávat sazenice do květuschopné velikosti. Určitě si raději zakoupíme rostliny již vypěstované. Pokud by však někdo přece jen chtěl výsev semen Primula acaulis vyzkoušet, měl by vědět, že se jedná o dvouletku.  Podle skupiny odrůd ji vyséváme v létě, přičemž nakvétají nejčastěji od prosince do března.

Barevné prvosenky

Barevná rozmanitost primulek; foto L. Kunte

Voňavá krása

Primulky jsou zajímavé i z toho důvodu, že dokážou krásně provonět místnost a přibližují tak nejen barvou toužebně očekávané jaro. Vzhledem ke skutečnosti, že jsou tyto rostliny chladnomilné, není jejich pěstování v českých komerčních zahradnictvích tolik náročné na energii.  Je to tedy jedna z kultur, která se českým zahradníkům vyplácí pěstovat, což zákazník pocítí nejen nižší cenou, ale díky krátké dopravní vzdálenosti i lepší kondicí prodávaných rostlin.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x