Prvosenka bezlodyžná aneb kdo by neznal posla jara

20. 12. 2022

V tuzemských podmínkách je prvosenka většinou víceletou bylinou. Jednotlivé druhy se liší vzrůstem, barvou květů a především raností.

Původní druhy jsou doma v Evropě i Asii a existuje jich přes pět stovek. Krkonošskou zvláštností je pak prvosenka vyšší krkonošská, kterou nalezneme pouze v nejvyšších horách Česka. Nikde jinde na světě.

Dnes se zaměříme na dvě nejčastěji zastoupené: prvosenku bezlodyžnou (Primula acaulis) a prvosenku nálevkovitou (Primula obconica).

Prvosenka bezlodyžná

Záhon trvalek v kombinaci s prvosenkou bezlodyžnou

Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis)

Nejznámější posel jara! Kvetoucí rostliny můžeme v  prodejnách zakoupit již v průběhu listopadu. Většina výpěstků pochází od tuzemských zahradníků. Její kultivace není tak náročná na topení, a tak se její pěstování vyplatí i v českých klimatických podmínkách.

Pěkná je jak samotná rostlina v ozdobném keramickém květináči, tak i jako součást sesazovaných košíčků či misek. Vhodnými partnery jsou čemeřice, šlechtěné nebo i rychlené konvalinky.

Odkvetlé rostliny můžeme zasadit na zahrádku, i když moderní skleníkové odrůdy nejsou šlechtěny speciálně na mrazuvzdornost.

Modře a žlutě kvetoucí rostliny jsou nejodolnější a většinou si zvyknou na středoevropské podnebí. Po odkvětu můžeme na rostlině nalézt zelené tobolky, ve kterých se vytvoří během měsíce matně černá semena.

Prvosenky patří mezi druhy, jejichž semeno rychle ztrácí klíčivost. Zahradníci je vysévají od konce května do začátku července v závislosti na datu prodeje kvetoucích rostlin.

Primulka Orion F1

Jedna z nejznámějších odrůd Orion F1

Pokud si je vysejeme doma, semena lehce zasypeme vermikulitem. Optimální teploty jsou nižší, než jsme zvyklí u většiny květin (18–20 °C), teplota nad 24 °C klíčení inhibuje. Důležité je i pH substrátu 5,5–5,8. Při vyšším se mohou u rostlin objevit projevy chlorózy.

V sortimentu nalezneme celou řadu odrůd. K těm nejlepším patří Primera F1 nebo Orion F1.

Tvorba hybridních odrůd je založena na křížení dvou typů rostlin. První mají krátké prašníky a dlouhou čnělku, u druhých je to obráceně. Odrůdy ze stejné skupiny se prakticky neopylí vlastním pylem. Při výrobě hybridního osiva se pak opylují nepříbuzné skupiny rostlin s rozdílnou délkou čnělky. Škála barev je fantastická, včetně dvoubarevných a plnokvětých.

Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica)

Jde o elegantní hrnkovou kvetoucí květinu. Rostlina má efektní květenství v různých barvách včetně cihlově červené.

Tato květina byla populární v první polovině minulého století. Staré odrůdy se sice vyznačovaly velkým květem, intenzivními barvami květu, ale měly jednu velkou nevýhodu, a to vysoký obsah priminu. To je přirozeně se vyskytující látka v petrklíčích, která u citlivých lidí vyvolává dráždění pokožky a dermatózu.

V roce 1995 přišla na trh americká firma Goldsmith Seeds se skupinou odrůd Libre F1, která má nízký obsah priminu, proto ji můžeme označit za bezpečnou. Nejnovější dvoubarevné odrůdy Blue Picotte F1 a Saslmon Picotte F1 na sebe dokážou strhnout pozornost.

V roce 2001 přišla nizozemská firma Schoneveld se skupinou odrůd Touch Me, která je také bezpečná.

Úsilí šlechtitelů přineslo zcela novou kvalitu. Tak začala nová cesta primule nálevkovité do sortimentů komerčně úspěšných hrnkových květin. S bohatě kvetoucími rostlinami vysokými 20–25 cm v květináčích 10–15 cm se můžeme setkat v zahradnických prodejnách, kde si můžeme vybrat z celé řady barev od bílé, růžové, lososové, červené po  modrou.

Za chladné a světlé místo se odvděčí

Když najdeme pro primuli v bytě chladné a světlé místo, budeme se z jejich květů radovat déle než měsíc. Ale pozor na zálivku. Příliš mnoho vody v misce rostlinám opravdu nesvědčí.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 1. 2025

Kolik ovoce zvládne začátečník vypěstovat na své zahradě

Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x