Podzimní květiny pro záhon: Kolik vysadit druhů, kolik kusů

22. 10. 2021

Půvab trvalek kvetoucích na podzim ovlivníme jak kombinacemi více druhů a odrůd, tak výsadbou vyššího počtu exemplářů každé květiny.

Sázet květiny po jednom kusu nestačí

To platí obecně, nejen pro podzimní květiny. Častým přáním majitelů zahrad je, aby květinový záhon kvetl pokud možno co nejdéle, tedy od jara až do pozdního podzimu. K tomu je potřeba zvolit více druhů a odrůd. Pak se kvetoucí skupiny v kvetení budou překrývat a přecházet jedna v druhou.

  • Pokud počítáme na plné kvetení jednoho druhu cca 2–3 týdny, pak je nutné, abychom na jeden záhon vysadili alespoň 10–12 druhů.
  • Pokud chceme opravdu pestrý záhon, pak je dobré počítat spíše s 15 či 20 druhy. Je třeba, aby v každém období (na jaře, v létě, na podzim) kvetlo alespoň 5–6 druhů a odrůd květin.
Podzimní květinový záhon

Ukázka pestrosti podzimního květinového záhonu

Stejně důležitým faktorem je počet jedinců jednotlivých druhů. Bohužel většina zájemců si na výstavách či v zahradních centrech kupuje obvykle pouze jeden exemplář od druhu či odrůdy. Předpokládají, „že se časem rozrostou“. Takto vytvořená výsadba se však podaří málokdy.

  • Aby rostliny opravdu na záhonu vynikly, je nutno počítat minimálně se třemi exempláři, resp. lépe s 5–6 i více, podle velikosti osazované plochy.

Při výběru vhodných druhů a odrůd můžeme jako klíč použít několik kritérií: Vybereme z těch, které kvetou na podzim nebo kvetou opakovaně. Počítat však můžeme i se zajímavým zbarvením listů některých květin. Případně si můžeme předem udělat představu o zimní tváři vybraných květin:

Tipy na květiny zajímavé i po odkvětu a uzrání semen

Některé rostliny, byť dlouho po odkvětu, mohou na záhonech vypadat dobře i ve fázi zralých semen nebo v podobě zajímavých struktur suchých stonků či plodenství.

Klasickým příkladem mohou být zavinutky (Monarda), sápa Russelova (Phlomis russeliana), shorakvěty (Liatris), třapatkovky (Echinacea), třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida), dobromysl (Origanum), čechravy (Astilbe), řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina) aj.

Plodenství shorakvětu v pozdním podzimu

Plodenství shorakvětu získá v pozdním podzimu zimní vzhled

U těchto druhů není potřeba spěchat s podzimním odstraněním suchých odumřelých částí. Na záhonu je můžeme ponechat až do konce zimy či předjaří.

Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 4. 2023

Které jarní květy dřevin a květin voní v dubnu

Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x